הדברת קרציות

כותב הטקסט המופלא:

פורסם ב-:

עודכן מתי?

הדברת קרציות היא דבר שחייב לעשות גם אם רואים קרצייה אחת על הכלב. בעיקר בגלל שמקרצייה אחת יכולות לצאת המון (עד 5000 ביצים במחזור החיים של נקבת הקרציה) וכן קרציות בניגוד לפרעושים יכולות להעביר מחלות כמו קדחת הקרציות, קדחת המערות וקדחת הבהרות (רק מהשמות האלה הייתי עושה הדברה אם לא הייתי מדביר בעצמי). 

הדברת קרציות – לטפל גם אם לא מגרד

הקרציות בדומה לפשפשי המיטה מזריקות חומר מאלחש לקורבן שלה וכך יכולה למצוץ דם בלי שהקורבן יבחין. בגלל הסיבה הזאת יתכן ולא תראו את הכלב מתגרד גם אם תמצאו עליו קרציות. כדי להבחין בקרציות הללו פשוט בדקו בפרוות הכלב או החתול ותוכלו לראות את הקרציה בעצמכם או שתרגישו בליטה על הפרווה. 

איך קרציות נראות?

קרציות דומות במראיהן מעט לעכבישים – יש להן 8 רגליים והצבע שלהם נע בין אדום – חום לשחור (תלוי בסוג שלהן). לרוב הקרציות צורה של אליפסה. 
גודל הקרצייה תלוי בהאם היא כבר אכלה ושבעה (וברכה? “מכירים את המשפט – אכלת, שבעת וברכת?) או לא.
הגודל שלה לפני האכלה – בגודל של גרעין תפוח.
לאחר האכלה – הגודל כבר מספיק גדול כדי לזהות אותן בקלות יתרה. 

איזה מחלות קרציות יכולות להעביר?

האם קרציות מסוכנות? במילה אחת כן כי גם אם נעקצתם ע”י קרציה שלא מעבירה מחלה – עדיף לכם לקבל טיפול רפואי בכל מקרה כדי שחלילה לא תחלו באחת מן המחלות הבאמת קשות שהן יכולות להעביר.
קחו בחשבון בין עקיצת קרצייה להתחלת מחלה לוקח זמן (לפחות 36 שעות).

המחלות שקרציות יכולות להעביר הן: 
מחלת הליים
באבסיה
ארליכיוזיס
קדחת הכתמים
אנפלסמוזיס
טולרמיה (קדחת הארנבים)
חום
פריחות
לא מספיק?

שאלות קצרות על קרציותתשובות ממוקדות על הדברת קרציות 
מה המחלה הנפוצה ביותר שקרציה יכולה להעביר?מחלת הליים! שימו לב לוקח לפחות 36 שעות למחלה להופיע לאחר העקיצה – אל תקלו בזה ראש.
כיצד הדברת קרציות מתבצעת בפועל?ריסוס בחומר ייעודי לקרציות על כל שטח הפנים של הדירה כולל הקירות (עד גובה 1-2מ’). בנוסף בבתים פרטיים ריסוס בחצר באזורים המרוצפים, במדשאות ובאזור הצמחייה.
לכמה שעות יש לצאת לאחר ריסוס קרציות?יש להיעדר בין 1-6 שעות בהתאם לחומר שנרסס. חומרי ההדברה יהיו סנטור (6 שעות) או טמפריד (שעה) בהתאם להחלטת המדביר בשטח.
מה משך האחריות שניתנת להדברת קרציותבמזיקיס אנו נותנים 6 חודשי אחריות להדברת קרציות, בנוסף תקבלו גם שנה אחריות לג’וקים וחצי שנה אחריות לנמלים. 
הדברת קרציות

הדברת קרציות – אודות

קרציות הן חרקים טפילים קטנים, ניזונים מדם וניתן למצוא אותם בעיקר בשדות, באזורים מוריקים, מדשאות ובפארקים מתחת לבית. הן מעבירות מחלות (כמו קדחת הקרציות, הבהרות וקדחת המערות) ומתחלקות ל – 2 קטגוריות עיקריות: קרציות קשות וקרציות רכות. 

איך לזהות עקיצת קרציות?

