טרמיטים בבית – המדריך המלא

כותב הטקסט המופלא:

פורסם ב-:

עודכן מתי?

בכתבה הבאה (טרמיטים בבית – המדריך המלא) יוצגו בפניכם מספר דרכים כיצד להימנע מטרמיטים בבית. למרות זאת, כל בית הוא שונה ולכן תמיד מומלץ להתייעץ עם מזיקיס על מנת לנקוט בדרך פעולה היעילה ביותר במניעת הפלישה או בטיפול הבעיה.

שלב 1

במזיקיס אנו מטפלים בטרמיטים בשיטה המסורתית – קידוח במעטפת הבית (בפנים) בין המרצפות והחדרת חומר ההדברה לחול שמתחת לריצוף. עלות בממוצע של 30 ש”ח למטר.

שלב 2

במזיקיס תוכלו ללמוד גם כדאי לבצע לבד הדברת טרמיטים – 1. תוכלו לרכוש ג’ל לטרמיטים (מידת יעילות מוטלת בספק). 2. תוכלו לעקוב אחר הכתבה ולבצע אצלכם את מה שאנחנו מבצעים (רק תצטרכו גישה לחומרי הדברה – וזה דורש רישיון הדברה).

שלב 3

אחריות – 5 שנים אחריות להדברת טרמיטים, לא פחות מזה.

תוכן עניינים (שיעשה לכם חיים קלים)

מחיר הדברת טרמיטים

 • הדברת טרמיטים – טיפול במשקופים נגועים בלבד – החל מ – 500 ש”ח
 • הדברת טרמיטים בדירת חדר – 800 ש”ח (כולל 5 שנים אחריות)
 • הדברת טרמיטים בדירת 2 חדרים – 1500 ש”ח (כולל 5 שנים אחריות) 
 • הדברת טרמיטים בדירת 3 חדרים – 1800-2000 ש”ח (כולל 5 שנים אחריות)
 • הדברת טרמיטים בדירת 4 חדרים – 2500-3000 ש”ח (כולל 5 שנים אחריות)
 • הדברת טרמיטים בדירת 5 חדרים – 3000-3500 ש”ח (כולל 5 שנים אחריות)
 • הדברת טרמיטים בבתים פרטיים – החל מ – 1500 ש”ח ותלוי גודל הבית (כולל 5 שנים אחריות)
 • המחירים משתנים כיוון שישנן דירות 4 חדרים שהן 70 מ”ר וישנן 100 מ”ר. 

מה הם הסימנים העיקריים לטרמיטים?

1. טרמיטים, מתים או חיים.
2. תעלוץ בוץ.
3.עץ חלול.

כיצד מזהים טרמיטים?

הטרמיטים בצבע בהיר, באורך חצי ס”מ בערך. זה נראה שיש להם ראש וגוף מכיוון שבית החזה שלהם מחובר לבטן. המחושים שלהן ישרים. 

רבים שוגים ומכנים טרמיטים כנמלים לבנות, אבל בניגוד למראה, נמלים בדרך כהות יותר ויש להם שלושה חלקים בגוף- ראש, בית חזה ובטן. לנמלים בדרך כלל יש מותניים צרות והמחושים שלהן “מכופפים”.

טרמיטים מכונפים, הם בעלי צבע כהה יותר, עם גוף רחב וזוג כנפיים השוות בגודלן ובצורתן. הגוף שלהם באורך של כחצי ס”מ. טרמיטים משילים את כנפיהם במהרה אחרי התעופפות קצרה. לעומת זאת, נמלים בעלות כנפיים, הן בעלות גוף רחב, ושתי זוגות כנפיים השונות בגודלן ובצורתן. (הכנפיים הקדמיות גדולות יותר).

טרמיטים בבית

דרכים למניעת טרמיטים בבית

הפחיתו מגע בין עץ לאדמה

רוב האזורים הנגועים בטרמיטים בישראל, נמצאים באזורים בהן יש עץ ואדמה, ובעיקר מתחת לבתים.

