חדקונית האורז

כותב הטקסט המופלא:

פורסם ב-:

עודכן מתי?

גילית חרקים שחורים קטנים באחד בערבי הבישול הביתי שלך? סביר להניח כי זה מזיק ידוע לשמצה בשם חדקונית האורז הם חרקים קטנים וכהים שיש להם אפים חוטמים קטנים ויש להם כישרון מדהים בלזהם מזון יבש מאוחסן.
אז אם פעם שאלתם את עצמכם מהי חדקונית האורז? לא? לא נורא! עדיין נסביר לכם.
חדקונית האורז היא קטנה היא בצבע חום כהה (אדום עד שחור) ובדרך כלל יש לה ארבעה כתמים בהירים על כיסויי הכנף שלה. חדקונית האסם היא בצבע חום כהה אחיד.

ישנם עוד סוגים שונים של חדקוניות כגון: חדקונית הגפן השחורה וחדקונית שורש התות חדקוניות אלה באורך רבע סנטימטר וניזונות בעיקר מגפנים, קיסוס, תותי בר ושיחים.

לא משנה כמה נקי אתה שומר על המטבח שלך, חדקונית האורז יכולה למצוא את דרכה פנימה ולהתחיל לסמן את הטריטוריה שלה. היכולת שלה להתרבות היא כל כך גבוהה שזו עבודה מאוד קשה להיפטר ממנה ברגע שהם כבר התחילו התפשטות. אם גיליתם התפשטות תצטרכו לפעול מהר. (אל תאשימו את עצמכם – היא פשוט מגיעה ישירות מהמפעל או השוק, אליכם למטבח).

שקיפות מלאה

המחיר לטיפול בחדקונית האורז הינו החל מ – 250 ש”ח

אתכם, לטווח הארוך

במזיקיס אנו דוגלים בלקוחות לטווח הארוך לכן גם הכנו לכם בכתבה דרך כיצד למנוע ולטפל בחדקונית לבד.

הדברה זה לא קסם

יחד עם ההדברה תצטרכו לבצע פעולות מניעה בבית על מנת לצמצם את נגיעות החדקונית – נעבוד בשיתוף פעולה אנחנו ואתם.

מחיר הדברת חדקונית האורז

 • דירת סטודיו ריקה – 250 ש”ח 
 • דירת חדר – 300 ש”ח
 • דירת 2 חדרים – 350 ש”ח
 • דירת 3 חדרים – 400 ש”ח 
 • דירת 4 חדרים – 450 ש”ח 
 • דירת 5 חדרים – 500 ש”ח 
 • דירת 6 חדרים – 550 ש”ח 
 • בית פרטי? החל מ – 300 ש”ח (תלוי גודל הבית) 

האם החדקונית מעבירה מחלות?

 לא היא לא יכולה אך היא מזהמת את האוכל שאנחנו אוכלים בשקיות הנגועות וזה יכול להיות מאוד לא בריא. לבני אדם היא אינה מעבירה מחלות באופן ישיר.

במידה ואני רואה במזווה שקית עם חור כדאי שאעשה בדיקה מקיפה?

כן, חדקונית האורז ידועה בהתרבות מהירה מאוד ובמידה ויש חור קטן בשקית במהרה המזווה כולו יכול להיות מלא חדקוניות.

מה הדרך הכי יעילה להימנע מחדקונית האורז?

 לאחסן את המזון בקופסאות הפלסטיק הדוקות, לנקות ולשאוב את המזווה כמו שצריך ומומלץ לא לאגור מזון לחודשים קדימה.

מאפייני חדקונית האורז

 • אורך חדקונית האורז נע בין 3 ל-4.6 מ”מ.
 • יש להם כתמים בצבע חום כהה או חום אדמדם עד שחור וכתמים בצבע בהיר יותר נמצאים על בית החזה והבטן.
 • לחדקונית האורז יש חוטמים ארוכים ומובהקים שנמשכים מראשם.
 • אתה יכול למצוא חדקונית אורז ב-קמח, אורז ומזונות גרעינים מדגנים מלאים.
 • זחלי חדקונית האורז נראים כמו תולעים קטנות דמויות זחל לבן. במידה ומצאת גם זחלים סימן שהיא ממשיכה להתרבה ואז הבעיה נהיית גדולה יותר.
שאלות על חדקונית האורזתשובות קצרות ומדוייקות
כיצד מבוצעת הדברת חדקונית האורז?דומה להדברת עש המזון (רק ללא המדבקות) המחיר החל מ – 250 ש”ח להדברת המטבח ועולה ככל שנגיעות החדקונית עולה.
לכמה זמן יש לצאת מהבית לאחר הדברת חדקונית האורז?יש לצאת מהאזור המרוסס לשעה אחת בלבד. ברוב המקרים הריסוס יבוצע במטבח בלבד, במקרים בהם ההתפשטות כבר בכל הבית יש לצאת מכל הבית לשעה.
האם אפשר לשלב את ריסוס חדקונית האורז יחד עם ג’וקים ונמלים?(או הדברות אחרות)?בוודאי – כך גם תוכלו להרוויח משמעותית במחיר ואם בכל מקרה תצטרכו לפנות את הבית, תהיו כבר מוגנים מפני רוב המזיקים הביתיים.

