הדברת קרציות

ישנם סוגים רבים של קרציות, למדו עוד על ההבדלים בין המינים שאתם עשויים להתמודד איתם, כיצד מבוצעת הדברת קרציות ואיך תוכלו להיפטר מהן לבד? 

ישנם כ 850 מינים של קרציות ברחבי העולם. קרציות רבות יכולות להעביר מחלות הפוגעות בבני אדם. הקרציות מתחלקות לשתי קבוצות עיקריות- קרציות בעלות קליפה קשה וקרציות בעלות קליפה רכה.

1
ישנן קרציות בעלות קליפה קשה וקרציות בעלות קליפה רכה. על ההבדלים ביניהן ואיך מטפלים בהם - המשיכו לגלול.
2
מה הדרך הטובה ביותר להסרת קרציות? השתמשו בפינצטה מחודדת (לא עגולה). תפסו את הקרצייה קרוב לעור, משכו כלפי מעלה ושטפו את האזור במים וסבון.
3
הדברת קרציות לרוב מבוצעת כמו הדברת פרעושים - ממש על כל שטח הפנים של הדירה (כולל הקירות עד גובה מטר). בנוסף, יש לכם בע"ח? הם גם יצטרכו טיפול (הדברה לבד לא תספיק).
תוכן עניינים
הדברת קרציות - קרצייה על היד

מחיר הדברת קרציות (כולל ג’וקים ונמלים)

 • דירת סטודיו ריקה – 250 ש”ח 
 • דירת חדר – 300 ש”ח
 • דירת 2 חדרים – 350 ש”ח
 • דירת 3 חדרים – 400 ש”ח 
 • דירת 4 חדרים – 450 ש”ח 
 • דירת 5 חדרים – 500 ש”ח 
 • דירת 6 חדרים – 550 ש”ח 
 • בית פרטי? החל מ – 300 ש”ח (תלוי גודל הבית)

מחיר הדברת ג’וקים ונמלים הינו החל מ- 2500 ש”ח לדירת סטודיו ריקה, מחיר דירת 2 חדרים למשל הינו 350. אחריות ניתנת שנה לג’וקים וחצי שנה לנמלים וחצי שנה לפרעושים וקרציות!

בדר”כ לשעה – תלוי בסוג החומר בו משתמשים – אצלנו במזיקיס תמיד אנו מראים באילו חומרים אנו משתמשים וברוב סוגי ההדברות יש לצאת לשעה בלבד.

בהדברת פרעושים וקרציות יש להרים הכל מהקרקע ובנוסף להרחיק חפצים מהקירות כמה ס”מ. (ממש כאילו אתם מכינים את הבית לספונג’ה).

ברוב המקרים כן, תלוי כמובן בשעות. במזיקיס הלוז שלנו פתוח עבורכם ותוכלו דרך האתר לקבוע בזמן שלכם!

קרציות בעלות קליפה קשה

קרציות הניזונות מדם, יכול לקחת להן עד שלושה ימים לסיים מנת דם אחת, לפני שהן מתנתקות מהגורם שמספק את המזון. הדם גורם לגוף שלהן להתנפח בזמן שהן אוכלות וההתפתחות שלהן אורכת בין 90 ימים לשלוש שנים.

 סוג זה של קרציות בדרך כלל נמצא באזורים עם עץ או באזורים עם דשא גבוה ועשבים. הנקבות גדולות יותר מהזכרים, ובעלות צבע שונה. החלק של הפה בדרך בלתי נראה אצל הקרציות. רוב הזנים חיים ביום,

ומחפשים אחר מזון זמין. נקבה מטילה כ3000 עד 8000 ביצים בהטלה, ואחריה היא מתה. 

קרציות בעלות קליפה רכה

 

קרציות אלו זקוקות למספר מנות דם כדי להתפתח, ואוכלות בין דקות ספורות ועד כמה ימים, תלוי בגורם המזין. ברוב הזנים הן בעלות מחזור חיים איטי יותר, לוקח להן כמעט שנתיים להתפתח והן יכולות לחיות עד כעשר שנים. הפה שלה ממוקם מתחת לגופם ובלתי ניתן לראות אותו. ניתן למצוא זן זה במאורות של חיות, קנים או מערות. הגודל והצבע של הזכרים והנקבות זהה. קרציות בעלות קליפה רכה הן חיות לילה. הנקבות מטילות מספר ביצים בבת אחת, קטנות, בדרך כלל לאחר מנת דם. קרציות אלה מסוגלות לחיות עד כשנה ללא מנת דם לפני שהן מתות מרעב. 

