איך הטרמיטים מתקשרים ביניהם?

כותב הטקסט המופלא:

פורסם ב-:

עודכן מתי?

טרמיטים מתקשרים ביניהם באמצעות כימיקלים, לדוגמא פרומונים (חוזר כמעט בכל מזיק ומזיק, אך הפרומונים שונים האחד מהשני). הפרומונים באמצעותם הטרמיטים מתקשרים ביניהם מחליפים את המילים: התעוררות!, שביל!, צור קשר וקיום יחסי אישות (רציתי מילה יפה יותר ליחסי מין).

באמצעות הפרומונים הללו טרמיט מתקשר עם רעהו ויכול לשנות את התנהגותו. ישנם פרומונים שמצריכים תקשורת בין טרמיט לטרמיט וישנם פרומונים יותר נדיפים שעפים באוויר. 

לכל קן של טרמיטים יש ריח אחר והריח תלוי במאפיינים כמו המזון הנגיש לטרמיטים, הכמות והסוג של המיקרוביומים במעיים. 

מהם סוגי הפרומונים הנפוצים איתם טרמיטים מתקשרים?

פרומונים של עוררות יופיעו כאשר טרמיט שלא מאותו הקן יופיע פתאום או כאשר יופיע וירוס שיכול לגרום נזק לקן. ברגע כזה יותר טרמיטים מסוג “פועלים” (זוכרים שלטרמיטים מבנה חברתי כמו לנמלים?) יופיעו באזור ויצרו הדהוד שיעבור לכל יושבי הקן ויודיע להם :”התעוררו, כעת מסוכן”. 

פרומונים של שביל יופיעו כאשר צריכים להביא עוד פועלים למקורות המזון, לזהות מיקום חדש לקן או גיוס חיילים להגנה על הקן. 

מאחר וישנם מעמדות בקן הטרמיטים המלכה יודעת בכל רגע נתון אם יש מחסור במעמד מסויים. למשל (וזה מדהים) אם חסר לה ניחוח של חיילים (כי הגיע פולש והרג כמות גדולה של חיילים) המלכה עכשיו תייצר (היא אחראית על הבאת צאצאים לעולם) יותר חיילים. 

הדברת טרמיטים – צפו

כאן הגענו להדברת טרמיטים באשקלון

צפו בדימה מסביר ובדור מבצע.

איך הטרמיטים מתקשרים ביניהם

איפה הטרמיטים חיים?

עיקר הטרמיטים הפעילים בארץ חיים מתחת לאדמה. הקנים שלהם נמצאים מתחת לאדמה (יכולים להימצא עד 5 מטר עומק באדמה). תעלות הבוץ שלהם בנויות מהפרשות הטרמיטים, חומרים צמחים ואדמה. קל מאוד לזהות את התעלות בוץ הללו ולרוב תראו את התמונות הבאות אצלכם בדירה (זה יכול להיות מאחורי קירות, מאחורי רהיטים, בתוך רהיטים, ליד משקופים ועוד). 

תעלות הבוץ הללו הן הדרך של הטרמיטים להזין את הקן במזון שנמצא מעל האדמה אל עבר הקן שנמצא מתחת לאדמה. 

טרמיטים – האם הם באמת מזיקים?? 

כן. נכון שלאדם הם לא יגרמו נזק פיזי, לא יעבירו מחלות ולא יעקצו אך נזק לרכוש הם יעשו גם יעשו ולעיתים זה יותר קשה מכל עקיצה שאתם יכולים לחטוף מיתוש או פשפש המיטה

בכל שנה בארץ באזורים נרחבים (כבר קשה לשים את האצבע על מקום אחד) מהצפון עד הדרום – הטרמיטים כאן. הם יכולים לגרום נזק של עשרות אלפי שקלים (עד מאות אלפי שקלים – תלוי בריהוט ובבית שלכם) לבית אחד ואם נתקלים בהם ולא מטפלים בהם במהירות אתם תוכלו להגיד שלום למשקופים, רהיטים מעץ, המטבח שלכם, ספריות, כונניות וכו’

לרוב הם יכנסו בכל חריץ (הם יכולים להיכנס בחריצים בעובי של כרטיס אשראי) ולכן עליכם להכין את הבית כראוי. אל תחשבו שאם אתם גרים בבניין ולא בבית פרטי אתם מוגנים – כבר ראינו בניינים מותקפים על ידי טרמיטים, קומות בקומות גבוהות שסובלות מטרמיטים וכו’. 

