הדברת צרעות

כותב הטקסט המופלא:

פורסם ב-:

עודכן מתי?

צרעות – רק מהמחשבה שיש אותן ושצריך לבצע הדברת צרעות בבית גורמות לחלק מהלקוחות שלנו לאבד את זה. ראשית אנחנו מבינים, הן גדולות, מאיימות ובניגוד לדבורים שימותו במידה ויעקצו אתכן, לצרעות אין מה להפסיד – הן יכולות לעשות את זה מתי שבא להן (תכף נבין למה) מה שמגדיל את הפחד אצל האנשים (וגם, בואו נודה על האמת, גם בקרב המדבירים). 

מהן הצרעות הנפוצות בארץ?

הצרעות הנפוצות בארץ הן הצרעה המזרחית, הצרעה הגרמני וצרעת הפלך. כולן יכולות לגרום לעקיצות בכל אזורי הגוף ובמקרים מאוד מיוחדים מהוות סכנת מוות. במידה ואתם חוששים שאתם רגישים ונעקצתם – פנו מיד לקבל עזרה במוקד רפואי או בבית חולים הסמוכים אליכם. 

מחיר שקוף

עלות הדברת צרעות כאשר אתם יודעים מראש איפה הקן והגישה אינה מצריכה אמצעים מיוחדים הינה בין 350-400 ש”ח.

האם כדאי לבד?

בניגוד להרבה סוגי מזיקים שאנו ממליצים ויכולים לסייע לכם להדביר לבד בצרעות אל תנסו להדביר אותן לבד.

איך מדבירים צרעות?

הסדר הוא כדלקמן: 1.איתור הקן. 2. השדמתו בשעות הבוקר המוקדמות או בשעת השקיעה (או לאחריה). 3. ניקיון הקן לחלוטין והשמדתו. 4. שנה אחריות

איך מדבירים צרעות?

דור ממזיקיס – בסרטון שהפקנו למידרג – מסביר מעט על הדברת צרעות.

מחיר הדברת קן צרעות

 • הדברת קן צרעות במקום נגיש – בין 350-450 ש”ח 
 • הדברת קן צרעות במקום לא נגיש – החל מ – 600 ש”ח (רצוי לשלוח תמונות וידאו לפני). 

כמה עולה הדברת צרעות?

הדברת צרעות תלויה בנגישות הקן. במידה ואין צורך לטפס על סולם גבוה במיוחד ויש גישה נוחה המחיה הינו בין 350-400 ש”ח.

האם אתם מפנים את קן הצרעות?

כן. פינוי הקן הינו חלק מתהליך ההדברה. ההדברה כוללת איתור הקן, ריסוס, השמדת הקן ופינויו.

האם ישנה אחריות להדברת צרעות?

בוודאי! אתם מקבלים שנה אחריות כאשר אתם מזמינים הדברת צרעות.

האם יש צורך לצאת מהבית?

לא, הצורך היחיד הוא להיות שעה מחוץ לאזור המרוסס (לרוב הקן נמצא מחוץ לבית).

הדברת צרעות

הדברת צרעות – אודות 

הצרעות הן חרקים חברתיים (במפתיע), כמו הנמלים, הטרמיטים והדבורים. גם אצלן יש חלוקה לתפקידים של מלכה, פועלות, זכרים וכו’. לפני שנרחיב מעט על כל תפקיד נגלה לכם שמשך ההתפתחות של הצרעות נמשך בין 40-42  יום בימי הקיץ. 

טיפ ששווה להכיר – רוצים להכין מלכודת צרעות בעצמכם? דעו לכם שצרעות אוהבות כמעט הכל אך בשר ופירות יותר מהכל! או שתכינו מלכודת צרעות והפיתיון שלכם יהיה בשר (מורעל) או כזה שימשוך אותן לכלי שהן יוכלו להיכנס אך לא לצאת (למשל בקבוק, מלאו אותו בנוזל מתוק + הניחו פירות בפנים ותראו את הצרעות חגות מעל הבקבוק ומנסות להיכנס. (עדיף בשר). 

