הדברת טרמיטים

כותב הטקסט המופלא:

פורסם ב-:

עודכן מתי?

 1. טרמיטים פועלים שנים עד שרואים את הנזקים שלהם בפועל – מצאתם סימן לטרמיטים? זמן טוב לעשות הדברת טרמיטים (זה יחסוך לכם הרבה יותר כסף מלא לעשות). 
 2. טרמיטים יכולים לגרום לכם לנזק בלתי הפיך למשקופים, דלתות, ארונות וכל מה שעשוי עץ. 
 3. רוב מוחלט של הטרמיטים בארץ (נכון לדצמבר 2020) מגיע מתחת לאדמה – הטיפול הינו בחול שמתחת לריצוף (ובבתים פרטיים גם מסביב לבית כדי ליצור חגורת הגנה). 
 4. מחיר הדברת טרמיטים תלוי בגודל (דירה, בית פרטי או עסק) ונע בין 25-35 ש”ח למ”ר.  
 5. אחריות ל – 5 שנים להדברת טרמיטים!

במזיקיס אנו נותנים שירות של מניעת טרמיטים טרום כניסה לבית חדש וטיפול טרמיטים במצב בו ראיתם אותם לראשונה בביתכם.

צפו כיצד מתבצעת הדברת טרמיטים

דימה מסביר על התהליך ודור מזריק את החומר פנימה אל הקרקע – ע”מ ליצור “חיץ כימי”.

מחיר הדברת טרמיטים

 • הדברת טרמיטים – טיפול במשקופים נגועים בלבד – החל מ – 500 ש”ח
 • הדברת טרמיטים בדירת חדר – 800 ש”ח (כולל 5 שנים אחריות)
 • הדברת טרמיטים בדירת 2 חדרים – 1500 ש”ח (כולל 5 שנים אחריות) 
 • הדברת טרמיטים בדירת 3 חדרים – 1800-2000 ש”ח (כולל 5 שנים אחריות)
 • הדברת טרמיטים בדירת 4 חדרים – 2500-3000 ש”ח (כולל 5 שנים אחריות)
 • הדברת טרמיטים בדירת 5 חדרים – 3000-3500 ש”ח (כולל 5 שנים אחריות)
 • הדברת טרמיטים בבתים פרטיים – החל מ – 1500 ש”ח ותלוי גודל הבית (כולל 5 שנים אחריות)
 • המחירים משתנים כיוון שישנן דירות 4 חדרים שהן 70 מ”ר וישנן 100 מ”ר. 

כמה עולה הדברת טרמיטים?

הדברת טרמיטים הינה החל מ 29 ש”ח למ”ר. כלומר מחיר דירת 3 חדרים בממוצע נע בין 1800-2500 ש”ח עם 5 שנים אחריות! (קיימת אפשרות לטפל גם נקודתית)

האם טרמיטים אוכלים עץ?
כן! טרמיטים באמת אוכלים עץ! בטבע, טרמיטים ממלאים תפקיד משמעותי. הם עוזרים לעץ להפוך להומוס (לא חומוס). הומוס זה חומר אורגני מלא בנוטריינטים עבור הצמחים ומעלה גם את כושר ספיגת המים של הקרקע – כך שתוכל לספוג יותר מים.

האם טרמיטים יכולים לחדור בטון?
טרמיטים אינם יכולים לעבור בטון אבל כן לפרוץ דרך חורים בעובי של כרטיס אשראי.

מה משך תקופת האחריות בהדברת טרמיטים?
5 שנים! משך זמן האחריות להדברת טרמיטים הינו ל – 5 שנים. 

5 הסימנים שהטרמיטים אצלך בבית

תעלות בוץ  

תעלת בוץ בעובי של קש שתייה בצבע חום בתוך הקיר – התעלה הזאת מחברת את הטרמיטים למקור המזון שלהם.

כדוריות בצבע חום

צבע חום-קפה בעיקר בפינות של הבית, פינות דלתות וכו’ – יכולות להעיד על פסולת הטרמיטים.

