קן של ג’וקים

כותב הטקסט המופלא:

פורסם ב-:

עודכן מתי?

אם ראית ג’וק בביתך סביר להניח שיש יותר בסביבה. תמיד במזיקיס אנחנו אומרים שאתם (הלקוחות) רואים משהו (ג’וקים, נמלים, טרמיטים וכו’) אבל יש גם הרבה מעבר שאתם לא רואים. אם שאלתם את עצמכם האם יש לי קן של ג’וקים או איך נראה קן של ג’וקים (ואנחנו מקווים שהוא לא באמת אצלכם בבית, לטובתכם) – נענה לכם במאמר הקצר הזה על השאלה הזאת. ג’וקים בכמות גדולה יכולים לגרום לסימפטומים של אלרגיה לאנשים שונים (נתקלנו בזה, אבל באמת במקומות בהם גם רמת הסניטריה הייתה מתחת לכל ביקורת). 

אז אם ראיתם קן של ג’וקים או כמות גדולה של ג’וקים (או אפילו רק אחד – כי לרוב זה לא נגמר באחד) – אל תהססו – פעלו לביצוע הדברה של ג’וקים (לבד) או איתנו – העיקר שתתחילו לטפל ולמגר את התופעה. 

מחיר הדברת ג’וקים (כולל נמלים)

 • דירת סטודיו ריקה – 250 ש”ח 
 • דירת חדר – 280 ש”ח
 • דירת 2 חדרים – 300 ש”ח
 • דירת 3 חדרים – 350 ש”ח 
 • דירת 4 חדרים – 400 ש”ח 
 • דירת 5 חדרים – 500 ש”ח 
 • דירת 6 חדרים – 550 ש”ח 
 • בית פרטי? החל מ – 350 ש”ח (תלוי גודל הבית)

אודות קן הג’וקים 

בניגוד גמור לנמלים למשל שכשהן בונות קן קל מאוד לזהות אותו (בעיקר לפי החול וכל שאר הסימנים של קן הנמלים) קן ג’וקים לא יהיה קל לזהות. למעשה, קן ג’וקים הוא לא ממש קן  – זה יותר דומה לחדר המשותף בבניין – זה שמקיימים בו אסיפות של ועד הבית? שפעם ב..מתאספים שם?
אז ככה גם עם ג’וקים – קן הג’וקים הוא יותר נקודת המפגש שלהם. המקום הזה יהיה במקום חשוך, סגור, רחוק מאנשים חם ולח. 

שוב, בניגוד לחרקים חברתיים כמו נמלים, צרעות וטרמיטים – לג’וקים אין מבנה חברתי ברור. הם לא מתאספים “בקן” שלהם לצורך קיום חיי חברה. הם יותר כל אחד בשלהם, כל אחד דואג לעצמו, סוג של קפיטליזם של הטבע. הסיבה שהם בכל זאת יתאספו יחד באזור מסויים הוא כי הוא לרוב יהיה חם, לח יותר ממקומות אחרים, מוגן מבני אדם וטורפים אחרים ובטוח יותר משאר המקומות. 

ג’וקים ייצרו את הקנים הללו במקומות מסתור חשוכים אך יחד עם זאת קרובים למזון ומים – ולכן ב-99% מהמקרים תמצאו אותם במטבח ובמקלחת תחילה (במטבח ברור, במקלחת בעיקר כי עולים מהביוב או מהחלון ומגיעים לחדר האמבטיה שהוא החדר החם והלח ביותר בבית). 

בתוך הקן תמצאו ג’וקים חיים ומתים, תמצאו קקי של ג’וקים, שקי ביצים של ג’וקים ועוד כהנה וכהנה. 

קן של ג'וקים

מצאתם קן של ג’וקים? 

קודם כל שאפו – יש לכם קן של ג’וקים בבית (שאפו על המציאה לא על הקן עצמו), אבל לפני שנבין איך מטפלים בואו נדבר תחילה על מחזור החיים של הג’וק. 

לג’וקים יש 3 שלבים במחזור החיים שלהם: 

 • ביצה
 • נימפה
 • בוגר

תלוי סוג הג’וק – נקבת הג’וקים מטילה בין 10-50 ביצים בכל פעם. בתהליך הבגרות שלהם ג’וקים עוברים תהליך של התנשלות. העור המושל בדרך כלל ימצא בתוך הקן – לכן אם תמצאו עורות של ג’וקים או נשלים תדעו שאתם בדרך הנכונה. 