הדברות צרעות – להדביר את המלכה

תפקיד המלכה הוא להקים משפחה. כנראה שגם אצל הצרעות, האישה זה הבית (או הקן ליתר דיוק). תפקיד המלכה הוא לייסד את הקן ולהטיל ביצים. אל תחשבו שבגלל שקוראים לה מלכה היא מפונקת, בתחילת העונה (אפריל מאי) המלכה גם דואגת לא רק להגיד איפה היא רוצה שיבנו לה את הקן, היא בעצמה מביאה את החומרים (אדמה ומים) ודואגת לקטנים לאוכל תוך כדי הטלת ביצים, ואני, קצת לא נעים לי עכשיו כשאני מתלונן שאני צריך להיות נהג של הקטנים שלי בין החוגים השונים אחרי בית הספר.  

כמו שאנחנו שואלים את הממשלה – איפה הכסף? כשמתקשרים אלינו לגבי הדברת צרעות אנחנו שואלים איפה הקן? 

מחירון הדברה - כמה עולה להדביר קן צרעות

איפה קן הצרעות?

קן הצרעות יהיה ככל הנראה במקומות הבאים:

 1. בארגז תריס – מכירים את זה שאתם מורידים את חלון הגלילה ופתאום צרעה נכנסת הביתה? סימן שיש לכם צרעות בארגז התריס. יש מרווח שדרכו הצרעות יכולות להיכנס מבחוץ אל תוך ארגז התריס וברגע שהן סימנו אתכם – הלך עליכם (סתם לא, פשוט צריך להזמין הדברת צרעות). ההדברה תתבצע על ידי פתיחת ארגז התריס מתוך הבית וריסוס הקן ישירות.
  1. אין צורך לצאת מהבית לאחר טיפול כזה ולא צריך להוציא את בעלי החיים.
  2. הריסוס יערוך בין 10-30 דקות בהתאם לגודל הקן ולאופן פתיחת ארגז התריס ולא נעזוב אתכם עד שהבעיה לא תיגמר לגמרי (כלומר, לא יהיו עוד צרעות חיות באזור). 
  3. ריסוס הצרעות נחזור ונדגיש לאורך כל הכתבה מומלץ שיהיה בשעות הבוקר המוקדמות או לקראת השקיעה (או אחריה) זמן שכל הצרעות נמצאות בקן ולא “בעבודה”
 2.  צינור חלול חור בקיר – אותו דבר – הצרעות נכנסות אל ביתכם כאשר החלון פתוח. וכל מה שנותר לנו הוא להשמיד את הקן. 
 3. בתוך גזע עץ – גרים בבית פרטי ויש צרעות בחוץ? רוב הסיכויים שהצרעות יבנו את הקן על אחד העצים או בתוך הפרגולה. חפשו סביב שעות השקיעה היכן כל הצרעות נכנסות (“כשהן חוזרת מהעבודה”) ואז כל מה שנותר לנו יהיה להדביר את הקן ישירות. 
 4. על הקיר מבחוץ – בגדול הצרעות יכולות לבנות קן בכל מקום, בין אם מדובר על הקיר מבחוץ או בתוך האדמה – אם לא זיהיתם היכן הקן הוקם תוכלו לחכות לשעות הערב או אז תראו את כל הצרעות נכנסות ומתכנסות באזור מסויים. אם לא מצאתם אז תמיד תוכלו להכין מלכודת צרעות די בקלות כדי למשוך את הצרעות רחוק ממכם. 

מלכודת צרעות ביתית 

בהנחה ואתם מנסים לפתור את בעיית הצרעות לבד בין אם ע”י קנייה של מלכודת צרעות ובין אם ע”י הכנה ניתן לכם כמה דגשים.
אתם תצטרכו לנקות באחת מ – 2 הגישות: 

 1. משיכת הצרעות לתוך מלכודת שלא יוכלו לצאת ממנה
 2. לקיחת האוכל המורעל ע”י הפועלות כדי שיביאו את האוכל לקן וימוטטו את הקן מהשורש. 