 1. הסירו עצים, דפים, קרטונים או כל פסולת על בסיס תאית מסביב למבנה. 
 2. שמרו על החיפויים של הקיר לפחות 3 סנטימטרים מעל האדמה.
 3. אם יש לכם גדר מעץ מסביב לבית, בדקו על אזורים רקובים בעץ. ניתן להשתמש גם בצבע נגד טרמיטים, על מנת למנוע מהם להתביית על הגדר שלכם.
 4. רכשו ציוד מקצועי נגד טרמיטים או התקשרו למזיקיס ונפתור לכם את הבעיה במהירות.

 הרחיקו צמחים מביתכם

למרות שכולנו אוהבים לגדל צמחים בסביבת הבית, ישנם צמחים אשר מפנים דרך לכניסת טרמיטים. בנוסף, צמחים מקשים על זיהוי טרמיטים בעץ או בתוך חריצים בבסיס של הבית. על מנת לשמור על הבית שלכם, אנו נציע כמה שיטות –  

 1. שמרו על כל השיחים מסביב לבית קצוצים והקפידו על מרחק של כ 30 סנטימטרים בין השיחים לקירות הבית. גיזום השיחים גם משפר את זרימת האוויר ומאפשר לאזורים לחים להתייבש במהירות גבוהה יותר וכך ניתן לזהות צינורות שטרמיטים יצרו נזק שהם ביצעו. 
 2. הפקידו על דשא קצר וגיזום.
 3. השתמשו במחטי אורן לחיפוי. מחט האורן הרבה פחות מגרה טרמיטים מסתתרים מאשר חיפוי עץ. אם אין באזורכם מחט האורן, תשקלו להשתמש בחומרים לא אורגניים אחרים שיצרו חיץ בין האדמה לביתכם. 
טרמיטים בבית - איזה סוג של טרמיטים יש לך?

הרחיקו לחות מביתכם וכך לא תמצאו טרמיטים בבית

טרמיטים אוהבים לחות, שלרוב תתקיים באזור בסיס הבית ובחריצים. על מנת להרחיק טרמיטים השתמשו בטיפים הבאים המומלצים – 

 1. וודאו שתעלות הניקוז נמצאות במרחק של כמה מטרים מהמבנה, בנוסף בדקו שהן אינן צוברות לחות. 
 2. שמרו על הגג והמרזבים מפני נזילות.
 3. בדקו את המרזבים כדי לוודא שכיוון המים נגד המבנה. 
 4. שמרו על ראשי הממטרות מופנים נגד ביתכם. בדקו את נזילות הצנרת בביתכם.
 5. וודאו שאין צבירת מים מהמזגנים, בגדים, מייבשים או כל מכשירי החשמל.
 6. התקינו מחסום אדים באזורים צרים. 

הסירו אזורי מזון 

טרמיטים ניזוים מתאיות בעצים ובשאר מוצרי הנייר. כאשר תשמרו על ביתכם נטול ממזון עבור טרמיטים, אתם תהפכו אותו לפחות אטרקטיבי עבורם. 

 1. הרחיקו עצים מתים ושורשים הרחק מביתכם.
 2. הרחיקו שאריות עצים או שאריות עץ מהשיפוצים מאוזר ביתכם.
 3. אל תשאירו עיתונים, קופסאות קרטון ושאר מוצרי נייר בביתכם לתקופות ארוכות. תהיו זהירים באופן כללי לגבי השימוש שלהם והשארתם בבית.
 4. תמחזרו נייר ומוצרי עץ, או תאחסנו ניירות חשובות בקומות גבוהות. 
טרמיטים ואיטום

מרווחי איטום

חומרים שונים כמו עץ, מתכת, בטון ו PVC מורחבים ומצטמקים באופנים שונים ובתקופות זמן שונות. תהליך זה עלול להוביל לסדקים ומרווחים אשר יוצאים נקודות גישה עבור טרמיטים. מכיוון שטרמיטים יכולים להיכנס למבנה במידה ויש חור בעובי של 0.07 ס”מ, כדאי לכם לאטום סדקים אלו כאשר אתם מבחינים בהם. 