כמו שתיקן אמריקאי מגיע בעיקר מבורות הביוב – כך גם אנו יודעים מראש היכן הקרציות ירצו לעקוץ אותנו. 

קרציות יעדיפו את האזורים החמים והלחים (כן זה מגעיל אני יודע, ואני תמיד נזכר בבדיחות של שחר חסון, רוצה להכיר תימני עם זיעה בתחת? סליחה מראש) ביותר בגופנו כמו בית השחי, מפשעות ואני אשאיר לכם לדמיין. ברגע שהקרצייה נושרת לקרקע נוכל לזהות את העקיצה שלהם בגופנו לרוב בדמות נקודה אדומה (אבל מגרדת!). 

נזכיר לאורך כל המאמר – אם נעקצתם חובתכם לפנות לטיפול רפואי כיוון שהקרציות (ואל תזלזלו בזה) מעבירות מחלות (בין אם יש לכם סימפטומים ובין אם לאו). 

הדברת קרציות - קרציה רכה

הדברת קרציות בבית – איך זה קורה בפועל?

במידה והבחנתם בקרצייה על גבי בעל החיים שלכם הגיע הזמן לטפל בו ובמקביל בסביבה. הטיפול בבעל החיים שלכם יכלול שמפו נגד פרעושים וקרציות, סירוק במסרק נגד קרציות ובדיקה יסודית שאין יותר קרציות על גבי בעל החיים שלכם.
הטיפול בסביבה על ידכם יכלול שאיבת אבק מאסיבית מכל האזורים הנגועים ואו המועדים לפורענות, כביסה ב – 60 מעלות (כביסה חמה) של המצעים של הכלב (שמיכות, שטיחים וכו’) ושלכם ובמידה ויש לכם חצר וגינה אז כיסוח של צמחייה סוררת ושמירה על משטח כמה שיותר נקי בגינה. 

הדברת קרציות בתוך ומחוץ לבית

מבחינת ההדברה הטיפול בקרציות דומה לטיפול בפרעושים. הטיפול יהיה ריסוס של כל הבית (לרוב בחומר בשם “טמפריד”), ממש כל המרצפות ולא רק הפנאלים כמו בהדברת ג’וקים ונמלים כך שלא משנה היכן תערוב קרצייה לבעל החיים היא תמות עוד לפני שיהיה לה ההזדמנות לתקוף. 

בשטח החיצוני (בחצר הבית) שימוש בחומר הדברה לעיתים חזק יותר (בשם סנטור) על כל השטח, כולל צמחייה, מדשאות, מסלעות וכו. 

הטיפול בסביבה במקביל לטיפול בחיית המחמד שלכם זאת הדרך היחידה להילחם בקרציות. לאחר ההדברה תקבלו כמובן אחריות ל – 6 חודשים. 

כדי ליצור אזור ללא קרציות אנחנו צריכים לקחת בחשבון שהקרציות צריכות שלושה אלמנטים כדי לשרוד:

 1. דם (מזון).
 2. חום
 3. לחות

ע”י ריסוס וטיפול בחיית המחמת אנחנו נמנע ממנה את סעיף מספר 1. בסעיפים 2,3 אנחנו פחות שולטים באופן ישיר (אולי רק באופן עקיף, התחממות גלובלית וכו’). 

אחת הדרכים להימנע מקרציות בעתיד היא לשמור על גינה ואו חצר בניין מכוסחת עד כמה שניתן. ברגע שהגינה מתחילה להיות מוזנחת ואין טיפול בעשבים שוטים שגדלים ללא הרף – הדבר מקל על קרציות לשרוד ולתקוף ברגע שהם יזהו בעל חיים בשטח. 

הדברת קרציות שימוש בפינצטה להוצאת קרציות

איך לבדוק קרציות?

הדרך הטובה ביותר לבדוק קרציות לאחר שהייה באזורים בהם הם עשויות לחיות כמו שדות פתוחים ופארקים שכונתיים היא פשוט לפשפש בפרווה ולבדוק שאין שום בליטה או קרצייה בולטת. במידה ומצאתם הסירו אותה עם פינצטה.

איך ניתן להימנע מקרציות?