איפה לחפש את חדקונית האורז?

גם חדקונית האורז וגם חדקונית האסם תוקפות בעיקר דגנים מלאים (שומרות על משקל), כגון: חיטה, תירס, שעורה, קמחים, תבלינים, אורז ואפילו אריזות מזון לחיות מחמד.

החדקוניות עלולות להימצא גם בסביבות פסטה ומקרוני ככל שהן מזדקנות.

חדקונית האורז ניזונה גם משעועית, אגוזים ודגנים ואף אוהבת את המיץ מתפוחים ואגסים. אין ספק שיש פה חדקונית עם איכות חיים גבוהה מאוד. 

היכן לחפש את החדקונית?

בבתי מגורים, התפשטות נמצאת בדרך כלל באוכל לציפורים, אגוזים, במקרים נדירים- פסטה ישנה המאוחסנת בארונות.

 החדקוניות המבוגרות יותר ניזונות מאותם מזונות כמו הזחלים אך אינם מוגבלים בתזונה שלהם מכיוון שהזחלים צריכים להתפתח בתוך דגנים מלאים ממש כמו בני אדם. 

 במהלך הבדיקה שאתה מבצע בביתך תתמקד במציאת “נקודות חמות” שבהן חדקוניות האורז נמצאות בדרך כלל. חלק חשוב מתהליך הבדיקה הוא ביצוע מבט מפורט דרך כל המוצרים המאוחסנים במזווה שלך. 

מציאת המוצר שבו הם שורצים היא קריטית, אבל עדיף לזרוק הכול לאחר מציאת הפריט הנגוע ולא להשאיר שום סיכוי כי חדקונית האורז נמצאים באותו מוצר.

 החדקוניות הללו הן לא תולדה של בית מזוהם או של מטבח מטונף. החדקוניות פשוט מגיעות אלינו עם האוכל אותו אנו קונים. בין אם אנו קונים בסופר בשקית אטומה או בשוק בתפזורת – מבלי לשים לב אנחנו קונים יחד עם הסחורה גם חדקונית (תוספת חלבונים).

 יש לשים לב- חדקוניות אינן נושכות, עוקצות או גורמות למחלות בבני אדם אך הן מזהמות אוכל יבש שלא ניתן לאכילה.

נזקי החדקונית

חדקוניות האורז והאסם הם המזיקים המשמעותיים ביותר מבחינה כלכלית של דגנים מלאים המאוחסנים בעולם, בעלי עסקים ומחסנים גדולים של אחסון מזון יבש שיש להם בעיית חדקוניות עלולים לסבול מנזקים כלכליים משמעותיים ורבים.

תחשבו על זה, למצוא את חדקונית האורז במזווה בבית ולהיפטר מכל האוכל שיש במזווה זהו עניין כלכלי לא קל, זריקת מוצרי מזון יבשים שיכולים להתאחסן לזמן רב עקב חדקונית האורז- יכול לפגוע כלכלית במשפחות שבנו על המזון למשך תקופה ארוכה. (או לכאלו שהתכוננו לסגר).

עש המזון, חדקונית האורז

כיצד נוכל לשלוט ולעצור התפשטות?

השליטה בכל מזיק הניזון מפריטי מאכל כרוכה בצעדים רבים, שבראשם- גילוי פריטי מזון או מקורות אחרים של התפשטות (למשל, הצטברות שפיכת מזון כמו פחי אשפה). 

יש לבדוק את כל המוצרים המכילים או עשויים מדגנים מלאים.  ההמלצה היא לזרוק את כל מוצרי המזון במזווה- אתה לא באמת יכול לדעת אילו מאכלים מזוהמים ואילו לא, חדקונית האורז ידועה בהתפשטות מהירה ובמידה ותשאיר פריטים שאכן היא נמצאת בהם אתה עלול להיות חשוף להתפשטות נוספת. בנוסף במידה ויש בארונות אריזות פגות תוקף, מוצרים שאתם לא זוכרים מתי רכשתם – עשו לעצמכם טובה וזרקו הכל.

פריטים דקורטיביים וכריות חימום במיקרוגל המכילות זרעים צריכים גם הם להיבדק.. בנוסף מומלץ לאטום סדקים, חורים חיצוניים ולטפל בצורה היקפית במתחם הבית במיוחד למי שיש לו מטעי גפנים.

