היתוש הנמר האסייתי

כותב הטקסט המופלא:

פורסם ב-:

עודכן מתי?

יתוש הנמר האסייתי הוא זן של יתוש שמקורו, ניחשתם נכון – באסיה. בשנים האחרונות, יתוש זה הפך לבעיה עולמית מאחר והוא התפשט לאזורים אחרים בעולם, בניהן גם ישראל.
יתוש הנמר האסייתי הוא נשא של מחלות רבות, כולל קדחת דנגי, צ’יקונגוניה ואף הזיקה. דבר זה הופך אותו לבעייתי ולאיום רציני על בריאות הציבור – זאת גם הסיבה שכל תחילת קיץ, עיריות רבות תולות שילוט שבשטחן מתבצע ריסוס ליתושים ושיש לייבש מקורות מים עומדים

מהי תוחלת החיים של יתוש נמר אסייתי?

אורך החיים של יתוש נמר יכול להשתנות בהתאם לאקלים ולזמינות המזון. לרוב, במקום בו יש להם אספקה קבועה של מזון ומים, הם יכולים לחיות עד חודשיים
כמו כל היתושים, נקבת יתוש הנמר האסייתי תחיה רק כארבעה שבועות אם אין לה גישה לדם. ברגע שהיא ניזונה מדם, תוחלת החיים שלה תגדל באופן משמעותי מכיוון שהיא תוכל כעת להטיל ביצים.

האם היתוש הטיגריס האסייתי פעיל בלילה?

יתוש הנמר האסייתי פעיל ביותר במהלך היום עד שעות הערב, אך הוא יכול לנשוך גם בלילה (בעיקר בלילות מאוד חמים).

האם כל יתושי הנמר האסייתי נושאים דנגי?

לא, לא כל יתושי הנמר האסייתי נושאים דנגי. למעשה, פחות מאחוז אחד מהם כן. עם זאת, אלה שכן יכולים להעביר את המחלה לבני אדם באמצעות הנשיכות שלהם. דנגי היא מחלה קשה שעלולה לגרום לחום, כאבי ראש, כאבי שרירים ומפרקים ופריחה. במקרים חמורים, זה יכול להוביל למוות. אין טיפול ספציפי לדנגי, לכן חשוב לנקוט בצעדים למניעת עקיצות יתושים ולהגן על עצמך מפני מחלה זו.

מה מושך את יתושי הנמר האסייתי?

מים עומדים – זה המקום שבו היתושים מטילים את הביצים, כך שאם יש מים עומדים בסביבה, סביר להניח שיהיו גם יתושים.
צבעים כהים – יתושים נמשכים לצבעים כהים מכיוון שהם בולטים על רקע סביבתם.
פחמן דו חמצני – יתושים יכולים לחוש בפחמן דו חמצני ממרחק רב וזאת הסיבה שהם מגיעים אלינו (כאשר אנו פולטים פחמן דו חמצני מהפה)
מזל – הרבה פעמים יש סיבות שעוד לא מובנות למה יתושים עוקצים דווקא אנשים מסויימים. לרוב אפשר לנחם את מי שנעקץ ב – “עוקצים אותך כי כנראה אתה מתוק”.

שמות חומרי ההדברהאיך זה יעיל בפועל נגד היתושים?
חומר יעודי ליתושים (בשם BUG)יתן לכם שקט של בין 30-45 יום מיתושים
חומרי הדברה כלליים – שגם טובים ליתושים שאר חומרי הדברה יספיקו לרוב ל – 24 שעות (ולכן מתאימים יותר לשימוש כאשר עושים הדברה לפני אירוע).
איך מתבצעת בפועל הדברת היתושים?הדברת היתושים מתבצעת על כל שטח הצמחייה בגינה (החומר אינו מיועד לריסוס בפנים הבית), כולל עצים, עלווה, שיחים, קירות חיצוניים של הבית, רצפה וכו’.
ישנם לקוחות שדיווחו לנו אפילו על 90 יום שחוו שקט מיתושים (אבל זה כנראה היה שילוב של ריסוס מצויין עם מזג אוויר קריר יחסית). 
שיטות נוספות להיפטר מהיתושים
 • מלכודות יתושים – ישנן מלכודות יתושים שמפתות את היתוש (לכיוון אותו אור אולטרא סגול) ולאחר מכן שואבות אותו ואו מחשמלות, מדביקות אותו ללוח דבק – וחלקן יעילות מאוד! כדי לשפר את יעילות המלכודות הללו אנו נוסיף להם חומרי פיתיון (לא רעילים) המיועדים למשיכת יתושים. 
 • כמובן כל מה שהזכרנו עד כה לגבי כיצד להתמגן (בגדים ארוכים, רשתות, חומרים דוחי יתושים למריחה על הגוף וכו’).