על מנת לשמור על ביתכם מפני טרמיטים- 

 1. אטמו סדקים באוזרי מים בעזרת קצף או סותם סדקים. 
 2. במידה והצינורות מראים סימני החלדה או לחות, ודאו כי אין סדקים או דליפות היוצרים לחות המושכת טרמיטים. על מנת לאטום את הסדקים השתמשו בבטון. 
 3. הסירו כל עץ רקוב או פגום והחליפו אותו בחומרים עמידים בפני טרמיטים כמו מסגרת פלדה או עץ עמיד ללחץ. 
שאלות על טרמיטיםתשובות קצרות 
כיצד לזהות טרמיטים?מצאתם חרק? השוו עם התמונות כאן או שלחו אלינו – טרמיטים מכונפים מתים, תעלות בוץ, נסורת או משקוף חלול.
כמה עולה הדברת טרמיטים?החל מ – 30 ש”ח למטר. המחיר תלוי אם מטפלים בכל הבית (רצוי) או נקודתית היכן שפרצו.
לכמה זמן צריך לצאת לאחר הדברת טרמיטים?הדברת טרמיטים מבוצעת לרוב בכל חלקי הבית ואורכת כמה שעות (תלוי גודל הבית) לאחר סיום ההדברה יש לצאת לשעה אחת.

הרחיקו טרמיטים מכונפים בעונת ההתרבות

בתחילת האביב, טרמיטים מכונפים מתרבים כדי להקים קלוניות חדשות. הנה כמה טיפים שימנעו את כניסתם לביתכם:

 1. כבו את אורות הגינה בלילה, משום שזה מושך טרמיטים. אם זה אפשרי, מקמו מחדש את האורות הרחק מהדלת ומהחלונות.
 2. הזמינו גורם מקצועי (ממליצים כמובן על עצמנו) לבדוק אם בגג שלכם יש סדקים שטרמיטים יכולים להיכנס דרכם לביתכם, ובמידת הצורך לתקן סדקים במהירות המקסימלית.
 3. אטמו את החלונות שלכם במידה וקיימים בהם סדקים.
 4. הזמינו איש מקצוע לבדוק את גג ביתכם מפני נזק שנוצר ממים, עובש וכו. מבנים בעלי גג שטוח הם בעלי סבירות גבוהה יותר להכיל מספיק לחות שקולוניה שלמה של טרמיטים תתמקם שם. 

הזמינו בדיקת טרמיטים לבית על בסיס קבוע

בעוד שזה תמיד טוב להיעזר בצ’ק ליסט, זה רעיון עוד יותר טוב להזמין בדיקה שנתית נגד טרמיטים המבוצעת על ידי מומחה. המומחה יכול לאבחן נקודות ספציפיות של גישה לטרמיטים אשר לא תמיד נראות לעין וגם לגלות סימנים מקדימים לפלישה. 

 חמישה סימנים שבעזרתם תבדקו האם מסתתרים טרמיטים בבית שלכם

טרמיטים הם בעיה בינלאומית. ההערכה היא שטרמיטים גורמים לנזק של עשרות מיליוני שקלים בשנה. הגנה על ביתך מפני טרמיטים לפני פלישתם זה אחת הדרכים הטובות לחסוך כסף ולשמור על משפחתכם כשזה נוגע לחרקים הרסניים. 

טרמיטים השוכנים בביתכם במשך שנים יכולים לגרום לנזק של אלפי שקלים. נזק מסוג זה בדרך כלל לא מכוסה על ידי הביטוח ואף מוריד את ערך הדירה במידה ונמצאו טרמיטים בדירה שלא טופלו כראוי. (קרה לנו יותר מפעם אחת שדיירים קנו דירה שלא ידעו שהיו קיימים שם טרמיטים ואלו היו צריכים להחליף את כל המטבח!)

על מנת לשמור על ביתכם ולהימנע מטמיטים, עליכם לחפש אחר סימנים על בסיס קבוע ולבצע תכנית ההגנה מפני טרמיטים בעזרת חברה אשר מבצעת בדיקה בבתים של טרמיטים מדי שנה. 

הנה חמישה סימנים נפוצים לטרמיטים- 

בועות ברצפות עץ

הדברת טרמיטים - נזק לעץ

בועות או סימנים על רצפת העץ יכולים לרמז על טרמיטים מעל או מתחת לרצפה. טרמיטים יכולים לגרום נזק לרצפה, אשר עלול להראות כמו נזק שנגרם ע”י מים. 

