הדברת עש הבגד

כותב הטקסט המופלא:

פורסם ב-:

עודכן מתי?

הדברת עש הבגד בניגוד להדברת עש המזון מעוררת חלחלה יותר עמוקה בקרב הלקוחות. מהסיבה הפשוטה – כשיש את עש המזון אתם מקסימום זורקים קצת אוכל ומנקים את אזור המטבח והמזווה – אבל כאשר עש הבגד מטייל אצלכם בארון אתם יכולים למצוא אותו עליכם, בתוך המצעים שלכם, במזרון ובשמיכה שלכם. 

וזה כבר הרבה פחות נעים. 

מאיפה עש הבגד מגיע?

עש בגדים נמצאים בכל העולם. הם נפוצים במיוחד בבתים שבהם יש הרבה בגדים או בדים (לצערנו אנו רואים לא פעם בתים של אגרנים ובתים ישנים מלאים בעש הבגדים). עש הבגדים נמשכים לבגדים העשויים מסיבים טבעיים כמו צמר, קשמיר ופרווה. הם גם נמשכים לבגדים מלוכלכים.

איפה עש הבגד מטיל את הביצים וכיצד הוא מתפתח?

עש בגדים בדרך כלל מטילים את הביצים שלהם על בגדים או באזורי אחסון שבהם שומרים בגדים, שטיחים ואריגים שונים. הביצים בוקעות לזחלים הניזונים מאותם בגדים, הופכים לגלמים ומשם הדרך לעשים בוגרים קצרה – כל התהליך לוקח בין 5-8 שבועות (תלוי טמפ’ ומזון).

איך נראים נזקי עש בבגדים?

נזקי עש בבגדים יכולים ללבוש כמה צורות שונות. ייתכן שתראה חורים קטנים בבגדים שלך, או שתראה זחלים או גולם על הבגדים שלך. 

איך נשמור על אזור נקי מעש הבגד?

יש כמה דברים שאתה יכול לעשות כדי לסייע בשליטה על נזקי עש בבגדים. האחת היא לשמור על הבגדים ואזורי האחסון שלך נקיים. שאבו אבק באופן קבוע וכבסו את הבגדים שלך לעתים קרובות – אם יש לכם בגדים ואריגים שכבר תקופה ארוכה אתם לא משתמשים (וכנראה בינינו שלא תשתמשו) – שימו אותם בקופסאות אטומות.

האם יש פתרון טבעי לעש הבגד?

שבבי ארז או שמן לבנדר הם לא רק ריחות טובים אלא גם יהפכו את הבית שלכם לפחות אטרקטיבי לעש בגד.

עש הבגד אוהב או סולד מאור?

עש הבגד נמנע מאור (כמו חרקים רבים). סביר יותר שתראה אותם מתעופפים בביתך בלילה כשהם נמשכים לאור של מנורות וחלונות. כדורי נפטלין (כן, כמו ששמו פעם בארונות) הם גם אפשרות טובה להרחקת עש בגדים מהבגדים שלך

כיצד למנוע את עש הבגדפעולות למניעת העש

 שמרו על הבגדים ואזורי האחסון שלכם נקיים

עש הבגדים נמשכים לבדים מלוכלכים, לכן חשוב לשמור על ניקיון הבגדים ואזורי האחסון. שאבו בקביעות אבק מהארונות שלכם, וכבסו או נקו את הבגדים שלכם בתדירות הנדרשת.

השתמשו במוצרים למניעת עש הבגד

המוצר הטוב ביותר שתוכלו לאמץ הוא מלכודות פרומון לעש הבגד – תוכלו להציב אותו כדרך קבע בארון הבגדים שלכם ובכך להימנע (או לפחות לדעת) כשיש את אותם עשים אצלכם – ואם לא הצלחתם להדביר אותו בעצמכם תוכלו להעזר בנו ולחסוך חורים בבגדים. 

כלים אטומים לאחסון בגדים

מיכלים אטומים ימנעו מעש בגדים להגיע אל הבגדים שלך. הקפידו לאטום סדקים או פתחים במיכלים כך שהעשים לא יוכלו להיכנס פנימה.

איוורור הביתאוורור טוב יעזור להרחיק עש בגדים מהבגדים שלך ומאריגים אחרים בבית שלך. הקפידו לפתוח דלתות וחלונות כאשר מזג האוויר מאפשר זאת, והשתמשו במאווררים או במסירי לחות לפי הצורך.
הדברת עש הבגד - עש הבגדים על שטיח

מחזור החיים של עש בגדים.

הביצים מונחות על בגדים, בדים ומצעים.

נקבת עש הבגד הבוגרת מטילה את ביציה על הבגדים, בדרך כלל באזורים שבהם הבד מוכתם בזיעה או בנוזלי גוף אחרים.
הביצים בגודל של ראש סיכה בערך וצבען בצבע אפור. הם בוקעים תוך 2-3 ימים לזחלים, שהם זחלים קטנים ולבנים עם ראשים חומים.