היתוש הנמר האסייתי – אודות

יתוש הנמר האסייתי (מסוג “אדס” – Aedes albopictus) הוא יתוש אגרסיבי הפעיל בשעות היום שיכול להעביר נגיפי דנגי, צ’יקונגוניה וזיקה. הוא נמצא באזורים טרופיים וסובטרופיים ברחבי העולם ואצלנו בישראל הקטנה אין פינה שהוא לא נמצא (אך ביתר שאת בכל מישור החוף, השפלה, אזור מודיעין וסובב ירושלים). 

היתוש מקבל את שמו מהפסים השחורים והלבנים על גופו ורגליו. נקבות מטילות את ביציהן במים עומדים, כגון שלוליות, כלים לחיות מחמד, צעצועי ילדים, פקקים של בקבוקים, עציצים וצמיגים ישנים. תוך שבוע אחד בלבד, הביצים בוקעות לזחלים אשר מתפתחים לבוגרים תוך 10 ימים.

היתוש הזה נחשב לאחד המינים הפולשים ביותר בעולם מכיוון שהוא יכול להסתגל למגוון רחב של אקלים ובתי גידול

רשת קרועה שיש לסגור כדי שיתושי נמר אסייתי לא יכנסו

איך אתם תוכלו להתמגן מהיתוש הנמר האסייתי?

 • התקנת רשתות על חלונות ודלתות וכן תיקון חורים ופרצות ברשתות שכבר מותקנות אצלכם (כן, המשימה הזאת שדחיתם כבר תקופה).
 • בשעות אחה”צ היתושים הללו פועלים ביתר שאת – המנעו מפתיחת חלונות והשתמשו במזגנים ובמאוררים.  
 • הסירו מים עומדים בחצר ביתכם או בתוך דירתכם – בתכלס – בעיקר מים בעציצים – זה הגורם מספר 1. 
 • הגינה מלאת עשבים שוטים? כסחו את הגינה שלכם או פשוט נקו אותה מכל העשבייה הזאת – העשבייה הזאת יכולה לכסות אזורים של מים עומדים מחד ואלו גם אזורי המנוחה של היתושים רגע לפני שהם עוקצים אתכם מאידך. 
הדברת היתוש הנמר האסייתי

עקצו אותך? מה עושים עכשיו?

במידה ואתם לא רגישים לעקיצות היתוש (כי אם כן תצטרכו כדורים אנטי-היסטמינים) מרחו אלוורה, פנסטיל ג’ל או חומרים דומים כדי להקל על העקיצה.
תוכלו גם לשים שקית קרח על אזור העקיצה למשך כמה דקות כדי להקל על העקיצה ועל תסמיניה. 

איך נוכל להימנע מלכתחילה מעקיצת היתוש הנמר האסייתי 

כמו טקסטים רבים שכתבנו כאן, עדיף למנוע מאשר לרפא. אז הגעתם לסעיף הנכון – יש כמה דרכים שתוכלו להתמגן ולעשות כדי לא להיעקץ מההתחלה. 