עץ חלול או פגום

נזק בעצים יכול להמצא מעל או מתחת לקירות, רצפות ועוד. נזק זה עלול להגרם ע”י טרמיטים אשר אוכלים את העץ בחיפוש אחר מזון, ומשאירים חריצים עמוקים. במשך זמן, החריצים פוגמים בעץ ויוצרים נזק רב. עץ חלול בדרך כלל נראה כמו חלת דבש ויש לו צליל בעל הד.

 עדות להמון טרמיטים

כנפי טרמיטים נטושות עושיות להמציא ליד חלונות סגורים, דלתות ועוד מקומות אסטרטגיים בבית. זה נגרם כאשר טרמיטים יוצאים מהקנים שלהם כדי להזדווג ולמצוא מקום להקים בו משפחה. כאשר הם נוחתים, הטרמיטים בכוונה מסובבים את כנפיהם מכיוון שהם לעולם לא יצטרכו אותם שוב. הכנפיים שלהם באותו הגודל בעוד לנמלים יש זוג כנפיים גדולות מהשניות (בחלק בקדמי שלהן).

טרמיטים תעלות בוץ

צינורות בוץ (“תעלות בוץ”)

צינורות בוץ בגודל של עיפרון עלולים להימצא בכל מקום בו הקרקע פוגשת את ביתכם או כל מקור אוכל, כמו עץ. 

הסיבה לכך היא שטרמיטים חיים מתחת לקרע ועולים מעל פני הקרקע על מנת לחפש מזון, שהוא לעיתים קרובות מבנה הבית. הטרמיטים זקוקים לרמת לחות לטמפרטורה מסוימת על מנת לשרוד. התעלות שלהם מונעות מאויר יבש וקריר להיכנס, ובכך הופכות את ביתכם לסביבה מצוינת. 

גללי טרמיטים

סוג טרמיטים נוסף שוכן בתוך עץ. בזמן שהם חופרים ואוכלים את העץ שהם פלשו אליו, הם יוצרים חללים גדולים שהם נוטים לשמור עליהם נקיים. על מנת לשמר אותם נקיים, הם יוצרים חורים דרכם הם מוצאים את צואתם. מאחר ואותם טרמיטים אוכלים עץ, צואתם גם כן מכילה עץ, אשר נראית כמו גרגירים קטנים בצבע שחור או חום. מראה כזה עלול לרמז על הימצאות טרמיטים שוכני עץ. 

לצערנו, גם אם אין סימנים לטרמיטים, לא ניתן לומר בבטחה שהם לא שוכנים בביתכם. הנזק הנגרם ע”י טרמיטים לא תמיד נראה לעין, אך כאשר הנזק נגלה לעין הוא עלול להיות בלתי הפיך. לכן, עדיף להיות זהירים כשזה נוגע לפלישת טרמיטים לביתכם. 

כיצד נוצרות מושבות של טרמיטים?

טרמיטים הם יצורים הרסניים שכל בעל בית חייב להיזהר מפניהם. הם יכולים לאכול את הבית שלך, לפלוש לעץ ולאיים על יציבות המבנה בכך שהם שוכנים בתוכו.

הנזק לא מתרחש בן לילה. הוא לוקח זמן, וברוב המקרים, עד שהטרמיטים לא מתיישבים בתוך הבית שלכם, אתם לא תשימו לב שקיימת בעיה רצינית.

אז כיצד נוצרות קולוניות של טרמיטים, ומה עליכם לחפש כאשר אתם בודקים פעילות טרמיטים בביתכם?

טרמיטים הם יצורים חברתיים. הם יוצרים מושבות גדולות המבוססות על היררכיה שמורכבת משלוש קבוצות עיקריות: יצרנים, עובדים וחיילים. כל קבוצה דואגת לעבודה שונה בממלכה.

בקבוצה קלאסית של טרמיטים יהיו זוג יחד של יצרנים: המלך והמלכה. הטרמיט המלך והמלכה מייצרים פרומונים, ריח אשר מסמן על הזדווגות, הריח מופץ בכלל הקולוניה על מנת למנוע מטרמיטים עובדים להפוך לבוגרים יצרנים. 