הדברת קרציות - קרציה רכה

שאלות על קרציות תשובות קצרות 
האם לקרציה חסר ראש?בגלל הדרך בה קרציות ניזונות, הן עלולות להיראות כחסרות ראש כאשר אתם מבחינים בהן על חיית המחמד שלכם. הסיבה לכך היא שראשן עשוי מכמה חלקים שנועדו לשאוב דם למערכת שלהן. בנוסף, הן עלולות להיראות מעוותות כשהן שואבות דם, מה שעלול להקשות על הזיהוי שלהן. הדרך הטובה ביותר להסיר קרציה היא בעזרת פינצטה, באחיזה עדינה של ראש הקרציה, והוצאה איטית מהעור.
האם קרציות יכולות לעוף או לקפוץ?קרציות לרוב עוקצות בני אדם במפשעות או בבתי השחי, זוהי דרך ארוכה בשביל יצור כה קטן. אז כיצד קרציה שמבלה בדשא ועל צמחים יכולה להגיע לשם? האם קרציות יכולות לקפוץ עד לגבהים גבוהים? האם קרציות יכולות לעוף? האמת עלולה לזעזע אתכם.
האם קרציות קופצות?פרעוש יכול לקפוץ עד לגובה של כ 30 ס”מ. אם הפשפש היה בגובה של של אדם 1.80, הוא היה יכול לקפוץ עד לגג של בניין בן 16 קומות. מאחר וגם קרציות וגם פשפשים חולקים אותו מזון, אנשים עלולים לחשוב שקרציות יודעות לקפוץ כמוהם. למעשה, זהו לא המקרה, קרציות אינן יודעות לקפוץ כלל.
האם קרציות יודעות לעוף?למעשה קרציות הן מאותה משפחה כמו של עכבישים, שתודה לאל אינם יודעים לעוף. כלומר, קרציות לא יכולות לעוף, ואין להן כנפיים. אבל אם אינן יכולות לעוף ולקפוץ, איך הן מגיעות ממקום למקום? יש להן כמה טריקים בשרוול.

 מחזור החיים של קרצייה

קרציות הן טפילים קטנים אשר ניוזנות מדם של יונקים. יש להן שני סוגים, בעלות קליפה קשה או רכה. מחזור החיים של קרציה מתרחש בארבעה שלבים. שלבים אלו זהים לכל סוגי הקרציות, אבל קצב ההתרבות משתנה בין הזנים.

מחזור החיים הבסיסי

קרציות מתפתחות בארבעה שלבים, מביצה ועד בגרות. כשביצה בוקעת ראשונה, הזחל אוכל במשך שלושה ימים עד שהוא מגיע לקרקע בפעם הראשונה. למרות זאת, ישנם מינים שיכולים לחיות במשך חודשים ללא מנת דם.
כל הקרציות נולדות בעלות 6 רגליים. 

כזחל, היא תתבגר ולבסוף תשיל את השכבה החיצונית של העור. 

לאחר שהיא אוכלת, מגיע השלב השלישי במחזור החיים, נימפה. בשלב זה הקרציה היא בגודל קטן מאוד והיא בעלת 8 רגליים במקום 6. היא זקוקה למארח שיספק לה מנת דם על מנת להמשיך לגדול. לאחר שהקרציות הקטנות קיבלו אוכל, חלקן ישנות במשך כל העונה, אחרות יחזרו לקרקע שם הן ישילו את עורן ואחרות יסיימו את מחזור החיים על אותו מארח. 

כאשר הקרציה מסיימת את תהליך ההתבגרות, היא זקוקה לעוד מנת דם לפני שהיא יכולה להתרבות. גם הזכר וגם הנקבה זקוקים למנת דם לפני שהם מזדווגים, למרות שלרוב מנת דם מעודדת את נקבות לפעולה באופן משמעותי יותר. זהו השלב האחרון במחזור החיים של הקרציה. 