כדי למשוך את הצרעות למלכודת כל מה שתצטרכו זה לקנות מלכודת צרעות ולהתקין אותה לפי ההוראות, אם תרצו להכין תוכלו לקחת בקבוק, לשים בתוכו פיתיון (בשר, מיץ ממותק או פירות) – הצרעות יכנסו אך לא יצליחו לצאת. 

אם תרצו לעשות מעשה בתחום האפור, קחו מעט בשר טחון ערבבו עם רעל (יכולים לנסות עם K300 ודומיו) והניחו לפועלות לקחת את הבשר חזרה לקן. באופן אישי, בגלל שמדובר בצרעות אנו לא נמליץ לכם להתעסק עם זה לבד אלא לפנות אלינו (הטיפול באמת לא יקר ושווה כל שקל בטח אם תעקצו). 

הדברת צרעות

תפקידים נוספים בממלכת הצרעות

 1. פועלות – עושות את הכל מלבד רביה. שמירה על הקן,ניקוי, איסוף מזון וכו’.
  1. דבר יפה שאפשר לראות אצל הצרעות הוא: שומר הקן – תמיד, מעט אחרי שעת השקיעה זמן שכל הצרעות נמצאות בקן תמיד ימצא שומר בפתח הקן – הדבר מצויין עבורנו לזהות בשעות הלילה את פתח הכניסה והיציאה של הקן ולרסס בדיוק במקום הזה.
 • זכרים – כמו חיות רבות בטבע – תפקידם רק להרבות ולהפרות את המלכות ותו לא (אולי בעתיד נגלה שיש להם תפקידים נוספים). 
 • אילו חרקים נוספים הם חברתיים?

מתי נכון לבצע הדברת צרעות?

מועד הדברת הצרעות הטוב ביותר הוא – סביב אזור השקיעה (או אחריה). סביב אזור השקיעה כל הצרעות חוזרות “הביתה” לקן ועדיין יש מספיק אור כדי לוודא שאנחנו רואים את הקן. במידה ואתם יודעים בדיוק היכן ממוקם הקן אז נוכל להגיע גם לאחר שעת השקיעה ולבצע ריסוס ישירות אל הקן עד השמדתו הסופית. 

אפשרות נוספת היא להגיע מוקדם בבוקר (עד 07:00) כדי לבצע ריסוס כשכל הצרעות נמצאות שם. 

במידה ואין לכם אפשרות לבצע את הריסוס מוקדם או מאוחר ותרצו שנגיע דווקא במהלך היום הדבר אפשרי אך מה שיקרה הוא שבניגוד להדברה בשעות הערב או הבוקר המוקדמות כשכל הקן מושמד – במהלך היום הקן יושמד אך עדיין תיראה תנועת צרעות במהלך הימים שלאחר הריסוס (של הפועלות). 

ברגע שהפועלות יבינו שהקן מושמד (ואף חלקן ימות כתוצאה ממגע עם חומר ההדברה שעדיין יהיה באזור המרוסס) הן ימצאו מקום אחר ואתם תהיו נטולי צרעות

הדברת הצרעות – איך זה מתבצע בפועל?

 • זיהוי הקן – לאחר שאנו יודעים היכן נמצא הקן – בין אם באיתורו במקום או באיתור מקדים שלכם. 
 • ריסוס ישירות של הקן בשעות החשיכה או מוקדם בבוקר. 
 • המתנה עד שכל הצרעות ימותו ולא ישמע יותר זמזום מאיים. 
 • ניקיון והסרה של הקן הנותר. 
 • שנה אחריות – לכל דבר שיגיע אם וכאשר – אנחנו כאן 
 • מחיר – החל מ – 400 ש”ח בהתאם למיקום ונגישות הקן. 

הבדלים בין הצרעות השונות

הצרעה המזרחית – הגוף באורך 20 מ”מ בצבע אדמדם – חום. מחושים חומים והפנים צהובות. 

הצרעה הגרמנית – דומה בצבעיה למזרחית אך קטנה יותר 

צרעת הפלך – דומה למזרחית אך בונה קנים קטנים יותר. 