אם ראיתם את הטרמיטים עצמם, תעלות בוץ, כנפיים, הרגשתם דלת או משקוף חלול או שרק אתם חושדים שיש לכם טרמיטים – עשו לעצמכם טובה, חסכו אלפי שקלים והזמינו אותנו לבצע הדברת טרמיטים אצלכם בבית. 

הדברת טרמיטים תעלות בוץ

איזה סוגים של עץ טרמיטים אוכלים ואיזה לא?

כולם יודעים שטרמיטים אוהבים ואוכלים עץ אבל יש להם עוד יכולות. בדרכם מתחת לאדמה אל עבר מקורות המזון מעל האדמה הם יכולים לעבור דרך טיח, בידוד ומתכות רכות.
טרמיטים מחפשים צלולוז (תאית – זאת שגורמת לנו לנפיחות, מה שיש בסיבים התזונתיים). התאית היא המרכיב העיקרי בצמחים ובמקורות רבים נוספים, ולכן טרמיטים נכון, הם אוכלים עץ אך גם דברים נוספים כגון: 

 • צמחים
 • תוצרי לוואי של הצמחים
 • סיבי כותנה
 • מוצרי נייר
איך טרמיטים מתקשרים ביניהם - האם מסוכנים ואיזה עץ מעדיפים

העדפות של טרמיטים – לפי סוג הטרמיט 

בארץ בעיקר יש לנו את הטרמיטים התת קרקעיים (אחד מתוך שלושת הסוגים) אך נדון בקצרה על סוגי המזון שכל סוג טרמיטים אוהב לאכול (במידה ויגיעו אליכם טרמיטים מסוג אחר לבקר בבית או בגינה). 

 1. הטרמיטים התת קרקעיים – אוהבים לאכול סיבי מעצים רכים – רואים את הנזק בבירור
 2. טרמיטים של עץ יבש – אוהבים בעיקר את מסגרות הבית (אם בנוי מעץ), רצפות עץ ורהיטים – יודעים להסתיר ופחות רואים את הנזק
 3. טרמיטי עץ – אוהבים עץ לח ורקוב – לכן אם יש לכם עצים מרקיבים, סתם רפסודות בגינה וכו’ – סלקו אותם – הטרמיטים הללו פחות יהיו בכלל סביב בניינים, דירות ובתים. 

העדפות הטרמיטים – סיכום 

אם נתקלתם בטרמיטים, בסימנים שלהם, במשקופים או דלתות אכולות, בכנפיים פזורות על הרצפה, בתעלות בוץ שלא הבנתם מאיפה צצו – התקשרו אלינו (או שלחו וואטסאפ) או הזמינו אונליין ונשמח לעזור, לטפל בבעיה ולחסוך לכם עשרות אלפי שקלים של הוצאה על ריהוט חדש. 

איך במזיקיס מטפלים בטרמיטים?

האם טרמיטים נושכים?

טרמיטים לא נושכים בני אדם ולא חיות – הם כן נושכים (לועסים והורסים) את הרהיטים בביתכם, את המשקופים והדלתות וכל מה שעשוי עץ אצלכם בבית. 

האם טרמיטים יכולים לפגוע בי? 

טרמיטים לא מהווים סכנה ישירה לאדם, אך כן לחפציו ולביתו. הם יכולים לגרום נזק רב לדלתות, משקופים, ארונות, ספריות, שידות וכל מה שאלטע-זאכן אוהב לצעוק (מלבד מכונות כביסה).