אורך החיים של קרציה: 

אורך חייה של הקרציה תלוי בכמה משתנים, כולל זן הקרציה. גם מחזור החיים עלול להשפיע על משך הזמן שתחיה. קרציות רבות יכולות לחיות בין 3-5 חודשים בכל שלב המחזור. קרציות משילות את עורן מספר פעמים לפני הגעה לבגרות ואף יכולות לחכות 3 שנים עד שיגיעו לבגרות

ברגע שקרציה סיימה את תהליך ההתבגרות, כל מטרתה הוא להתרבות בעוד שהזכר מת לאחר ההזדווגות (כמו שראינו במזיקים רבים נוספים). חלק מן הנקבות מטילות קבוצה גדולה של ביצים לפני שהן מתות בעוד אחרות מטילות מספר קבוצות קטנות של ביצים לפני סיום חייהן.

הבנה של מחזור החיים של קרציה הוא חשוב בטיפול בהן. אם מטפלים בבעיית קרציות לפני שהן מגיעות לבגרות ומתרבות, תוכלו למנוע התרבות מסיבית. 

 

כיצד קרציות מוצאות את המזון שלהן?

קרציות מחולקות לשתי קבוצות, בעלות קליפה קשה ובעלות קליפה רכה. קרציות בעלות קליפה רכה נוהגות כמו פרעושים כשזה נוגע למציאת מזון. הן בדרך כלל חיות בקנים באזור בני אדם, מחפשות אחר אוכל מסביב לקן בלילות. קרציות בעלות קליפה קשה שונות במקצת, לוקח להן יותר זמן לאכול, והן נוהגות יותר כמו עכבישים כשזה נוגע לחיפוש אחר מזון. במקום לצאת בלילות, קרציות אלו מוצאות מזון דרך “מסע”.

מסע הקרציות

קרציות בעלות קליפה קשה הן יצורים סבלניים. בדומה לעבישים, הן חיות בהמתנה לטרף שלהן. כדי להתכונן לטרף, הן מחפשות, שותלות את עצמן בדשא או בעלים ומרימות את רגליהן הקדמיות באוויר. ברגע שהן נמצאות בתנוחה האופטימלית, הקרציות האלו מחכות עד שהן רואות אדם או מזון אופציונלי עובר, וברגע זה הן מטפסות עליו. 

אז בפעם הבאה שמישהו ישאל אתכם אם קרציות יודעות לעוף או לקפוץ, תדעו שהתשובה היא לא. אם אתם עדיין מודאגים בנוגע לקרציות בביתכם, התקשרו אלינו על מנת להסיר דאגה מליבכם.

הדברת קרציות שימוש בפינצטה להוצאת קרציות

איך מוציאים קרציות?

בטח שמעתם עשרות קונספירציות על דרכים יעילות להיפטר מקרציות מהדלקת סיגריות ועד צביעת גוף הקרציה, ואתם כמובן יכולים לשאול מספר רב של אנשים על הדרך הטובה ביותר ולקבל שלל תשובות. מה במזיקיס חושבים על הסרת קרציות? ועל איזה שיטות אנחנו ממליצים? 

כל מה שתצטרכו הוא פינצטה מחודדת (לא פינצטה סטנדרטית בעלת קצוות מעוקלים). הנה ארבעה שלבים פשוטים להסרת הקרציה: 

 1. השתמשו בפינצטה בעלת קצוות מחודדים, על מנת לתפוס את הקרציה הכי קרוב לעור. 
 2. משכו למעלה, הפעילו לחץ יציב בצורה שווה. אל תזיזו או תטו את הקרציה. זה עלול לגרום לחלקים של הפה להתנתק מהגוף ולהישאר בתוך העור. במידה וזה קורה, הוציאו את חלקי הפה בעזרת פינצטה. אם אינכם מסוגלים להסיר את חלקי הפה עם פינצטה, עזבו את זה ותנו לעור להתרפא. 
 3. לאחר הסרת הקרציה, נקו את האזור הנגוע בעור ביסודיות, וגם נקו את הידיים ביסודיות עם אלכוהול או בסבון עם מים. 
 4. הפטרו מהקרציה בעזרת הספגתה באלכוהול, ואחר כך שימו אותה בשקית אטומה וזרקו אותה לפח. אל תמחצו אותה בעזרת אצבעותיכם. 