הזחלים בוקעים וניזונים מהבגדים.

הזחלים ניזונים מהאריג, ממש מהבגד, וגורמים לו להינזק ולזרוע חורים. הם ניזונים בדרך כלל במשך 3-6 שבועות לפני שהם עוברים לגלגול הבא שלהם. לעתים קרובות קשה לראות את הגולם, כיוון שהם בדרך כלל באותו צבע כמו הבד עליו הם מסתובבים.

רימת עש הבגד - הדברת עש הבגד

שלב הגולם

לאחר שהזחלים שבעים (בעצם מסיימים לאכול) הם הופכים לגלמים. התהליך לוקח בממוצע שבועיים ולאחר מכן הם כבר במלוא הדרם – הופכים לעש בגד בוגר. איך עש הבגד נראה? ראו בתמונה: 

עש הבגד רוצה להגיע לפרקו

ברגע שהעשים הבוגרים מגיחים מהגלמים שלהם, הם מזדווגים ומתחילים להטיל ביצים תוך מספר ימים. נקבה בודדת יכולה להטיל עד 100 ביצים במהלך חייה, מה שאומר שהדבקה נוספת יכולה לקרות מהר מאוד אם לא מטפלים בזה בזמן.

כמה זמן חיים עש בבגדים?

בעוד שרוב העשים חיים רק כמה שבועות כבוגרים, הזחלים שלהם יכולים לשרוד מספר חודשים אם התנאים אידיאליים (למשל, טמפרטורות חמות והרבה מזון). משמעות הדבר היא שלמרות שאתם יכולים לא לראות את העשים מטיילים – עדיין תבחינו שהחורים בבגדים שלכם ממשיכים לגדול.

הדברת עש הבגד - חור בבגד שנעשה על ידי עש הבגד

הדברת עש הבגד – סימני נגיעות

 1. אתה רואה זחלים או גולם על הבגדים שלך.
 2. רואה עשים בוגרים חגים להם בחדר ונכנסים ויוצאים מהארון באין מפריע.
 • חורים קטנים בבגדים.

הסימן הראשון למכת עש בגדים הוא בדרך כלל מציאת זחלים או גולם על הבגדים שלך. אם אתה רואה עשי בגד מתעופפים בביתך, זהו סימן נוסף לכך שיש לך אותם (ושצריך לעשות משהו בנידון, אהמ אהמ)..

השלב שבו בדרך כלל הלקוחות באמת שמים לב לעש ועושים מעשה הם כשהם רואים כבר את החורים בבגדים (תזכרו, אנו תמיד ממליצים להימנע מאשר לרפא – ראיתם עש הבגד, בוגר או זחל – אל תחכו לראות חורים).

איך מתבצעת הדברת עש הבגד?

בגדים נגועים – ישר לכביסה חמה (או למקפיא)

הצעד הראשון בשליטה על נגיעות עש בגדים הוא לבדוק מהם הבגדים הנגועים – אלו יכולים להיות בגדים המאוחסנים זמן רב באורנות שלא איווררתם, מגירות, מקומות אחסון (איך אתן אוהבות) וכו’.
את הבגדים הנגועים יש לשים בכביסה חמה (60 מעלות) או להכניס למקפיא למספר שעות – העיקר שהביצים והזחלים שנמצאים על הבגדים ימותו. 

נקה את הבגדים ואת אזורי האחסון שלך.

לאחר הסרת כל הבגדים הנגועים מהבית שלך, יש לנקות את הבגדים ואת אזורי האחסון שלך ביסודיות. זה כולל כביסה חמה של הבגדים, שאיבת אבק של כל השטיחים והרהיטים המרופדים, וניגוב כל המשטחים (אקונומיקה או חומרי ניקוי אחרים).
כדאי גם לרוקן את כל הארונות, המגירות ואזורי האחסון האחרים, לשאוב אותם ביסודיות ואז לנגב אותם (בקיצור – עשינו לכם פסח אבל אין אפשרות אחרת לצערנו).

לאחר כל זה יש לבצע הדברה לעש הבגד

הדברה לעש הבגד תבוצע על הארון הריק, מעל הארונות, בתוך הארונות ועל אזורי המנוחה של עש הבגדים שיכול להימצא מעל ארון הבגדים, בצדדיו, בקיר ובתקרה שליד הארון (במידה ולא התפשט כבר בכל החדר או בחדרים נוספים). הדברת עש הבגד עוד יכולה להתבצע סמוך למיטה (במידה והמצעים והמזרון שלכם נגועים) –  לא על המזרון (אותו יש לשאוב) אלא על בסיס המיטה, הקיר שמאחורי המיטה, הרצפה והפנאלים ליד וכו’. 