על הטרמיטיםמה הם אוהבים לאכול?
איזה סוג של עץ הטרמיטים אוכלים?הטרמיטים לא אוכלים עץ כי הם אוהבים עץ, מה שהם באמת מחפשים זה הצלולוז, סיבי התאית הנמצאים בעץ. לכן הם יתמקדו בסוגים הבאים של העצים: 
 1. עצים רכים שלא עברו חיטוי – אורן, ארז, ברוש ואשוח. 
 2. עצים קשים שלא עברו חיטוי – עץ המייפל, הפקאן ועוד 
 3. קיר גבס, או טיח המכוסה בלוח המכיל תאית. 
 4. דיקט לא מחוטא. 
האם טרמיטים יאכלו את עץ ארז הלבנון?ישנן שמועות שטרמיטים לא יאכלו את סוג העץ הזה, האמת היא שההפך הוא הנכון. הכל תלוי במצב הטרמיטים והאם זה המזון היחידי שיש להם זמין לאכול. הם באופן כללי פחות ימשכו לעץ ארץ הלבנון (ויעדיפו סוגים אחרים של עצים) אך אם אין להם ברירה הם כן יאכלו את סוג העץ הזה. הסיבה שהעץ הנ”ל לא מועדף עליהם כיוון שהארז מכיל כימיקלים טבעיים שמשמשים כדוחי חרקים. 

הכימיקלים הללו נמצאים בדרך כלל בגזע העץ, בליבו – היכן שהעץ יותר כהה ודחוס, עם זאת הכימיקלים לא ימצאו על כל העץ ולכן חלק מן העץ יהיה חסין לטרמיטים וחלק לא. 

האם עצים מחוטאים, עמידים לטרמיטים?כן ולא, לא במאה אחוז ולא לתמיד.

עצים מחוטאים הם עצים שכוסו בחומר כימי שדוחה מזיקים. לרוב העצים המחוטאים בבית יהיו העצים שנוגעים באדמה במגע ישיר כמו דק, חיפוי חיצוני של הבית, גדר וכו’. 

ברור שעדיף שהעצים שנזמין יהיו מחוטאים למזיקים אך זה לא אומר שהם יהיו 100% יעילים נגדם. מתי טרמיטים כן יוכלו להזיק לעצים הללו? ברגע שהעצים הללו קצת יקבלו לחות, יתנפחו ויתחילו להתפרק או אז לטרמיטים יהיה הרבה יותר קל להשתלט על המצב ולהתחיל לאכול גם את העץ המחוטא

אילו עצים הטרמיטים לא אוהבים?
 1. החלק המרכזי בעץ הארז – כיוון שהוא מלא בכימיקלים דוחי חרקים (אך כן יאכלו את החלקים האחרים בעץ הארז). 
 2. דיקטים ועצים מחוטאים. 
 3. במבוק
 4. סקויה
 5. ברוש
האם באמת אפשר להיפטר מהטרמיטים?כן, לא לחינם אנו נותנים לכם – 5 שנות אחריות

היה חלק שעניין אתכם במיוחד?

איך הטרמיטים מתקשרים ביניהם

מי כתב את כל השטויות האלה?

לפוסט הבא (עלינו לטובה):

יותר מעניין מזה – אין. (פוסטים אחרונים שנכתבו)

 • הדברת דג הכסף לבד

  הדברת דג הכסף לבד

  אתם לא בטוחים מה אתם רואים לנגד עיניכם נכון? הזזתם את הספה, פתחתם את המגירה במטבח, הרחקתם את המיטה כדי לנקות מאחוריה ופתאום חרק בצבע אפור כסוף עם צורה לא ברורה מזדחל שם. מזל טוב, דג הכסף אצלכם בבית – איך מבצעים הדברת דג הכסף לבד? בכתבה הקצרצרה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? זה יכול לנוע מנקטר צמחים ופירות עד כאלה שלא יכולים בלי המנה היומית הבשרית שלהם. רוצים לדעת עוד? (אנחנו יודעים שכן), בכתבה הבאה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • הזבובים הנפוצים ביותר

  הזבובים הנפוצים ביותר

  זבובים הם המזיקים הנפוצים ביותר הקיימים, אין דרך להתחמק מהם ואין דרך להעלים אותם לגמרי (לצערנו). כן יש דרך לשלוט בכמות שלהם, למתן אותם ולהפחיתם לרמה שלא תזיק לכם.בכתבה הקצרה נספר אודות עובדות מעניינות על הזבובים הנפוצים ביותר, מידע תמונות וכל מה שיעזור לכם כדי לקבל תמונה קצת יותר ברורה (אם אתם רוצים רק להעלים…

  קרא, קרא עוד..