חדקונית הדקל האדומה

כותב הטקסט המופלא:

פורסם ב-:

עודכן מתי?

איך לבצע הדברת חדקונית הדקל – בשיטה מתקדמת ולא כמו פעם? .
חדקונית הדקל האדומה – היא מזיק הרסני שפוקד עצי דקל ומשמיד אותם לאט לאט ובזהירות.
ישנן מספר דרכים להיפטר מחדקונית הדקל האדומה, אך הדרך הטובה ביותר למנוע ממנה מלכתחילה לתקוף את עץ הדקל שלך (על ידי בדיקה קבועה של עץ הדקל שלך לאיתור סימני נגיעות) אך הדרך הטובה ביותר היא הזרקות קבועות בשיטה חדשנית שלא מפזרת חומרי הדברה לכל עבר ושומרת עלינו, על עץ הדקל ועל הסביבה בצורה מושלמת (ספויילר – SOSPALM). 

טיפול בחדקונית הדקל האדומה בעזרת דיקלון

מה זאת מערכת SOSPALM ואיך היא שומרת ממזיקים ומחדקונית הדקל?

המערכת הנ”ל פותחה ועוצבה במיוחד כדי לשלוט במזיקים שתוקפים את עצי הדקל. היא צוברת תאוצה בעולם (בארץ עדיין בחיתוליה) בעיקר בשל העובדה שהיא שומרת על הסביבה (בניגוד להגמעות חוזרות ונשנות ופיזור רעלים על “גג” עץ הדקל ועל כל הסביבה) ובנוסף גם משתמשת ב”ורידים” של עץ הדקל כדי שחומר ההדברה יעבור בכל חלקיו.

מה הם עצי התמר הפגיעים ביותר?

התמר הקנרי (Phoenix canariensis)
התמר המצוי

לכן רוב פעולות ההדברה יעשו על המינים הללו. 
לכל סוג של תמר חדקונית הדקל פועלת בצורה שונה. ישנם עצים שחדקונית הדקל האדומה תתקוף דרך הלולב וכאלו שיתקפו דרך החלקים התחתונים יותר של הדקל. 

מה היום רוב חברות ההדברה עושות בטיפול בחדקונית הדקל האדומה?

חדקונית הדקל האדומה - טיפול חברות האחרות

הגמעה לקודקוד העץ – מגמיעים (כלומר שופכים חומר הדברה) בכתר הדקל בעזרת צינור טלסקופי עד אשר גזע הדקל רווי ואין קולט יותר עוד חומרי הדברה. הדבר גורם לא רק להדברת העץ אלא גם לפיזור שאריות חומרי הדברה בסביבת הדקל. 

מה אנחנו מבצעים שמבוצע בעולם כבר בהצלחה רבה?

הזרקת הגזע – מבצעים שלושה קידוחים וממקמים צינורית פלסטיק בעלת אטם (כדי שהשימוש יהיה רב פעמי) ואחת לחודשיים מזריקים את חומר ההדברה לגזע העץ. 

שומר על הסביבה 
בעזרת “הורידים” של העץ החומר מגיע לכל חלקיו

גיזום – האם זה פתרון טוב לחדקונית הדקל?

לא! מכמה סיבות. בראש ובראשונה החדקוניות נמשכות לעצים גזומים, ואם כבר גזמתם עדיין יש לבצע ריסוס וטיפול בעצים הגזומים וכן למרוח משחות שירחיקו את החדקוניות מהעץ. אם אין ברירה וחייבים לגזום יש לבצע את זה בחודשי החורף ולגזום כפות יבשות בלבד.

כריתת עץ תמר

למזיקיס נכון לינואר 2023 אין רישיון כריתת עצים. על מנת לבצע כריתה יש לקבל רישיון ואישור ממשרד החקלאות. 

שלבים במחזור החייםמחזור החיים של חדקונית הדקל האדומה
ביצהנקבת חדקונית הדקל האדומה מטילה את ביציה בתוך עץ הדקל המארח, לעתים קרובות ליד בסיס הגזע. הביצים קטנות ולבנות, ובוקעות לזחלים לאחר כ-5 ימים.
זחלהזחלים הם השלב ההרסני של מחזור החיים של חדקונית הדקל האדומה. הם עוברים דרך גזע עץ הדקל, וגורמים לנזק רב כשהם ניזונים מהרקמה הרכה שבתוכו. הזחלים עוברים מספר יציאות כשהם גדלים, ויכולים להגיע לאורך של עד 2 סנטימטרים עד שהם מוכנים להפוך לגולם.
גולםשלב הגולם נמשך כ-10 ימים, ובמהלכם הזחלים הופכים לבוגרים בתוך פקעות העשויות מפיסות חומר של עצי דקל.
בוגרבוגרים יוצאים מהפקעות שלהם כחיפושיות. הם מזדווגים זמן קצר לאחר הגיחה, והנקבות מתחילות להטיל ביצים תוך מספר ימים. בוגרים יכולים לחיות מספר חודשים, ובמהלכם הם עשויים להזדווג ולהטיל ביצים מספר פעמים.