עדות לנחיל הטרמיטים

טרמיטים במהלך הרבייה שלהם עלולים להשאיר כנפיים על פני השטח. יכולים להיות גם עדות למעט טרמיטים מתים.

עץ נגוע או חלול 

בדקו האם המשקוף מעביר לכם צליל של עץ חלול? השוו אותו עם משקופים אחרים – זכרו האוכל של הטרמיטים הוא העץ ממנו המשקוף עשוי.

פיצוצים ברהיטים עשויים עץ

שימו לב שאם שמתם לב בפיצוצים קלים ברהיטים מעץ, מדרגות מעץ וכו’ – זאת יכולה להיות אינדיקציה לזה שהטרמיטים כבר אצלכם בבית.

טיפול בטרמיטים – הדברת טרמיטים

הטיפול בטרמיטים בדירה כולל מקדחה, חומר למילוי, חומר הדברה ומרסס. 

בשונה מהדברת מזיקים (ג’וקים, נמלים פרעושים וכו’) שהמזיק נמצא מעל פני הקרקע, הטרמיטים נמצאים מתחת לפני הקרקע ולכן אנו קודחים כל 30-50 ס”מ בין המרצפות על מנת להגיע לחול שעליו יושבות המרצפות. לאחר שקדחנו בכל הבית אנו ממלאים את החול שבין המרצפות בחומר הדברה ייעודי לטרמיטים – כל חור כזה יקבל בין 1-5 ליטר של חומר הדברה.

לאחר הטיפול אנו סותמים את החורים

לאחר טיפול כזה יש לצאת לשעה מהבית. טיפול בדירה ממוצעת נע בין 2-3 שעות ומחיר הדברת הטרמיטים נע בין 25-35 ש”ח למ”ר.

לדוגמא: מחיר הדברת דירת 3 חדרים של 80 מטר מרובע יהיה בין 2,000 ל- 2,800 ש”ח (כולל מע”מ).

אחריות לטרמיטים הינה ל – 5 שנים. 

אופן הטיפול בטרמיטיםמה עושים וכיצד מטפלים?
איך מבוצעת הדברת טרמיטים בדירה?בטיפול נגד טרמיטים אנו קודחים בין המרצפות כל 30-40 ס”מ ומחדירים בין 1-3 ליטר חומר הדברה לכל חור. לאחר מכן מבצעים אטימה לחורים.
איך מבצעים הדברת טרמיטים לבית פרטי?אנו קודחים ברובה שבין המרצפות כל 30-40 ס”מ כמו בדירה ובנוסף יוצרים “חגורת הגנה” סביב הבית. לאחר ביצוע החורים אנו מבצעים אטימה.
האם צריך לצאת מהבית בהדברת טרמיטים?בשלב הקדיחה לא אך ברגע שמתחילים לבצע את ההדברה יש לצאת מהאזור המרוסס לפחות לשעה אחת.
הדברת טרמיטים - מעגל חיים - מזיקיס

עובדות מעניינות על טרמיטים

כיום בישראל 2020 נגיעות הטרמיטים הגיעה לכלל המדינה

 • כיום בישראל 2020 נגיעות הטרמיטים הגיעה לכלל המדינה
 • מושבת טרמיטים יכולה להכיל יותר ממיליון “פועלות” הצורכות 50 קילו עץ בשנה!
 • טרמיטים לא נחים – הם פועלים 7<24
 • הטרמיטים יכולים לחדור לחורים בעובי של כרטיס אשראי!

מאפייני הטרמיטים

גודל: הגודל של הטרמיטים תלוי במעמד שלהם. פועלות יהיו באורך של 0.3 עד 1 ס”מ. הטרמיטים שתפקידן להגן על הקן יהיו באורך ה”פועלות” אך חזקות יותר עם ראש גדול יותר ומנדבילות חזקות יותר. אלו אשר אחראיות על רבייה יהיו הגדולות ביותר באורך של 2.5 ס”מ. 

צבע: כל הטרמיטים דומים בצבעם. צבע קרמי – חיוור. 