תלוי בזן, הקולוניה תכיל כמה סוגים של טרמיטים, כולל צעירים, עובדים, חיילים ויצרנים. המלכה מקימה את הקולוניה כאשר היא מטילה ביצים עד שהקולוניה מגיעה לגודל מסוים. לאחר מכן, היא מאפשרת לחלק מהטרמיטים הצעירים להפוך למלכות שניות אשר יטילו עוד ביצים כדי לשמר את גודל המושבה. כעת נצלול פנימה לתפקידים בהיררכיה ואיך הם מתקשרים האחד לשני.

טרמיטים עם כנפיים

העובדים

בקולוניה, העובדים הם טרמיטים ללא כנפיים בעלי גוף רך. הם לרוב הקבוצה הגדולה ביותר במושבה, וכאשר נחפש בעץ נגוע הם הטרמיטים שכנראה נמצא. 

העובדים מטפלים בביצים ובטרמיטים הצעירים, תרים אחר אוכל, מאכילים ודואגים לקן, ומטפלים במבנה של הקן. 

בחלק מהמושבות, העובדים הם בדרך כלל הטרמיטים הצעירים או המבוגרים העקרים. 

החיילים

תפקידם של טרמיטים אלו הוא להגן על המושבה. הם בדרך כלל גדולים יותר משאר הטרמיטים. עשוי להיות להם ראש כהה יותר, ולסת גדולה יותר מהעובדים. תפקידם של החיילים הוא לשמור ולהגן על המושבה מפני תוקפים. 

היצרנים

היצרנים הם הטרמיטים שמתרבים. צבע גופם כהה יותר משאר הטרמיטים. בבגרות, יש להם שני זוגות כנפיים באותו הגודל. לאחר שהם טסים פעם אחת כדי להתרבות, הם משילים את כנפיהם ומקימים מושבות חדשות. 

המלכה

המלכה היא הגדולה ביותר, פי כמה מגוף של טרמיט עובד. התפקיד העיקרי שלה הוא להטיל את הביצים, לפעמים היא מטילים כמה אלפים ביום.

בחלק מהמושבות, טרמיטים יחידים מסוגלים להחליף את המלך או המלכה במידה והם מתים. אבל תפקיד הוא לשלוט על האוכלוסייה ועל התרחבות הממלכה לאורך זמן. 

לפני הזדווגות, המלך והמלכה החדשים, מתחפרים באדמה וחופרים פתח מלכותי באדמה הלחה. המלך והמלכה ממלאים את הקן שלהם באדמה, בריר ובצואה שלהם. לאחר מכן הם מזדווגים. 

לאחר הזיווג המלך והמלכה מבלים את המשך חייהם מתחת לפני הקרקע. הטרמיטים העובדים מספקים להם אוכל. המלכה מטילה בין 6-12 ביצים כשבוע לאחר ההזדווגות וכך מקימה את הקולונה. מלכה בוגרת מטילה אלפי ביצים בכל שנה.

המלך

המלך משמש כחצי השני בגידול ההמלכה. הוא עוזר לשמור על הקולוניה יציבה וחזקה. גודלו קטן מהמלכה ונשמר בגודל עובד ממוצע. ההבדל העיקרי הוא צבעו הכהה. מלבד לשמור על חוזק הקולוניה, שאר תפקידיו של המלך אינם ידועים. אולם זה ברור כי המושבה לא תגדל תשגשג לולא עזרתו. 

הזן החדש

טרמיטים מייצרים קולוניות חדשות על ידי התרבות.

למושבה חדשה יש את היכולת להתרבות באופן עצמאי ולצמוח. למרבה בצער, המושבות הללו יכולות להתיישב בכל מקום בביתכם, לא רק ליד המושבה המקורית. 

הטרמיטים יכולים להתשכן בביתכם, מתחת לביתכם או בחצר שלהם, והם מסוגלים לקיים את עצמם מבלי ליצור קשר עם המושבה המקורית שלהם. 