מס’ צעדים שעשויים לסייע במקרה של חדקונית:

 • השלך מאכלים אשר נמצאים באשפה חיצונית (גם ליד הפח), יש להשליך גם קישוטים כמו פרחים וזרים הנמצאים בבית.
 • מזונות אשר מעוררים בך חשד ששורצת בהם חדקונית יש להקפיא ב-0 מעלות למשך שישה ימים.
 • מקומות כגון: ארונות, מדפים ומזווה אשר אתה חושב שיש בו חדקוניות יש לנקות בעזרת מים וסבון וכן לשאוב אבק בצורה יסודית מאוד במדפים מלמעלה למטה את הרצפה ואם אפשרי גם את התקרה.
 • יש לאחסן את כל מוצרי המזון היבשים, כולל מזון לחיות מחמד מיובשות וציפורים, במיכל זכוכית או פלסטיק עם מכסה הדוק. אם  החדקוניות נמצאות במוצר מזון זה אז ההתפשטות תיעצר ולא תהיה התפשטות נוספת למזונות אחרים.
 • יש לשקול לאחסן דגנים ומזונות דומים במקרר כדי להגביל בעיות מזיקים במוצר המאוחסן.
 • לצרוך מוצרי מזון ישנים יותר לפני רכישות חדשות יותר של אותו מזון. מוצרים שנרכשו בכמויות גדולות יותר (למשל, ממחסן מזון סיטונאי) נוטים יותר להפוך למקור התפשטות אם אלה מאוחסנים לתקופות זמן ארוכות – במיוחד אם הם אינם מאוחסנים במכלים עם מכסים צמודים כמו שדיברנו בסעיף הקודם.

אמצעי מניעה כדי שהחדקונית לא תחזור

במידה והצלחת להיפטר בהצלחה מחדקונית האורז ישנם מס’ אמצעי מניעה שתוכל לעשות על מנת להבטיח שהיא לא תשוב לנשנש לך את האורז… 

 • התחל על ידי בדיקה קבועה של חבילות מזון לפני שאתה קונה אותם. בדוק את החבילות וחפש חורים או נקבים. פעמים רבות חבילות מחוררות או בעלות נקבים תהיה כבר התפשטות של חדקונית לפני כן. כמו כן, תתחיל לאמץ הרגל להוציא את מוצרי המזון מן האריזה המקורית שלהם ולשים אותם לתוך מיכלי פלסטיק הדוקים. על ידי כך אתה יכול למנוע התפשטות עתידית ואם החבילה כבר מזוהמת, יהיה אפשרי לבודד התפשטות של מוצר אחד ולא של מזווה שלהם.
 • כמו כן, נסה להיכנס להרגל לקנות רק אספקה של שבוע של מזון כדי למנוע מהמזווה להיות ב-אובר סטוקינג (אפסון ארוך טווח). בדרך זו תוכלו למנוע מוצרי מזון שמאוחסנים חודשים ועצירת התפשטות של חדקונית במזווה שלם, במיוחד אם הם נשארים ללא הפרעה בחושך. 
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 257 ביקורות
js_loader

מחיר הדברת חדקונית האורז- כמה עולה להדביר את החדקונית?

גודל הביתמחיר הדברת חדקונית האורז
דירת סטודיו ריקה250 ש”ח 
דירת 1-2 חדרים350 ש”ח 
דירת 3 חדרים400 ש”ח
דירת 4 חדרים450 ש”ח
דירת 5 חדרים500 ש”ח
דירת 6 חדרים550 ש”ח
בית פרטי החל מ – 300 ש”ח

סרטון המסביר כיצד להיפטר מחדקונית האורז (*אנגלית*)

הייתה פסקה שעניינה אתכם במיוחד?

חדקונית האורז

מי כתב את כל השטויות האלה?

לפוסט הקודם:
לפוסט הבא (עלינו לטובה):

יותר מעניין מזה – אין. (פוסטים אחרונים שנכתבו)

 • הדברת דג הכסף לבד

  הדברת דג הכסף לבד

  אתם לא בטוחים מה אתם רואים לנגד עיניכם נכון? הזזתם את הספה, פתחתם את המגירה במטבח, הרחקתם את המיטה כדי לנקות מאחוריה ופתאום חרק בצבע אפור כסוף עם צורה לא ברורה מזדחל שם. מזל טוב, דג הכסף אצלכם בבית – איך מבצעים הדברת דג הכסף לבד? בכתבה הקצרצרה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? זה יכול לנוע מנקטר צמחים ופירות עד כאלה שלא יכולים בלי המנה היומית הבשרית שלהם. רוצים לדעת עוד? (אנחנו יודעים שכן), בכתבה הבאה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • הזבובים הנפוצים ביותר

  הזבובים הנפוצים ביותר

  זבובים הם המזיקים הנפוצים ביותר הקיימים, אין דרך להתחמק מהם ואין דרך להעלים אותם לגמרי (לצערנו). כן יש דרך לשלוט בכמות שלהם, למתן אותם ולהפחיתם לרמה שלא תזיק לכם.בכתבה הקצרה נספר אודות עובדות מעניינות על הזבובים הנפוצים ביותר, מידע תמונות וכל מה שיעזור לכם כדי לקבל תמונה קצת יותר ברורה (אם אתם רוצים רק להעלים…

  קרא, קרא עוד..