היו חכמים בשמש (לבשו בגדים ארוכים)

הדרך הטובה ביותר למנוע קרציות היא להימנע מהם לחלוטין. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא ללבוש מכנסיים ארוכים שתקועות בתוך הגרביים (כן זה לא הכי STYLE אבל בכל זאת) וחולצות עם שרוולים ארוכים שאתם יוצאים לאזור עם חשד לקרציות (גינה לא מוכרת או שדות פתוחים).
לבישת בגדים בהירים יכולה להיות גם דרך יעילה לזהות קרציות שפתאום יכולות לעוט עליכם.

הדברת קרציות - קרצייה על היד

אזורים עם מעט צמחייה וצמחייה נמוכה

להתסובב באזור לא מוכר עם דשא ושיחים גבוהים ולא מטופחים באזורים פתוחים זה יכול להיות פסטורלי מצד אחד אך מצד שני אתם יכולים לחזור משם עם קרציות. מומלץ לוותר או להיות מודעים לסכנה שיכולות להופיע שם קרציות.

הדברת קרציות קרצייה רכה

הדברת קרציות רכות 

קרציות רכות הן יותר מעוגלות מאשר קרציות קשות (היותר מאורכות). בעולם ישנן מעל 850 סוגי קרציות רכות והן יכולות להעביר מחלות כגון מחלת הליים ומחלות נוספות רבות. אל תחשבו שהקרציות הרכות רכרוכיות – הן מסוכנות בדיוק כמו הקשות בכל הנוגע להעברת מחלות לבני אדם ולבעלי החיים. הבדל מרכזי בין הרכות לקשות היא שלקשות יש מגן קשה סוג של סקוטום SCUTUM – מגן שמכסה את הקרציות הקשות אך לא את הרכות. 

איך קרציות מעבירות מחלות?

קרציות יכולות להעביר מחלות ב – 2 אופנים: 

 1. כאשר הקרצייה נהנה מאכילת הדם של המארח שלה.
 2. אם נוזלים נגועים (מהקרצייה) נכנסים לפצע פתוח של בעל החיים. 

הדברת קרציות – מאפיינים: 

איך אפשר להימנע מקרציות?

 • הימנעו משהות באזורים כגון מערות.
 • לבשו בגדים ארוכים (חולצות עם שרוולים ארוכים ומכנסיים ארוכים) בעת שהייה במקומות המועדים לפורענות. 
 • השתמשו בדוחה חרקים בעת שהייה בקמפינג ובביקור במערות ובמקומות “פראיים”. 
 • אם זיהיתם קרצייה עליכם – הוציאו אותה בזהירות ובעדינות בעזרת פינצטה. 
 • נעקצתם? פנו לקבל טיפול רפואי ושטפו את המקום עם מים וסבון.
  • תופעות שיכולות להיות אחרי עקיצת קרצייה הן:
   • נפיחות באזור הנשיכה
   • חום
   • פריחה באזור הנשיכה
   • כאבי שרירים
   • עייפות
   • נוקשות בצוואר
 • נעקצתם? פנו לקבל טיפול רפואי! (ואם תוכלו להביא איתכם יחד את הקרצייה – מה טוב).

הקדימו רפואה למכה – איך נמנעים מקרציות על גבי בעלי החיים?

כמו בפרעושים גם כאן רצוי שתציידו את בעלי החיים שלכם באמפולות, קולר נגד קרציות, זריקות, טיפול מונע דרך בליעת כדורים (כגון ברבקטו) וכו’ – התייעצו עם הוטרינר לגבי זה (שלא תרעילו את הכלב או החתול חלילה).
כאשר אתם יוצאים לטיול עם הכלב באזורי צמחייה (בשדות, יערות וכו’) לרוב אתם משחררים אותם ונותנים להם לרוץ ולשחק – שימו לב רגע לפני שאתם חוזרים הביתה לעבור על הפרווה של החבר הפרוותי שלכם ולבדוק שאין שום בליטות, שום קרציות ושום דבר חשוד.
אני באופן אישי הייתי רוצה לשחרר את הכלב שלי ושלא יחזור (סתם, לפעמים יש רגעים קשים (כנעני) אבל האמת שאני אוהב אותו). 