טרמיטים תת קרקעיים

טרמיטים הנמצאים מתחת לקרקע הם הנפוצים ביותר. הסיבה לכך היא שטרמיטים אוהבים את הסביבה הקרה והלחה שנמצאת מתחת לאדמה. 

מתחת לקרקע, לטרמיטים התנאים האופטימליים מבחינת לחות כדי לשגשג אבל הטרמיטים ניזונים מתאית- החומר האורני שנמצא בעצים וצמחים. במידה ודלתות עץ, מדרגות או דק נוגעים בקרקע, לטרמיטים יש גישה נוחה מהבתים התת קרקעים שלהם למקור מזון. אבל הם יכולים גם לקבל גישה למזון דרך החריצים בביתכם או בעזרת תעלות בוץ אשר משמשות דרך מהירה לטרמיטים העובדים לנוע מחוץ למושבה בחיפוש אחר מזון. 

מושבות טרמיטים בבית

למרות שמתחת לקרקע רוב הקנים של הטרמיטים, טרמיטים יכולים מסוגלים להקים קנים בתוך ביתכם. הכל תלוי בזן הטרמיטים הנפוץ באזור שלך ובבמה ביתכם. מלבד טרמיטים תת קרקעיים ישנם עוד סוגים העלולים לפגוע בביתכם- 

טרמיטי עץ יבש

בניגוד לטרמיטים המוזכרים לעיל, טרמיטי עץ יבש לא מוכרחים לגור באזור לח על מנת לשרוד. כפי שהשם שלהם מרמז, הם זקוקים לעץ יבש. המשמעות של אזור המחיה שלהם, היא מגורים בגזע עץ יבש או בתוך עץ בחצר ביתכם, אבל לעתים המשמעות היא מעבר לעץ בתוך ביתכם. שם, הם מסוגלים לבצע נזק רק. 

טרמיטי עץ לח 

טרמיטים אלו מעדיפים לחות, או אפילו סביבה רטובה. כאשר הם מקימים קן חדש בביתכם, הם מחפשים אחר אזורים לחים. אזורים אלו יכולים להיות עץ לאחר נזילה או עץ במרתף ואזורים צרים שם הלחות שומרת על העץ. 

כמו טרמיטים המעדיפים עץ יבש, טרמיטים אלו יכולים לחיות בעץ שהם ניזונים ממנו ללא הפסקה.

כיצד טרמיטים מרחיבים את הקולוניות שלהם?

בדרך כלל קולוניה  נבנית במשך 6-7 שנים. כעבור 7 שנים, היא מוכנה להתחיל להתרחב. בזמן הזה, טרימיטים מזן מיוחד (SWARMER) נוצרים, טרמיטים אלו הם זכר ונקבה יצרנים. צבעם שחור- חום תלוי בזן. הם בדרך כלל באורך של כחצי ס”מ ובעלי כנפיים אפרפרות. במהלך סוף החורף ועד תחילת האביב, הזכר והנקבה עוזבים את הקן שלהם על מנת להתרבות עם עוד אלפים או אפילו מילונים של טרמיטים מעופפים נוספים. 

הטרימיטים אינם עפים טוב, לכן הם בדרך כלל מתעופפים כמה מטרים מהקן. למרות זאת, הם יכולים לנוע למרחקים גדולים בעזרת הרוח. טרמיטים מכונפים מסוגלים לנחות בגגות בניינים ולפעמים לעבור פנימה. חלק מטרימיטים אלו נאכלים ע”י צפרדעים, לתעות, ציפורים או עכבישים במהלך עונת ההזדווגות, אז לרוב רק חלק מהטרמיטים שורדים ומקימים קן חדש. כל קולוניה מייצרת כמה טרמיטים כאלו כך שלפחות כמה ישרדו את ההתעופפות הזו. 

מה קורה במהלך התעופה שלהם?

טרמיטי זכר ונקבה מזדווגים במהלך התעופה שלהם. הנקבה משחררת פרומון על מנת למשוך את הזכר כדי לקונן ולזדוגג. טרמיטים מכונפים משילים את כנפיהם זמן קצר לאחר הנחיתה ומבלים את שארית חייהם בלי להתעופף כלל. הזכר והנקבה מחפשים להקים את הקן שלהם באזור בעל לחות גבוהה.