התנהגות הטרמיטים

בתוך הקולוניה של הטרמיטים לכל טרמיט וטרמיט תפקיד משמעותי ומוגדר בבניית הקן. לכל אחד עבודה משלו. יש כאלו שאחראיות על הבאת מזון, יש כאלה שתפקידן רק להעמיד צאצאים בריאים ושלמים ויש כאלה שאחראיות על שמירה על הקן. לכל טרמיט יש את המאפיינים שעוזרים לו לבצע את עבודתו בצורה מיטבית – לחלק מהן גם יש עיניים ולחלק לא. 

הפועלות הן קטנות והן יודעות להפריד את העץ (או כל צלולוז אחר) מהמקור שלו. הפועלות חיות את חייהן במאין מנהרות חשוכות מעל ומתחת לקרקע (או תעלות הבוץ הידועות לשמצה). אין להן עיניים בעיקר בגלל שהן לא צריכות אותן. אבל למרות זאת הן עדיין יודעות להבדיל בין אור לחושך (לא פחות ממדהים!). 

הן יודעות שלהיות באור עלול לחשוף אותן לסכנות (לכן הטרמיטים פועלים הרבה יותר בלילה) – לא רק הסכנה שיתקפו אותן אלא גם סכנה לאבד לחות מהגוף שלהן. אם טרמיט מוצא את עצמו בחוץ (ולא בתוך תעלת בוץ) באור יום הוא יעשה כל שביכולתו לחזור חזרה למקום חשוך. 

 ככל שהקולוניה (המושבה) הולכת וגודלת המלכות קורעות ללדת ומטילות ביצים כדי להעמיד צאצאים נוספים ולהגדיל את המושבה. ישנם טרמיטים שתפקידם גם להתרבה (ולא נקראות מלכות) שמחכות בין 3-5 שנים עד שהקן מספיק גדול כדי לחפש לעצמם מקום אחר להתיישב בו ולגדל קן טרמיטים אחר. לסוג הזה דווקא יש עיניים (בניגוד לטרמיטים המוגדרות פועלות) מאחר והן צריכות לעזוב את הקן ולמצוא מקום חדש לקנן בו.

נמלים עם כנפיים או טרמיטים - מעוף כלולות

טיפים נגד טרמיטים

מתקפת טרמיטים היא עדינה (הורגים אותנו ברכות) – ולרוב לא מגלים את פועלן שנים רבות. ככל שהזמן חולף לו לאיטו והנזק הולך ונעשה גדול יותר הוא עלול להיות קטלני (עד כדי הריסת כל הדלתות, המשקופים, ריהוט וכל מה שבנוי מעץ). ההמלצה היא לא לחכות עד שהנזק נעשה אלא נסו למנוע אותו מבעוד מועד או לכל הפחות אם ראיתם את אחד הסימנים שטרמיטים ביקרו בביתכם – אל תחכו! הזמן עובד נגדכם. 

איך מונעים טרמיטים?

יש לכם עצים המשמשים להסקה ? אחסנו אותם רחוק מהבית. חסלו כל נזילה ולחות מהבית באופן כללי.

שאלה: מה הם הסימנים הנפוצים ביותר לטרמיטים?

תשובה קצרה: 1. טרמיטים, מתים או חיים. 2. תעלות בוץ. 3. עץ חלול.

תשובה מפורטת: מאחר ורוב הנזק שגורמים הטרמיטים בתוך הבית שלנו (בטרם אנו רואים את הנזק), בקירות, במבנה, במשקופים וכו’ – זה לא פשוט לדעת אם יש לנו טרמיטים בבית. עם זאת ישנם 3 סימנים אזהרה שיתנו לנו מענה אם יש לנו טרמיטים בבית.

איך הטרמיטים מתקשרים ביניהם

מציאת הטרמיטים – מתים או חיים 

טרמיטים מכונפים (שיש להם כנפיים) הם לרוב הסימן הראשוני לכך שיש לנו נגיעות טרמיטים בבית. טרמיטים נמשכים לאור ובדרך כלל ימצאו ליד חלונות, דלתות ומקורות אור שונים. נתקלתם בסוג כזה של טרמיטים חיים או מתים? זה סימן וודאי לכך שיש לכם מושבת טרמיטים מתחת לבית.