הדברת קרציות קרצייה קשה

קרציות קשות – מאפיינים

קרציות קשות כמו הרכות יכולות להעביר מחלות ונמצאות בכל העולם. הקרציות הקשרות עוברות 4 שלבים במחזור החיים שלהם: 

 1. ביצה
 2. זחל
 3. נימפה
 4. בוגר

הקרציות הקשות יכולות לחיות עד שנתיים ללא האכלה!

נכון, הסיכוי לתוצאה קטלנית מן הקרצייה – כלומר סכנת חיים היא קטנה ביותר. יחד עם זאת אם נעקצים מקרצייה יש לדווח על כך לגורם המטפל שלכם ולא לקחת סיכונים מיותרים. קרציות ידועות כמעבירות מחלות ובכלל, אנחנו לא במאה ה – 18 שאין טיפול אמיתי לכל דבר. אל תתנו לגוף “לרפא את עצמו” במידה ונעקצתם, רצוי שתקבלו טיפול רפואי שיכול להציל את חייכם ולגרום לכם להרגיש טוב יותר. טיפול רפואי כזה יכול להיות טיפול אנטיביוטי ואו כדורי אנטי-היסטמינים ומשככי כאבים. 

איך קרציות מתפשטות ולמה חשוב להדבירן?

קרציות מתפשטות על ידי היצמדות למארח שלהם (שיכול להיות בעל החיים או בנאדם), לאחר מכן הן ניזונות מהדם במשך כמה ימים עד לפני שהן נושרות לקרקע. רוב בעלי החיים לא ישימו לב לכך שקרצייה שוהה עליהם כיוון שהקרצייה היא לא פראיירית – בטרם שותה אותנו היא מכניסה לנו חומר מאלחש שגורם לנו בכלל לא לשים לב לקיומה.
שימו לב שאם זיהיתם קרצייה עליכם או על בעל החיים שלכם – גם אם הפצע שיצא משם מבחינתכם הוא “בקטנה” – יכול להיות שהקרצייה הדביקה אתכם במחלה (כגון מחלת הליים) והתופעות יופיעו בדר”כ רק כ – 3 שבועות לאחר הנשיכה. 

כמה עולה להדביר קרציות? 

גודל הביתמחיר הדברת קרציות
דירת סטודיו ריקה250 ש”ח 
דירת 1-2 חדרים350-400 ש”ח 
דירת 3 חדרים450 ש”ח
דירת 4 חדרים550 ש”ח
דירת 5 חדרים600 ש”ח
דירת 6 חדרים700 ש”ח
בית פרטי החל מ – 350 ש”ח 

היה חלק שעניין אתכם במיוחד?

נושאים רלוונטים – שבטוח תרצו לקרוא מהם עוד:

הדברת קרציות קרצייה קשה

מי כתב את כל השטויות האלה?

לפוסט הקודם:
לפוסט הבא (עלינו לטובה):

יותר מעניין מזה – אין. (פוסטים אחרונים שנכתבו)

 • הדברת דג הכסף לבד

  הדברת דג הכסף לבד

  אתם לא בטוחים מה אתם רואים לנגד עיניכם נכון? הזזתם את הספה, פתחתם את המגירה במטבח, הרחקתם את המיטה כדי לנקות מאחוריה ופתאום חרק בצבע אפור כסוף עם צורה לא ברורה מזדחל שם. מזל טוב, דג הכסף אצלכם בבית – איך מבצעים הדברת דג הכסף לבד? בכתבה הקצרצרה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? זה יכול לנוע מנקטר צמחים ופירות עד כאלה שלא יכולים בלי המנה היומית הבשרית שלהם. רוצים לדעת עוד? (אנחנו יודעים שכן), בכתבה הבאה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • הזבובים הנפוצים ביותר

  הזבובים הנפוצים ביותר

  זבובים הם המזיקים הנפוצים ביותר הקיימים, אין דרך להתחמק מהם ואין דרך להעלים אותם לגמרי (לצערנו). כן יש דרך לשלוט בכמות שלהם, למתן אותם ולהפחיתם לרמה שלא תזיק לכם.בכתבה הקצרה נספר אודות עובדות מעניינות על הזבובים הנפוצים ביותר, מידע תמונות וכל מה שיעזור לכם כדי לקבל תמונה קצת יותר ברורה (אם אתם רוצים רק להעלים…

  קרא, קרא עוד..