הנפוצה ביותר אצלנו והמאיימת ביותר הן הצרעות המזרחיות והגרמניות. 

איך תדעו להבדיל בין צרעה לדבורה?

צרעה

(למעלה צרעה, למטה דבורה)

צרעה או דבורה

 

דבורת הדבש מלבד העובדה שהיא חיה מוגנת ואסור להדביר אותה – היא קטנה יותר מצרעות ולרוב תראו המון דבורים יחד (בניגוד לצרעות שתראו “אחת פה אחת שם”). אם נתקלתם בדבורים חפשו בגוגל מגן דבורים אדום ותבקשו מאחד מהכוורנים לבוא ולקחת את קן הדבורים. אם יגידו לכם שם שיש להדביר ואין אפשרות לקחת את הקן רק אז תהיה אפשרות להדביר את הקן

כמו שאיינשטיין אמר: כשלא יהיו דבורים יותר בעולם גם החיים על פני כדו”א יגמרו. 

האם צרעות תוקפניות?

הרוב המכריע של הצרעות לא ירדפו אחריך אלא אם כן תאיים על הקן שלהן. החריג הנפוץ ביותר לכלל זה הוא הצרעה הגרמנית, שסביר יותר תעקוץ אם תרגיש מאויימת. אם תראו צרעה גרמנית מעל הראש – תתרחקו. 

ממה חוששות צרעות?

רוב הצרעות מפחדות משני דברים: מים וחושך. אם צרעה זוחלת לך על הצוואר נסה להתיז עליה מים מצינור או בקבוק. אם צרעה עפה מעל ראשך התרחק באלגנטיות מהמקום.

האם צרעות מזיקות?

צרעות אינן תוקפניות באופן טבעי ויעקצו בני אדם רק אם הן מרגישות מאוימות. עם זאת, עקיצותיהם עלולות להיות כואבות ובמקרים נדירים לגרום לתגובות אלרגיות חמורות ואף למוות במקרים סופר נדירים. 

רוב הצרעות אינן מזיקות לבני אדם. למעשה, חלק מהצרעות אפילו מועילות לסביבה. מינים מסוימים של צרעות טורפים מזיקים, צרעות אחרות עוזרות להאביק פרחים וצמחים.

עם זאת, ישנם כמה מינים של צרעות שיכולים להוות איום על בני אדם. אלה כוללים את הצרעה הגרמנית, הצרעה המזרחית וצרעת הפלך. צרעות גרמניות ידועות כאגרסיביות והעקיצות שלהן יכולות להיות מאוד כואבות. אם אתם חוששים שאתם אלרגיים – לאחר עקיצה מדבורה או צרעה פנו לקבלת טיפול רפואי 

האם צרעות טובות לסביבה?

היתרונות של צרעות

צרעות אולי נראות כמו מטרד, אבל הן גם ממלאות תפקיד חשוב במערכת האקולוגית. הנה כמה מהיתרונות של צרעות:

 1. צרעות עוזרות להדברת מזיקים.

צרעות הן טורפות של מזיקים נפוצים רבים, כגון זבובים, זחלים וחיפושיות. על ידי שליטה במזיקים אלה, צרעות עוזרות לשמור על בריאות גינות וגידולים.

 1. צרעות מאביקות פרחים.

בזמן שהן ניזונות מצוף, הצרעות מעבירות אבקה מפרח לפרח, מה שעוזר להפרות צמחים ולייצר פירות וירקות.

 1. צרעות מספקות מזון לבעלי חיים אחרים.

ציפורים, עטלפים ובעלי חיים אחרים אוכלים את הצרעות, מה שעוזר לשמור על האוכלוסייה בשליטה. בתורם, בעלי חיים אלו עוזרים להפיץ את זרעי הצמחים שהצרעות מאביקות. בקיצור, גלגל החיים. 