בעוד שהקן שלהם מתרחב, המלכה מאפשרת לעוד טרמיטים יצרנים ליצור עוד טרמיטים עובדים כדי להאכיל את הקולוניה. קן של טרמיטים בוגרים יכול להכיל בין שישים אלף עד מיליון טרמיטים. 

מה המשמעות של טרמיטים בביתכם?

אם אתם רואים טרמיטים מכונפים או ראיות לטרמיטים ליד ביתכם, כנראה ששוררת קולוניה באזור. זה אומר שהגיע הזמן להתקשר למומחה על מנת שיבדוק את האוזר ויבצע טיפול מונע. 

טרמיטים שונים משאר החרקים בכך שהם חיים בקבוצה גדולה ומאורגנת. קולוניה יכולה לנוע מגודל של שני טרמיטים ועד מיליון ו יותר. לכן רצוי לטפל בפלישת הטרימיטים במהרה.

בקרה מקצועית והגנה מפני טרמיטים

פלישת טרמיטים יכולה לקרות בכל זמן ובכל מקום. אין זה מרמז על כך שאתם מזניחים את ביתכם או שיש משהו לא בסדר בנכס שלכם. אבל המשמעות היא שאת חייבים לטפל בבעיה כמה שיותר מהר.

הדברת טרמיטים

כיצד לזהות טרמיטים בבית ובחוץ

אם הייתם צריכים לבחור חרק אחד שכנראה לעולם לא יכחד, הבחירה הנכונה הייתה טרמיטים. הם נמצאים בעולמנו כבר למעלה מ- 250 מיליון שנים (ישנם לפחות 2000 מינים שלהם ברחבי העולם) וכנראה אלפי טרימיטים שחיים בקנים באדמה מתחת או מסביב לביתכם.

כמובן שאחד הדברים האחרונים שכל בעל בית רוצה הו פלישת טרמיטים לביתו או לעסק שלו. לכן חשוב לדעת כיצד לזהות אותם וללמוד את הצעדים שניתן לחקת על מנת למנוע חדירה שלהם. 

הסוגים הנפוצים ביותר של טרמיטים בישראל

טרמיטים תת קרקעיים 

כפי ששמם מרמז, טרמיטים אלו שוכנים מתחת לקעקע. זן זה הוא גם מהסוג הנפוץ ביות. הם פולשים לעץ דרך תעלות בוץ שהם בונים בתוך הבתים שלהם דרך האדמה ועד לבתים שם הם אוכלים את העץ. לאורך זמן, הם גורמים לנזק רב. כאשר אתם מוצאים תעלות בוץ זהו סימן שיש לכם פעילות טרמיטים בבית. 

 להקת טרמיטים תת קרקעיים

 טרמיטים אלו הם בדרך כלל יותר מאיימים כשזה נוגע לנזק שהם יוצרים. אחת הסיבות לכך היא הגודל של הקולוניות שלהם. המלכה של הקולוניה יכולה לחיות עד 15 שנה, להטיל 200 ביצים ביום וקולוניה בוגרת יכולה להכיל מיליון טרמיטים. המשמעות של עוד טרמיטים היא השמדת העץ בעוד שעוד טרמיטים תרים אחר מזון. כאמור, במידה ואתם מוצאים תעלות בוץ, זהו סימן זיהוי לפעילות טרמיטים בביתכם.

 טרמיטי עץ יבש

 טרמיטים אלו חיים בתוך עץ ומקבלים את הלחות שהם צריכים כדי לשרוד או מהעץ עצמו או המלחות באוויר. זאת הסיבה שטרמיטים אלו לרוב ימצאו באזורים לחים.

קולוניות של טרמיטים שלו הן קטנות יותר משל טרמיטים תת קרקעיים, וקולוניה בוגרת יכולה להכיל רק מאות או אלפים בודדים של טרמיטים. הטרמיטים המכונפים הזכרים והנקבות יוצרים קולוניות חדשות בחריצים של העץ. 