טרמיטים המכונים ה”פועלות” הן קטנות, בהירות ונעות מהר כאשר הן באור (לרוב יהיו במקום חשוך). הפועלות גורמות את הנזק הרב ביותר לבית מאחר והן אחראיות על האוכל (שהוא העץ שממנו עשויים הרהיטים שלנו). חפשו סימנים כאלה ליד מקורות אור, דלתות, חלונות, ונטות בשירותים, חפשו כנפיים או ממש את הטרמיטים עצמם – אם תמצאו – אנחנו כאן בשביל לטפל.

תעלות בוץ 

תעלות בוץ מספקות “מקלט” לטרמיטים והן ברוחב של קש שתייה. הן קלות לזיהוי ולרוב יופיעו על הקירות ליד האזור בהם הטרמיטים אוכלים. חפשו את אותן תעלות בוץ בחריצים בין הפנאלים, על הקירות החשופים, על קירות שמאחורי ארונות (אזור שיכול להיות נגוע במיוחד מאחר והוא חשוך ב 99% מהזמן). 

נזקי הטרמיטים

עץ חלול

דרך נוספת לדעת אם יש טרמיטים בבית היא להקיש פשוט על הדלתות ועל המשקופים. אם תשמעו צליל של עץ חלול (ותוכלו להשוות את זה עם נקישות על משקופים ודלתות אחרות) תדעו שהבית נגוע והגיע הזמן לטפל בטרמיטים לפני שיהיה מאוחר מידי. 

שאלה: כמה נזק באמת יכולים טרמיטים לגרום?

תשובה: נזק הטרמיטים מוערך בעשרות מיליוני ש”ח בשנה בנזק לבתים, מבנים וריהוט. למעשה טרמיטים גורמים הרבה יותר נזק משריפות, סופות, נזקי כוח עליון וכו’. 

שאלה: איך אפשר לזהות טרמיט? 

תשובה: טרמיטים שלרוב אנו רואים הן ה”פועלות”. הפועלות הן חיוורות, בעלות גוף רך ובאורך של 0.6 ס”מ. יש להם ראש וגוף כיוון שהמבנה שלהם יחסית רחב. האנטנות שלהן ישרות והן יכולות נראות כמו מאין נמלים שקופות או נמלים לבנות. 

אבל בשונה מנמלים שלהן יש גוף שמחולק ל – 3 (ראש, בית חזה ובטן), לנמלים באופן כללי האנטנות גם לא ישרות אלא יותר מעוקמות. 

טרמיטים מכונפים (טרמיטים עם כנפיים) – להם יש זוג כנפיים וגוף רחב יותר. גם הם בגודל שנע בין 0.6 ל 0.8 ס”מ ולרוב אנו נזהה לא את הטרמיטים עצמם אלא את הכנפיים שלהם. זכרו – מצאתם כנפיים של משהו שאתם לא מזהים? שלחו לנו ונעזור לכם להבין אם יש טרמיטים בביתכם. 

שאלה: זיהיתי תעלת בוץ בקיר החיצוני של בבית – האם עלי להיות מודאג מטרמיטים?

תשובה: תעלות בוץ הן סימן ודאי לכך שיש טרמיטים ופעילות טרמיטים ערה מתחת לבית שלכם. קראו למזיקיס כמה שיותר מהר כדי לטפל בטרמיטים ותהיו שקטים ב – 5 שנים הקרובות!

שאלה: האם טרמיטים אוכלים עץ?

תשובה: כן! טרמיטים באמת אוכלים עץ! בטבע, טרמיטים ממלאים תפקיד משמעותי. הם עוזרים לעץ להפוך להומוס (לא חומוס). הומוס זה חומר אורגני מלא בנוטריינטים עבור הצמחים ומעלה גם את כושר ספיגת המים של הקרקע – כך שתוכל לספוג יותר מים.

טרמיטים יודעים לעכל צלולוז – החומר העיקר ממנו העץ עשוי. טרמיטים הן חיות מאורגנות היודעות לחפש כל הזמן את מקור המזון הבא שלהם – בניגוד למה שרובנו חושבים הם לא אוכלים רק דלתות ומשקופים אלא כל דבר המכיל צלולוז – טפטים, ספרים, קופסאות וכמובן רהיטים.