עכשיו אחרי שאתם יודעים את זה, בא לכם ללמוד על סוג אחר של חיפושית, למשל חיפושית הטבק?

בוגר חדקונית הדקל האדומה נזק לעץ חור יציאה

חדקונית הדקל האדומה – יתרונות השיטה החדשנית של הזרקת הגזע

 • יעילות במניעת מזיקים
 • מחיר נמוך ביחס למתחרים
 • מתקינים פעם אחת והשימוש? הוא רב פעמי
 • ידידותי הרבה יותר לסביבה מאשר הגמעת רעל בלי הגבלה בדקל עד שכולו ספוג
 • מונע סיכונים של פטריות 
 • יעיל יותר (לא רק ידידותי יותר) מהגמעה של רעל.
 • לא מצריך ציוד מיוחד (כמו ספרייר טלסקופי) מה שמוריד את המחיר לצרכן הסופי 
 • שומר על סביבה נקייה מחומרי הדברה וכמובן ששומר על התמרים משאריות חומרי הדברה. 
טיפול בחדקונית הדקל האדומה - עץ כרות

מה הם חמשת המזיקים הנפוצים ביותר שיש לעצי דקל?

 1.  Rhynchophorus ferrugineus – חדקונית הדקל האדומה
 2. Diocalandra
 3. stem borer
 4. Paisandisia archon
 5.  Rynchophorus palmarum
 6. Oryctes agamemnon

לפי כתבה באתר הבינלאומי של SOSPALM 

חדקונית הדקל האדומה 1

חדקונית הדקל – אודות 

חדקונית הדקל האדומה איתנו כבר מראשית שנות ה – 2000, ואם בהתחלה הבעיה החלה בעיקר במטעים ואצל חקלאים – היום (ובכלל בשנים האחרונות) חדקונית הדקל האדומה כבר תוקפת ערים (יש המון ערים שבוחרות לשתול עצי דקל למרות שסביבתית זאת טעות – הם לא מספקים צל והם שותים המון מים) וחצרות פרטיות.

זחלי חדקונית הדקל - נזק בעץ

חדקונית הדקל האדומה – אודות 

היא פוגעת, הורסת ויוצרת נזק כלכלי רב

חדקונית הדקל האדומה (RPW) היא מזיק הרסני שפוקד עצי דקל ומשמיד אותם. מקורה בדרום מזרח אסיה, אך מאחר ואנו כפר גלובלי אחד קטן, הגיעה החדקונית לאזורים רבים אחרים בעולם באמצעות סחר בינלאומי. החדקונית מהווה בעיה רצינית במדינות רבות בהן מגדלים עצי דקל, אצלנו התגלתה ביתר שאת בתפוצה נרחבת מראשית שנות ה 2000. בארה”ב לצורך השוואה – זוהתה לראשונה בשנת 1989 בפלורידה.

תמונה של החדקונית

אורכה של החדקונית הבוגרת כ-1-2 ס”מ וצבעה חום אדמדם. הזחלים לבנים עם ראש חום ואורכם יכול להגיע עד 3 ס”מ. הזחלים ניזונים מהרקמה הרכה של גזע עץ הדקל, מה שמוביל בסופו של דבר למותו של העץ.

ישנן מספר דרכים להיפטר מחדקונית הדקל האדומה – הגמעת העץ מלמעלה (שיטה בזבזנית, יקרה ופוגעת גם בסביבה), הזרקת גזע העץ (השיטה היעילה שמבוצעת בעולם בהצלחה רבה), מלכודות (שלא מחליפות הדברה אך עוזרות בניטור הבעיה) גיזום ומריחה בחומרים דוחי חדקוניות, שריפה וכריתה.  

חדקונית הדקל האדומה 2

מה הם מלכודות לחדקונית הדקל? 

מלכודות רבות למזיקים משתמשות באותו עיקרון. פרומון – חומר המושך את החדקונית להיכנס למלכודת (ולהידבק) ועל ידי כך נוכל לזהות (בטרם יופיעו סימנים על העץ) אם קיימת בעיה של חדקונית הדקל האדומה או לא. המלכודת יעילה מאוד במקרים בהם ישנם מעט עצי דקל ואינה מתאימה בשימוש נרחב לחקלאות. 