 1. לבוש חולצות עם שרוולים ארוכים ומכנסיים ארוכים כאשר אתם בחוץ – בעיקר בשעות אחה”צ. 
 2. השתמשו בחומר דוחה יתושים ומרחו אותו על כל האזורים החשופים שלכם. 
 3. נעקצים בלילה? תוכלו תמיד להשתמש בכילה נגד יתושים (פתרון מצויין למי שרוצה לישון עם חלונות פתוחים (בלי רשתות) ולא רוצה להדליק מזגן). 
 4. השתמשו בחומרים טבעיים שמרחיקים את היתושים כמו נרות ציטרונלה (וכך גם תרוויחו ריח נעים). 
 5. כנסו כאן לעוד עצות על איך להיפטר מיתושים באופן טבעי 
הדברת היתוש הנמר האסייתי - נרות ציטרונלה להרחקת יתושים

האם יתוש נמר יכול לנשוך דרך בגדים?

יתוש הנמר האסייתי מסוגל לנשוך דרך בגדים. הסיבה לכך היא שחלקי הפה שלהם נועדו לחדור מבעד לבד. למרות זאת, זה לא כל כך נפוץ שהם יעשו זאת, אך אם אתם תוהים למה נעקצתם למרות שלבשתם בגדים ארוכים – תדעו שהסיבה היא כי הם יכולים. 

עקיצות היתוש הנמר האסייתי

כמה פעמים יכול יתוש אחד לנשוך אותך?

יתוש בודד יכול לנשוך מספר פעמים, אם כי מספר העקיצות תלוי במין היתוש. חלק מהיתושים ינשכו רק פעם אחת בעוד שאחרים עשויים לנשוך מספר פעמים.

אילו ריחות לא אוהבים יתושים?

ישנם מספר ריחות שהיתושים אינם אוהבים, ביניהם לבנדר, ציטרונלה ואקליפטוס. אתה יכול להשתמש בריחות (ובצמחים) אלה כדי לעזור להרחיק יתושים מהבית והגינה שלך!

לבנדר: לבנדר הוא ריח פופולרי למוצרים דוחי יתושים, יעיל בהרחקת יתושים וחרקים אחרים.
ציטרונלה: ציטרונלה היא אולי המפורסמת ביותר בכל הנוגע למוצרים דוחי יתושים. בתאילנד נתקלנו בציטרונלה למריחה על הגוף בכל מקום!
אקליפטוס: שמן אקליפטוס משמש גם במוצרים דוחי יתושים. יש לו ריח מנטה חזק שהיתושים לא אוהבים.

כמה זמן יכול יתוש לחיות בלי דם?

יתוש יכול לחיות מספר שבועות ללא דם, אך הוא לא יוכל להטיל ביצים בתקופה זו. אם לנקבת יתוש אין גישה לדם, היא תוכל לייצר מספיק אנרגיה רק כדי לשרוד ולהזדווג.

היה חלק שעניין אתכם במיוחד?

היתוש הטיגריס האייסתי

מי כתב את כל השטויות האלה?

לפוסט הקודם:
לפוסט הבא (עלינו לטובה):

יותר מעניין מזה – אין. (פוסטים אחרונים שנכתבו)

 • הדברת דג הכסף לבד

  הדברת דג הכסף לבד

  אתם לא בטוחים מה אתם רואים לנגד עיניכם נכון? הזזתם את הספה, פתחתם את המגירה במטבח, הרחקתם את המיטה כדי לנקות מאחוריה ופתאום חרק בצבע אפור כסוף עם צורה לא ברורה מזדחל שם. מזל טוב, דג הכסף אצלכם בבית – איך מבצעים הדברת דג הכסף לבד? בכתבה הקצרצרה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? זה יכול לנוע מנקטר צמחים ופירות עד כאלה שלא יכולים בלי המנה היומית הבשרית שלהם. רוצים לדעת עוד? (אנחנו יודעים שכן), בכתבה הבאה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • הזבובים הנפוצים ביותר

  הזבובים הנפוצים ביותר

  זבובים הם המזיקים הנפוצים ביותר הקיימים, אין דרך להתחמק מהם ואין דרך להעלים אותם לגמרי (לצערנו). כן יש דרך לשלוט בכמות שלהם, למתן אותם ולהפחיתם לרמה שלא תזיק לכם.בכתבה הקצרה נספר אודות עובדות מעניינות על הזבובים הנפוצים ביותר, מידע תמונות וכל מה שיעזור לכם כדי לקבל תמונה קצת יותר ברורה (אם אתם רוצים רק להעלים…

  קרא, קרא עוד..