הצעדים להסרת קרציות כפי שמפורט לעיל, הם זהים לצעדים להסרת קרציות מכלבים וחתולים.

למעשה, אנו ממליצים לשמור את הקרציה שעקצה אתכם על מנת להראות לרופא במקרה הצורך לזיהוי הזן. 

הדברת קרציות קרצייה רכה

עובדות מעניינות על קרציות 

הבנת מידע בסיסי על קרציות יכול למנוע מכם להעקץ. הנה כמה עובדות מעניינות שאולי אתם יודעים על קרציות ועוד כמה שכנראה יחדשו לכם. 

 • לא כל הקרציות בעלות קליפה קשה- קרציות בעלות קליפה רכה אוכלות לתקופות זמן קצרות שבדרך כלל נמשכות פחות משעה. קרציות בעלות קליפה קשה אוכלות במשך יותר זמן, בדרך כלל הן נשארות על האדם או החיה במשך כמה ימים ועד שבוע שלם. 
 • הן לא קופצות, אלא צדות- בניגוד לפרעושים, לקרציות אין פעלולים מיוחדים שזה נוגע לחיפוש אחר מזון. הן לא יודעות לקפוץ או לעוף על הטרף. במקום זה הן יוצאות ל”לחיפוש”. כשקרציה מחפשת אחר מזון, היא שותלת את שתי רגליה האחוריות בקרקע ומרימה את שתי רגליה הקדמיות, מוכנה להיצמד למזון. לקרציות יש את היכולת לזהות נשימות, ריחות גוף, חום, לחות ורטט. הן משתמשות בחושים הללו כדי לזהות מה המזון האידיאלי עבורן. הקרציות לא משתמשות בחושים כדי להגיע למארח אלא מחכות שיגיע אליהן, ברגע שהוא מתקרב הן מטפסות עליו בעדינות. עובדה זו יכולה לעשות סדר בשוני בין פרעושים וקרציות כשזה נוגע למזון. 
 • קרציות משחררות הורמונים אשר משתקים. קרציות משחררות שומנים וחלבונים מסוימים ברוק שלהן כדי לעודד את זרימת הדם של המארח שלהן והופכות את הנשיכה לפחות כואבת.

   

 • חומר נגד קיפאון בחלבונים של קרציות אשר עלול למנוע מכות קור אצל בני אדם. זוהי עובדה מאוד לא בסיסית על קרציות, אך לא פחות מעניינת. במחקרים שנעשו לאחרונה על הגנה מפני כוויות קור חוקרים לקחו חלבונים מקרציות כדי למנוע כוויות קור, החלבון נמצא גם בצמחים, דגים ודו חיים כדי למנוע מהם לקפוא מקור בטמפרטורות נמוכות. החוקרים החדירו את החומר לתאים של עכברים שכן החלבון הזה אינו נמצא אצל יונקים. מטרת המחקר הייתה לבדוק אם החלבון המוחדר יכול למנוע פציעה אצל יונקים בטמפרטורות נמוכות. התוצאות הראו שהחלבון מונע היווצרות גבישי קרח, אשר אחראים ליצירה של בעיות ברקמות ומונע כוויות קור בלפחות 60 אחוז אצל עכברים. 

מידע חדש מתגלה על קרציות ככל שהכמות שלהן גדלה. ככל שתשארו מעודכנים, תוכלו להימנע מפלישה. אבל, אם תקחו יותר אמצעי בטיחות בהימנעות מקרציות כשאתם מחוץ לבית, תישארו מוגנים יותר. 

כמו שנאמר עדיף למנוע מאשר לרפא.

מבט מקרוב על קרצייה קשה

קרציות ומחלת “ליים”

מקובל לחשוב שקרציות גורמות למחלת ליים. קרציות הן קורבנות של המחלה, כלומר הן נושאות אותה ומעבירות אוצה אבל הן לא גומרות להיווצרותה. המחלה היא בקטריאלית ויכולה לגרום למגוון סימפטומים, המחלה נראתה לראשונה בשנות ה- 70, בארצות הברית. 