שאלה: כמה זמן טרמיטים חיים?

תשובה: ” הפועלות” חיות בין שנה לשנתיים בעוד המלכה יכולה לחיות כמה עשורים. 

שאלה: האם טרמיטים יכולים לחדור בטון? 

תשובה: טרמיטים אינם יכולים לעבור בטון אבל כן לפרוץ דרך חורים בעובי של כרטיס אשראי. 

שאלה: למה אנו רואים כנפיים של טרמיטים? ואיך הם מאבדים את הכנפיים שלהם?

תשובה: טרמיטים מכונפים מאבדים את הכנפיים שלהם לאחר מרחק קצר שהם עפים. לאחר שהכנפיים שלהם מתנתקות מהם – הם מאבדים את יכולת התעופה שלהם. לאחר מכן הם קוברים עצמם באדמה במטרה להקים מושבת טרמיטים חדשה.

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 257 ביקורות
js_loader

בואו נכיר קצת יותר מקרוב

מחיר הדברת טרמיטים – כמה עולה הדברת טרמיטים?

מספר חדרים (גודל במ”ר)מחיר הדברת טרמיטים
הדברת טרמיטים מקומית (לרוב סביב משקופים)למשקוף אחד המחיר הינו בין 600-800 ש”ח, לכמות גדולה יותר של משקופים המחיר עולה מעט יותר (לרוב בין – 100-300 למשקוף)
הדברת טרמיטים בדירה בבנייןמחיר למטר נע בין 30-40 ש”ח למ”ר. כלומר דירת 3 חדרים בשטח של 60 מ”ר תעלה בין 1800-2400 ש”ח (תלוי מרצפות, נגיעות הטרמיטים וכו’).
הדברת טרמיטים בבית פרטי המחיר נע בין 30-40 ש”ח למ”ר ופוחת ככל שהשטח המטופל גדול יותר. בנוסף ישנה עלות נוספת ל”חגורת הגנה” שיש לבצע סביב הבית בבתים פרטיים
הדברת טרמיטים בבניין ובחללים נוספים להדברות שונות מהדברה בדירה, בבניין או סביב משקופים ברוב המקרים עלינו להגיע (ללא תשלום) להעריך את העבודה ולתת לכם את הצעת המחיר במקום.

איך מושבת טרמיטים נוצרת?

נזכרתם בפסקה שאהבתם במיוחד?

הדברת טרמיטים

מי כתב את כל השטויות האלה?

לפוסט הקודם:
לפוסט הבא (עלינו לטובה):

יותר מעניין מזה – אין. (פוסטים אחרונים שנכתבו)

 • הדברת דג הכסף לבד

  הדברת דג הכסף לבד

  אתם לא בטוחים מה אתם רואים לנגד עיניכם נכון? הזזתם את הספה, פתחתם את המגירה במטבח, הרחקתם את המיטה כדי לנקות מאחוריה ופתאום חרק בצבע אפור כסוף עם צורה לא ברורה מזדחל שם. מזל טוב, דג הכסף אצלכם בבית – איך מבצעים הדברת דג הכסף לבד? בכתבה הקצרצרה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? זה יכול לנוע מנקטר צמחים ופירות עד כאלה שלא יכולים בלי המנה היומית הבשרית שלהם. רוצים לדעת עוד? (אנחנו יודעים שכן), בכתבה הבאה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • הזבובים הנפוצים ביותר

  הזבובים הנפוצים ביותר

  זבובים הם המזיקים הנפוצים ביותר הקיימים, אין דרך להתחמק מהם ואין דרך להעלים אותם לגמרי (לצערנו). כן יש דרך לשלוט בכמות שלהם, למתן אותם ולהפחיתם לרמה שלא תזיק לכם.בכתבה הקצרה נספר אודות עובדות מעניינות על הזבובים הנפוצים ביותר, מידע תמונות וכל מה שיעזור לכם כדי לקבל תמונה קצת יותר ברורה (אם אתם רוצים רק להעלים…

  קרא, קרא עוד..