כמו כן בנוסף לריסוס אנו נשתמש במלכודות פרומון יעודיות לעש הבגד – על מנת לנטר את הבעיה, לראות אם בעיית עש הבגד הסתיימה ובנוסף כל העשים שלא מתו כתוצאה מהריסוס יימשכו למלכודות הללו – ידבקו וימותו.
7-21 יום לאחר הריסוס והצבת המלכודות ובמידה ולא ידבקו עשים נוספים במלכודות תדעו שהתופעה מאחוריכם ותוכלו להגיד שלום ולא להתראות לעש הבגד.

מהי הדרך הטובה ביותר להדביר את עש הבגד באופן טבעי?

 • עשבי תיבול ותבלינים: הניחו צרורות של עשבי תיבול ותבלינים כמו לבנדר, רוזמרין, ציפורן או טימין בארון ובשידות. עשים לא אוהבים את הריח של הצמחים בעלי הריח החזק הללו ויתרחקו (מקווים שאתם אוהבים אבל).
 • שבבי ארז: ארז דוחה עשים באופן טבעי עם ריחו החזק.
 • כדורי עש: כדורי עש הם הדרך הנפוצה ביותר להרתעת עש. הם עשויים מנפטלין, אשר פולט אדים שעשים אינם אוהבים. תוכלו לקנות כאלו בחנויות שונות ולהזמין אונליין (גם בעלי אקספרס, אמזון וכו’).

האם עש מעדיפים בגדים נקיים או מלוכלכים?

עשים נמשכים לבגדים מלוכלכים מכיוון שהם מכילים זיעה וכל מה שנפלט לנו מהגוף, ודווקא את זה העשים (הזחלים) אוהבים לאכול. הקפידו לכבס את הבגדים באופן קבוע ולאחסן אותם במקום נקי ויבש, ובמידה ומצאתם זחלי עש או עשים בוגרים בבגדים – רצוי שתכבסו את הבגדים בכביסה חמה.

הדברת עש הבגד 1

היכן מסתתר עש הבגד במהלך היום?

עש בגדים נמשכים לאור (בלילה אבל), ולכן הם נמצאים לעתים קרובות ליד חלונות או דלתות. במהלך היום, הם מתחבאים במקומות חשוכים כמו ארונות, מגירות ועליות גג. הם עשויים להימצא גם בפתחי אוורור. כדי למצוא היכן מסתתרים עש, חפשו חורים קטנים בבגדים או חפשו סימני נגיעות נוספים (ביצים, זחלים ועשים בוגרים). 

מחיר הדברת עש הבגד

 • הדברת עש הבגד בלבד – 350 ש”ח  
 • הדברת עש הבגד כולל ג’וקים ונמלים בדירה עד 3 חדרים – 400 ש”ח 
 • הדברת עש הבגד כולל ג’וקים ונמלים בדירת 4 חדרים – 450 ש”ח 
 • הדברת עש הבגד כולל ג’וקים ונמלים בדירת 5 חדרים – 500 ש”ח 
 • הדברת עש הבגד כולל ג’וקים ונמלים בדירת 6 חדרים – 550 ש”ח
 • הדברת עש הבגד בבית פרטי  – החל מ – 350 ש”ח

היה חלק שעניין אתכם במיוחד?

הדברת עש הבגד - עש הבגדים על חולצה

מי כתב את כל השטויות האלה?

לפוסט הבא (עלינו לטובה):

יותר מעניין מזה – אין. (פוסטים אחרונים שנכתבו)

 • הדברת דג הכסף לבד

  הדברת דג הכסף לבד

  אתם לא בטוחים מה אתם רואים לנגד עיניכם נכון? הזזתם את הספה, פתחתם את המגירה במטבח, הרחקתם את המיטה כדי לנקות מאחוריה ופתאום חרק בצבע אפור כסוף עם צורה לא ברורה מזדחל שם. מזל טוב, דג הכסף אצלכם בבית – איך מבצעים הדברת דג הכסף לבד? בכתבה הקצרצרה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? זה יכול לנוע מנקטר צמחים ופירות עד כאלה שלא יכולים בלי המנה היומית הבשרית שלהם. רוצים לדעת עוד? (אנחנו יודעים שכן), בכתבה הבאה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • הזבובים הנפוצים ביותר

  הזבובים הנפוצים ביותר

  זבובים הם המזיקים הנפוצים ביותר הקיימים, אין דרך להתחמק מהם ואין דרך להעלים אותם לגמרי (לצערנו). כן יש דרך לשלוט בכמות שלהם, למתן אותם ולהפחיתם לרמה שלא תזיק לכם.בכתבה הקצרה נספר אודות עובדות מעניינות על הזבובים הנפוצים ביותר, מידע תמונות וכל מה שיעזור לכם כדי לקבל תמונה קצת יותר ברורה (אם אתם רוצים רק להעלים…

  קרא, קרא עוד..