גורמים למחלת הליים 

המחלה מועברת על ידי עקיצות ומשפיעה על חיות ובני אדם כאחד. המחלה נגרמת על-ידי חיידק ששמו בורליה בורגדורפרי (ליים בורליוזיס). החיידק די גדול, בצורת ספירלה ומאוד פולשני. המחלה מועברת על ידי עקיצות של קרציות נגועות, ומיד לאחר העקיצה החיידק פולש במהירות, ומתפשט בעור באזור העקיצה.
במידה ולא מטפלים בחיידק, החיידק מתפשט בדם וגורם לתסמינים דומים לשפעת. בסופו של דבר , החיידק עלול לפלוש לאזורים שונים בגוף כמ מערכת העצבים, שריר הלב חלקים נרחבים בהם הוא מתרבה וגורם לשלל תסמיני הזיהום. 

קרציות נושאות המחלה

ישנם מספר זנים של קרציות הנושאות את המחלה, והשאלה: “האם כל הקרציות נושאות את מחלת הליים?” היא שאלה נפוצה. למעשה, רק מספר מינים ידועים כמפיצי המחלה לבני אדם. בין הקרציות הנושאות את המחלה, ידוע זן עיקרי הנושא את המחלה שנקרא “קרציה בעלת רגליים שחורות” או בשמה האחר- קרציית מחלת ליים. 

מחקרים מראים כי קרציות מעבירות את מחלת הליים לבני אדם בעיקר בשלב בו הן נימפות, כנראה מכיוון בקושי שמים לב אליהן בשל גודלן הזעיר. לפיכך, לנימפות שפע של זמן לאכול ולהעביר את המחלה (הן צריכות בין 24 ל36 שעות להעביר אותה). הקרציות יכולות לאכול במשך 3-5 ימים. 


למרות זאת, לא כל הקרציות מהוות איום. זה שיש באזור קרציות בעלות רגליים שחורות לא בהכרח אומר שמחת הליים נוכחת גם כן. ישנם כמה קריטריונים שמודדים האם קרציית רגליים שחורות מעבירה את המחלה. 

זחלים ונימפות ניזונים מיונקים קטנים וציפורים בעוד שקרציות בוגרות ניזונות מיונקים גדולים או בני אדם. חשוב לציין שהפתוגן שגורם למחלת הליים נמצא בעיקר באזורים בהם יש מכרסמים או יונקים. אם הייתם באזור בו יש קרציות שחורות רגליים ואתם מרגישים לא טוב, התקשרו לרופא ושאלו על מחלת הליים. ולשאלה מתי קרציות פעילות בעיקר – התשובה היא: קרציות פעילות בעיקר בחודשי הקיץ.

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 208 ביקורות

כיצד להיפטר מקרציות בגינה (*אנגלית*)

Play Video about הדברת קרציות שימוש בפינצטה להוצאת קרציות

כיצד נראית עקיצה מקרצייה

במידה ונעקצתם מקרציה, עליכם לזהות זאת במהרה. קראו על הסימנים ותסמינים הנגרמים מעקיצות של קרציות בבני אדם.

סימנים ותסמינים של עקיצה מקרציה: 

אם נעקצתם על ידי קרציה, עליכם לזהות זאת במהרה, להסיר את הקרציה האשמה מהעור ולשמור אותה כדי רופא יוכל לזהות את הזן של הקרציה. 

צעדים אלו יעזרו למנוע מחלות שעלולות להתפתח מקרציות ובמידת הצורך גם בטיפול בהן.
לצערנו, דברים לא תמיד הולכים לפי התוכנית, והעקיצות לא תמיד קלות לזיהוי. הנה מה שאתם 

צריכים לדעת על עקיצות כדי לשמור עליכם, על בני משפחתכם ועל חיות המחמד.

כיצד קרציות עולות על בני אדם?

קרציות יכולות לעקוץ אתכם בכל מקום בגוף, אבל הן אוהבות במיוחד לחות ומקומות חמים. היצורים הללו בדרך כלל יחכו בתוך הגרב או הנעל שלכם, ואז יטפסו מעלה לאזורי המפשעה. אם השרוול או היד שלכם עוברת ליד דשא נגוע בקרציות, הן יעשו את דרכן לבית השחי שלכם במקום. 