טיפ ששווה להכיר לחיים – איך הפרומון הנ”ל עובד? ע”י ריח שמפיקה החדקונית הנקבה המושך את הזכרים. ברגע שהזכרים נדבקים ונמצאים במלכודת הנקבות כבר לא יכולות להתרבות ובא לציון גואל.

זכרו המלכודות לא באו להחליף את הטיפול אך יכולות לזהות בעיות בשלבים מוקדמים עוד טרם מופיעות צרות על העץ. 

גלמי חדקונית הדקל האדומה

תסמיני נזק של חדקונית הדקל האדומה

תסמיני נזק של חדקונית דקל אדומה

חדקונית הדקל האדומה היא מזיק הרסני הפוגע ומשמיד עצי דקל. ישנן מספר דרכים להיפטר מחדקונית הדקל האדומה, אך הדרך הטובה ביותר היא למנוע ממנה מלכתחילה לתקוף את עץ הדקל שלכם. אתה יכול לעשות זאת על ידי בדיקה קבועה של עץ הדקל שלך לאיתור סימני נגיעות (בעזרת מלכודות פרומון יעודית לחדקונית הדקל). אם אתה מוצא עץ דקל נגוע – טפלו בו לפני שיהיה מאוחר מידי. 

אחד הסימנים הברורים ביותר לנזק של חדקונית הדקל האדומה הוא נוכחותם של חורים גדולים ועגולים בגזע עץ הדקל.
חוריםאלו נגרמים על ידי חדקוניות בוגרות החודרות אל תוך העץ כדי להטיל את ביציהן.
הביצים בוקעות לזחלים הניזונים מחלקו הפנימי של העץ, וגורמים לנזק רחב יותר.
כשהזחלים הופכים לבוגרים הם יעזבו את העץ וישאירו חורי יציאה גדולים על גזע העץ.

סימנים נוספים לנזק של חדקונית הדקל האדומה כוללים הפרשות בבסיס הגזע או סביב חורי היציאה, עלים מצהיבים או חומים וייצור מופחת של פירות.

חדקונית הדקל האדומה – סיכום

חדקונית הדקל האדומה היא מזיק הרסני שעלול לתקוף ולהרוס עצי דקל, לגרום לחלקאים ולעיריות נזק של עשרות אלפי שקלים ולפרטיים נזק מופחת יותר אבל בעיקר עוגמת נפש. במידה ולא הייתם מודעים לסכנות ולבעיות של חדקונית הדקל ניחא, אבל עכשיו כשאתם יודעים שיש פתרון יעיל, זול ונקודתי – אין לכם דרך להתעלם מהעניין. 

הדרך הטובה ביותר היא למנוע מלכתחילה מחדקוניות מלתקוף (ע”י הצבת מלכודות והתבוננות בעץ), הדרך השנייה הטובה ביותר היא לבצע טיפול בהזרקת גזע העץ – כזה שאינו פוגע בסביבה, יעודי לעץ, לא משאיר שאריות הדברה וניתן לבצע אותו באופן רב פעמי בקידוח אחד בלבד.

היה חלק שעניין אתכם במיוחד?

נושאים רלוונטים – שבטוח תרצו לקרוא מהם עוד:

הדברת חדקונית הדקל האדומה

מי כתב את כל השטויות האלה?

לפוסט הקודם:
לפוסט הבא (עלינו לטובה):

יותר מעניין מזה – אין. (פוסטים אחרונים שנכתבו)

 • הדברת דג הכסף לבד

  הדברת דג הכסף לבד

  אתם לא בטוחים מה אתם רואים לנגד עיניכם נכון? הזזתם את הספה, פתחתם את המגירה במטבח, הרחקתם את המיטה כדי לנקות מאחוריה ופתאום חרק בצבע אפור כסוף עם צורה לא ברורה מזדחל שם. מזל טוב, דג הכסף אצלכם בבית – איך מבצעים הדברת דג הכסף לבד? בכתבה הקצרצרה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? זה יכול לנוע מנקטר צמחים ופירות עד כאלה שלא יכולים בלי המנה היומית הבשרית שלהם. רוצים לדעת עוד? (אנחנו יודעים שכן), בכתבה הבאה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • הזבובים הנפוצים ביותר

  הזבובים הנפוצים ביותר

  זבובים הם המזיקים הנפוצים ביותר הקיימים, אין דרך להתחמק מהם ואין דרך להעלים אותם לגמרי (לצערנו). כן יש דרך לשלוט בכמות שלהם, למתן אותם ולהפחיתם לרמה שלא תזיק לכם.בכתבה הקצרה נספר אודות עובדות מעניינות על הזבובים הנפוצים ביותר, מידע תמונות וכל מה שיעזור לכם כדי לקבל תמונה קצת יותר ברורה (אם אתם רוצים רק להעלים…

  קרא, קרא עוד..