שאלות על צרעותתשובות קצרות על הדברת צרעות
האם צרעות היא חרק אגרסיבי? והאם היא תתקוף אותי?נתחיל מהחלק הטוב – צרעות אינן אגרסיביות. הן לא יתקפו אתכם אם לא תאיימו עליהם. רק תקפידו לא לאיים עליהם.
האם צרעות מסוכנות?צרעות שכלעצמן לא יהיו מסוכנות אך הן בהחלט מהוות מטרד. אם יש לכם צרעות בגינה – הגינה מושבתת, אם צרעות נכנסות מהחלון – אתם תשאירו את החלון סגור וכן הלאה. בקיצור, מהו להיפתר מהמטרד ולהזמין את מזיקיס.
איך אדע אם יש לי צרעות בגינה?אם אנחנו בין מרץ לדצמבר-ינואר ואתם רואים צרעות ואו קן – יש צורך להדביר. בינואר-פברואר אין צורך לבצע הדברת צרעותאיך מבוצעת בפועל הדברת צרעות?

הדברת צרעות אינה משחק ילדים. צרעות אלו חרקים מסוכנים היכולים לגרום לפאניקה, כאבים עזים ולסכנות גדולות יותר במידה והן מחליטות לתקוף. גם אנחנו, בתור מדבירים מנוסים, עולים על חליפת הגנה (כמו של כוורנים). אנו נגיע להדברת הצרעות בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות השקיעה בלבד – אלו השעות שכל הצרעות נמצאות בקן.

לאחר שנאתר את הקן, ונעלה על חליפת הגנה, נרסס את הקן בחומרים שיאלצו אתכם לפנות את האזור המרוסס לשעה אחת בלבד.

הדברת הצרעות בשעת השקיעה

למה חשוב להדביר את הצרעות לפני הזריחה או אחרי השקיעה?

הסיבה היא פשוטה, אנו רוצים לא רק להרוס את הקן אלא גם להשמיד באותה הזדמנות את כל הצרעות. במידה ונרסס בשעות שהצרעות “בעבודה” כלומר מחוץ לקן – עשינו חצי עבודה. אמנם מהרגע שהקן יושמד לא יהיה לצרעות שלא בקן לאן לחזור, אך אתם תראו במשך מספר ימים לא מבוטל צרעות חגות באזור. לכן ההמלצה של מזיקיס היא להדביר את הצרעות רק מוקדם בבוקר או בשעות השקיעה.

מתי לחפש את קן הצרעות?

השעה הטובה ביותר לאיתור הקן היא חצי שעה לפני השקיעה. בעת הזאת כל הצרעות “חוזרות הביתה”. כך תוכלו להבחין בכמות גדולה של צרעות מתאספות, נכנסות ויוצאות דרך אזור ספציפי – זה יהיה הקן. אם פספסתם את השעה הזאת תוכלו להתנחם בעובדה שתמיד מחוץ לקן תהיה “שומרת”. לכן אם תראו צרעה שלא זזה ממקומה במקום מסויים תוכלו להניח ששם הקן נמצא – להשלמת האיתור חכו לבוקר למחרת או אז יצאו כל הצרעות לעבודה או לשעת השקיעה בבוקר למחרת.

המינים הנפוצים בארץ הן הצרעה המזרחית (גדולה יחסית) והצרעה הגרמנית (קטנה יותר)

הדברת צרעות, הדברת הצרעה המזרחית

הצרעה המזרחית

צרעה גרמנית

צרעה גרמנית

מתי כל היופי הזה קורה? וכיצד?

אני חייב להגיד לכם באופן אישי, קן הצרעות הוא דבר מופלא. הארכיטקטורה והעובדה שצרעות מכלום בונות קן שיכול למנות גם מאות פועלות זה משהו שמשאיר אותי פעור פה כל פעם מחדש.

לאחר החורף ובתחילת האביב באזור חודש מרץ המלכה מתחילה לבנות את הקן ולהוליד את הלרוות הראשונות. לאחר מכן הלרוות גדלות, הופכות לפועלות ומתחילות לחפש אוכל ולדאוג לבניית הקן וללרוות הנוספות שבינתיים גדלות להן. הקן ממשיך לשגשג ולגדול ובשיאו יכול להכיל עד מאות צרעות. 