בנוסף, ערימות של צואה הם דרך נוספת לזהות את נוכחותם. כאשר הצואה נערמת היא יכולה להראות כמו חול ולעתים נמצאת ליד חלונות ודלתות. מאחר וטרמיטי עץ יבש לא מתיישבים באדמה, תעלות בוץ הן לא סימן לנוכחותם. 

הגנה מפני טרמיטים בבית

עד כה ציינו כמה סימנים לפעילותם של טרמיטים. הסימנים האלו לעתים מתבססים על סוג הטרמיטים איתו אתם מתמודדים כאשר אתם מבחינים בסימנים אלו, אנו ממליצים להתרשר למומחה שיעזור לכם להתמודד עם הבעיה מאשר לנסות לפתור אותם בעצמכם. 

אפילו אם אינכם רואים סימנים לטרמיטים, זה רעיון טוב לבצע בדיקה שנתית מפני טרמיטים, שכן טרמיטים תרים אחר מזון 24 שעות. רק משום שטרמיטים עוד לא פלשו לביתכם, זוהי לא הבטחה שזה לא יקרה בעתיד.

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 257 ביקורות
js_loader

מחיר הדברת טרמיטים – כמה עולה להדביר טרמיטים בבית?

מספר חדרים (גודל במ”ר)מחיר הדברת טרמיטים
הדברת טרמיטים מקומית (לרוב סביב משקופים)למשקוף אחד המחיר הינו בין 600-800 ש”ח, לכמות גדולה יותר של משקופים המחיר עולה מעט יותר (לרוב בין – 100-300 למשקוף)
הדברת טרמיטים בדירה בבנייןמחיר למטר נע בין 30-40 ש”ח למ”ר. כלומר דירת 3 חדרים בשטח של 60 מ”ר תעלה בין 1800-2400 ש”ח (תלוי מרצפות, נגיעות הטרמיטים וכו’).
הדברת טרמיטים בבית פרטי המחיר נע בין 30-40 ש”ח למ”ר ופוחת ככל שהשטח המטופל גדול יותר. בנוסף ישנה עלות נוספת ל”חגורת הגנה” שיש לבצע סביב הבית בבתים פרטיים
הדברת טרמיטים בבניין ובחללים נוספים להדברות שונות מהדברה בדירה, בבניין או סביב משקופים ברוב המקרים עלינו להגיע (ללא תשלום) להעריך את העבודה ולתת לכם את הצעת המחיר במקום.

איך מושבת טרמיטים נוצרת? (אנגלית)

הייתה פסקה שנהנתם ממנה במיוחד?

הדברת טרמיטים

מי כתב את כל השטויות האלה?

לפוסט הקודם:
לפוסט הבא (עלינו לטובה):

יותר מעניין מזה – אין. (פוסטים אחרונים שנכתבו)

 • הדברת דג הכסף לבד

  הדברת דג הכסף לבד

  אתם לא בטוחים מה אתם רואים לנגד עיניכם נכון? הזזתם את הספה, פתחתם את המגירה במטבח, הרחקתם את המיטה כדי לנקות מאחוריה ופתאום חרק בצבע אפור כסוף עם צורה לא ברורה מזדחל שם. מזל טוב, דג הכסף אצלכם בבית – איך מבצעים הדברת דג הכסף לבד? בכתבה הקצרצרה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? זה יכול לנוע מנקטר צמחים ופירות עד כאלה שלא יכולים בלי המנה היומית הבשרית שלהם. רוצים לדעת עוד? (אנחנו יודעים שכן), בכתבה הבאה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • הזבובים הנפוצים ביותר

  הזבובים הנפוצים ביותר

  זבובים הם המזיקים הנפוצים ביותר הקיימים, אין דרך להתחמק מהם ואין דרך להעלים אותם לגמרי (לצערנו). כן יש דרך לשלוט בכמות שלהם, למתן אותם ולהפחיתם לרמה שלא תזיק לכם.בכתבה הקצרה נספר אודות עובדות מעניינות על הזבובים הנפוצים ביותר, מידע תמונות וכל מה שיעזור לכם כדי לקבל תמונה קצת יותר ברורה (אם אתם רוצים רק להעלים…

  קרא, קרא עוד..