איפה בגוף כדאי לחפש אחר עקיצות?

תמיד קודם כל תבדקו את האזורים המוזכרים לעיל, ואז את שאר הגוף. שימו לב במיוחד לאזורים שגדל בהם שיער, במיוחד בראש ובידיים- קל להן להתחבא בתוך השיער. אופציה נוספת בחיות וגם בבני אדם, קרציות אוהבות להתחבא מאחורי האוזניים. כאשר הן צעירות, הן אוהבות לשכון בחלק האחורי של חיות המחמד, וכאשר הן גדלו נוטות להיות באזורי רגליים של החיות ובין האצבעות.
לעומת זאת, עקיצות על בני אדם יכולות להיות בכל מקום בגוף, ללא קשר למחזור החיים של הקרציה, אז כדאי שתבצעו בדיקה קפדנית על גופכם. חפשו והרגישו בליטות חדשות בעור. 

מהי הדרך הקלה ביותר לזהות עקיצה של קרציה?

זה אף פעם לא נעים להעקץ ע”י קרציה, אבל לפחות אתם יכולים לדעת שהעקיצה נעשתה על ידי קרציה שממש נמצאת על גופכם. לקרציות לוקח זמן עד שמסיימות לאכול (זה תלוי בגודלן ושלב בחייהן). לכן, במיוחד כאשר אתם חוזרים משהות בחוץ, הסיכויים גבוהים שתמצאו את העקיצה בעוד היא שואבת את הדם שלכם. בדרך זו, תוכלו כנראה למנוע מחלות, שכן לוקח לקרציה לפחות 12 שעות של אכילה כדי להעביר מחלות. בנוסף, במידה ותמצאו את הקרציה, תוכלו להסירה מעורכם ולשמור אותה כדי שמומחה יוכל לזהות את הסוג שעקץ אתכם. זה קריטי על מנת לבצע בקרה וטיפול על כל מחלה שהקרציה עלולה לשאת. 

כיצד נראות עקיצות של קרציות אם הקרציה אינה נוכחת?

במידה והקרציה כבר לא על גופכם מבלי שהסרתם אותה (למשל במקלחת, דרך גירוד אקראי או שהיא פשוט סיימה לאכול), אתם עלולים לראות רק סימנים של העקיצה. תוך שלושה ימים מהעקיצה, הסימן הנפוץ ביותר הוא נקודות אדומות. זה נוצר מתגובה אלרגית לרוק של הקרציה. 

תגובה זו יכולה להחריף במידה ונעקצתם בעבר ע”י אותו סוג של קרציה. סימנים של העקיצה יכולים בהתחלה לראות כמו עקיצות אחרות (למשל יתושים) לכן חשוב שתבצעו בקרה על האזור לסימנים יוצאי דופן.
הקיפו בעיגול בעזרת עט את האזור העקוץ,
אם תוך 36 שעות העקיצה נעשית אדומה יותר או גדלה, התייעצו עם רופא שכן זה עלול להיות סימן למחלת הליים. 

לעתים, עקיצות של קרציות הן בעלות נקודה שחורה באמצע, או אם הגוף של הקרציה הוסר ונשאר רק הראש ואזורי הפה אתם תראו סימן שחור גדול יותר. בחלק מהעקיצות, יהיה אזור נפוח מתחת לאזור העקוץ.

הדברת קרציות קרצייה קשה

אז בפעם הבאה שאתם קוראים למישהו או מישהי “קרצייה” לפחות תוכלו לסווג אותה – האם היא קרצייה קשה או קרצייה רכה. 

קראתם את כל זה והבנתם שבכלל יש לכם פרעושים? לימדו על הדברת פרעושים

מחיר הדברת קרציות - כמה עולה הדברת קרציות?

גודל הביתמחיר הדברת ג’וקים (כולל בתוכו נמלים)
דירת סטודיו ריקה250 ש”ח 
דירת 1-2 חדרים350 ש”ח 
דירת 3 חדרים400 ש”ח
דירת 4 חדרים450 ש”ח
דירת 5 חדרים500 ש”ח
דירת 6 חדרים550 ש”ח
בית פרטי החל מ – 300 ש”ח

אז מה היה לנו עד כה?

תוכן עניינים