הדברת צרעות לבד

בניגוד להרבה מאוד מדריכים על מזיקים שיש לנו בו תמיד אנו נותנים לכם טיפים כיצד לפתור לבד את בעיית המזיקים בין אם מדובר בנמלים, ג’וקים, חולדות ועד פשפשים. בצרעות אנו עומדים בתוקף על זה שאנו לא ממליצים בשום פנים להדביר צרעות לבד. זה יכול להיות מסוכן עבורכם ובמידה ואין לכם את הניסיון הדרוש או את חומרי ההדברה המתאימים הנזק פי כמה וכמה יעלה על התועלת. 

אני לא מוצא את הקן, מה אפשר לעשות?

במידה והצרעות מרחפות לידכם, או נכנסות ויוצאות לתוך חלונכם ואינכם מוצאים את קן הצרעות ראשית התקשרו והתייעצו איתנו. נוכל לבדוק עבורכם ולתת לכם את הערך והניסיון שלנו. במידה וקן לא ימצא תוכלו לרכוש מלכודת צרעות ולמקם אותה במקום בו אתם רוצים שהצרעות ילכדו. מקמו את מלכודת הצרעות רחוק מהמקום בו אתם יושבים כדי שהצרעות לא יפריעו לכם (המלכודת תמשוך אליה צרעות, תכלא אותם מבלי היכולת שלהם לצאת). לאחר כמה שבועות המלכודת תסריח ויש להחליפה באחרת (במידה והקן לא נמצא).

מה צרעות אוכלות?

צרעות הן טורפות ומתקיימות מזחלים, חרקים ועכבישים.

כשהחורף מגיע, גם אם לא הדברתם הקן מושמד מעצמו (הכוונה לא המבנה אלא הצרעות כבר לא יהיו שם). המלכות שבינתיים נולדו הולכות לחפש מקום אחר לבנות בו קן חדש משלהן, והפועלות? האמת שאף פעם לא חשבתי מה קורה איתן. כנראה אם את צרעה, עדיף להיות מלכה.

מחיר הדברת צרעות – כמה עולה להדביר צרעות?

מיקום קן הצרעותמחיר הדברת צרעות
בתוך דירה (הכוונה לארגז תריס, חור בצינור מחוץ לבית וכו’)בין 350-450 ש”ח
מחוץ לבית (תלוי מיקום)החל מ- 350 ש”ח (תלוי נגישות)

היה חלק שעניין אתכם במיוחד?

מחירון הדברה - כמה עולה להדביר קן צרעות

מי כתב את כל השטויות האלה?

לפוסט הקודם:
לפוסט הבא (עלינו לטובה):

יותר מעניין מזה – אין. (פוסטים אחרונים שנכתבו)

 • הדברת דג הכסף לבד

  הדברת דג הכסף לבד

  אתם לא בטוחים מה אתם רואים לנגד עיניכם נכון? הזזתם את הספה, פתחתם את המגירה במטבח, הרחקתם את המיטה כדי לנקות מאחוריה ופתאום חרק בצבע אפור כסוף עם צורה לא ברורה מזדחל שם. מזל טוב, דג הכסף אצלכם בבית – איך מבצעים הדברת דג הכסף לבד? בכתבה הקצרצרה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? זה יכול לנוע מנקטר צמחים ופירות עד כאלה שלא יכולים בלי המנה היומית הבשרית שלהם. רוצים לדעת עוד? (אנחנו יודעים שכן), בכתבה הבאה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • הזבובים הנפוצים ביותר

  הזבובים הנפוצים ביותר

  זבובים הם המזיקים הנפוצים ביותר הקיימים, אין דרך להתחמק מהם ואין דרך להעלים אותם לגמרי (לצערנו). כן יש דרך לשלוט בכמות שלהם, למתן אותם ולהפחיתם לרמה שלא תזיק לכם.בכתבה הקצרה נספר אודות עובדות מעניינות על הזבובים הנפוצים ביותר, מידע תמונות וכל מה שיעזור לכם כדי לקבל תמונה קצת יותר ברורה (אם אתם רוצים רק להעלים…

  קרא, קרא עוד..