חפשו ביצי תיקנים, צואה של תיקנים או נשלים – אם מצאתם את הסימנים הללו כנראה שהקן בסביבה. אם לא מצאתם ממש את נקודת האיסוף שלהם לא נורא, עדיין תוכלו לרסס לבד בעצמכם או להתקשר אלינו כדי שנבוא לעזור, לסייע, להדביר וגם לתת לכם אחריות של שנה. 

איפה למצוא את קן הג’וקים?מה תחפשו?
מאחורי המקררעם יד על הלב, בדקתם מה קורה אצלכם מאחורי המקרר? לרוב תמצאו שם שאריות מזון, אבק, זכוכיות וכו’. בדקו תחילה מאחורי המקרר כיוון ששם מתקיימים כל התנאים ליצירת קן ג’וקים – חום, לחות, חושך וקרבה למזון.
הארון מתחת לכיורהרבה פעמים הארון מתחת לכיור עמוס בחומרי ניקיון אך יחד עם זאת מלוכלך מאוד. מה אין שם? חומרי ניקיון, שקיות על גבי שקיות, פח אשפה שכאשר נקנה היה מבריק (ועכשיו מה?…מה עכשיו?) והבנתם. אתם יודעים שיש כאלה שפוחדים לפתוח את הארון הזה? כנראה שיש סיבה. הארון הזה מכיל בתוכו מזון (אם פח האשפה נמצא שם), חום ולחות – בגלל הצנרת שעוברת שם, מקומות מסתור – כי יש הרבה פעמים חריצים בכל מיני פינות וסגירות לא נכונות שבוצעו בעבר ועוד. 

אז אם תרצו לברר אם יש סימנים של קן ג’וקים או של הג’וקים עצמם – חפשו בארון מתחת לכיור.

אזור מכונת הכביסהאזור מכונת הכביסה מושך אליו הרבה חום ולחות (בטח אם גם יש שם מייבש), הרבה פעמים ישנו חלון פתוח 724 שמאפשר לג’וקים גם להכנס בתעופה ובורות ניקוז (חלק למים האפורים וחלק פשוט ניקוז ברצפה). הדברים הללו מושכים את התיקנים לאזור הזה (ומשם יכולים להתפשט לבית כולו) אז חפשו גם שם בחיפושכם אחרי קן תיקנים.
מאחורי ספות וריהוטאם יש ריהוט שלא הזזתם זמן רב כמו ספות, שידות המזנון מתחת לטלוזיה וכו’ – קיים סיכוי שכשתזיזו תגלו חרקים כאלו או אחרים (במקרה הטוב דג הכסף, במקרה הרע ג’וקים). 
גרים בדירת גן או בבית פרטי עם גינה?חפשו באזור הקומפוסט ובאזור בור הביוב. אזור הקומפוסט מושך אליו את הג’וקים כיוון ששם הם מרגישים בחופשת הכל כלול – מים, מזון, חושך, חום ולחות – והג’וקים לא צריכים יותר. בורות הביוב – זה הבית של התיקנים – לאמיצים מביניכם הרימו את מכסי הביוב וגלו בעצמכם אם ג’וקים מקיימים שם בדיוק אסיפה או לא.

היה חלק שעניין אתכם במיוחד?

קן של ג'וקים

מי כתב את כל השטויות האלה?

לפוסט הבא (עלינו לטובה):

יותר מעניין מזה – אין. (פוסטים אחרונים שנכתבו)

 • הדברת דג הכסף לבד

  הדברת דג הכסף לבד

  אתם לא בטוחים מה אתם רואים לנגד עיניכם נכון? הזזתם את הספה, פתחתם את המגירה במטבח, הרחקתם את המיטה כדי לנקות מאחוריה ופתאום חרק בצבע אפור כסוף עם צורה לא ברורה מזדחל שם. מזל טוב, דג הכסף אצלכם בבית – איך מבצעים הדברת דג הכסף לבד? בכתבה הקצרצרה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? זה יכול לנוע מנקטר צמחים ופירות עד כאלה שלא יכולים בלי המנה היומית הבשרית שלהם. רוצים לדעת עוד? (אנחנו יודעים שכן), בכתבה הבאה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • הזבובים הנפוצים ביותר

  הזבובים הנפוצים ביותר

  זבובים הם המזיקים הנפוצים ביותר הקיימים, אין דרך להתחמק מהם ואין דרך להעלים אותם לגמרי (לצערנו). כן יש דרך לשלוט בכמות שלהם, למתן אותם ולהפחיתם לרמה שלא תזיק לכם.בכתבה הקצרה נספר אודות עובדות מעניינות על הזבובים הנפוצים ביותר, מידע תמונות וכל מה שיעזור לכם כדי לקבל תמונה קצת יותר ברורה (אם אתם רוצים רק להעלים…

  קרא, קרא עוד..