איך להיפטר מתיקן אמריקאי (הג’וקים ה”רגילים”)

כותב הטקסט המופלא:

פורסם ב-:

עודכן מתי?

אם אתם גרים בתל אביב, ירושלים, מודיעין, חיפה.. טוב נו בכל מקום בארץ האמת, בכל מקום התיקן האמריקאי קיים (זה הגדול, “ג’וק תמר”) שמגיע מבורות הביוב בעיקר, ושאלתם את עצמכם איך להיפטר מתיקן אמריקאי בבית או במרפסת ביתכם יש כמה דברים שאתם יכולים לעשות.


מאיפה מגיע התיקן האמריקאי במקור?

התיקן האמריקאי הוא במקור מאפריקה. הוא הוצג ביבשת אמריקה על ידי המתיישבים שאכלסו את היבשת, ומאז הפך לאחד ממיני התיקן הנפוצים ביותר בעולם. ניתן למצוא תיקנים אמריקאים בבתים, מסעדות, בנייני משרדים וכמעט בכל סוג אחר של מבנה. הם גם מזיק נפוץ באזורים עירוניים ובטח בישראל מלאת הלחות עם  תשתיות מלפני 70-80 שנה – הם לא צריכים יותר מזה.

מה מושך ג’וקים אמריקאים לבית שלי?

יש כמה דברים שיכולים למשוך ג’וקים אמריקאים לבית שלך. האחד הוא אוכל. הם נמשכים לפירורים, שמן וכל מה שנמרח בבית ולא שמים אליו לב, לכן חשוב לשמור על הרצפה והשיש נקיים.
אחר הוא לחות. הם אוהבים מקומות לחים, כך שאם יש לך נזילות או מים עומדים בכל מקום בבית שלך, הם יימשכו אליהם (וגם אם לא, אתם ודאי תראו אותם באזור המטבח, המקלחת וחדר הכביסה) לבסוף, הם נמשכים לחום. אם הבית שלכם חם ומזמין, יש סיכוי גבוה יותר שהם ייכנסו פנימה, וברצינות – באזורי התנור, המיקרו ומנוע המקרר (ששם מתקיים השילוש הקדוש: חום (מהמנוע), לחות (מהמקרר) וחושך.

האם יש צורך ברישיון מיוחד לטיפול בג’וקים?

בוודאי, יש צורך להיות בעל רישיון הדברה. למזיקיס רישיון הדברה מ.ר. 2110 (דור הלל לוי).

מספר חדרים מחיר הדברת ג’וקים (כולל נמלים)
דירת חדר280 ש”ח
דירת 2 חדרים300 ש”ח
דירת 3 חדרים350 ש”ח
דירת 4 חדרים400 ש”ח
דירת 5 חדרים500 ש”ח
בית פרטיהחל מ – 350 ש”ח

שלושת הדרכים הנפוצות ביותר להיפטר מג’וקים אמריקאים – לבד!

איך להיפטר מתיקן אמריקאי (הג'וקים ה

שימוש במלכודות מקקים.

אחת הדרכים הנפוצות ביותר להיפטר מג’וקים אמריקאים היא באמצעות מלכודות מקקים. מלכודות מקקים מגיעות במגוון צורות וגדלים שונים, אך כולן פועלות על ידי משיכת הג’וקים עם מקור מזון ואז לכידתם פנימה (בדרך כלל ע”י הדבקתם). יש מגוון רחב של מלכודות דבק לתיקנים כשגם מלכודות דבק לעכברים וחולדות יעשו את העבודה עבורם (הניחו במרכז המלכודת חמאת בוטנים או כמעט כל דבר אחר ותראו את הקסם קורה בעצמכם). 

טיפ שכדאי להכיר – רוצים לחסוך על מלכודות דבק לג’וקים? קנו מלכודת דבק אחת גדולה של חולדות וגזרו בעצמכם!

איך להיפטר מתיקן אמריקאי (הג'וקים הרגילים) - ריסוס בחווה

כל ה – Kים למיניהם

דרך נפוצה נוספת להיפטר מג’וקים אמריקאים היא על ידי קוטלי מקקים וג’וקים ישירות עליהם או במקום בהם ראיתם פעילות ג’וקים (דגש על תיקן אמריקאי, לא יעבוד בגרמני ולא בבורות הביוב או הניקוזים כמובן).

קוטלי מקקים זמינים בצורת ספריי וג’ל, וניתן למצוא אותם בכל מקום, בטמבוריות, בסופר, במשתלות וכו’. 

היתרון בכל ה Kים הללו היא המהירות שבהם התרסיס פועל כאשר יודעים כיצד להשתמש בהם. הם טובים ליום יומיים – לבעיות נקודתיות ויש להשתמש בהם בעדינות. לא לגמור בקבוק K על ג’וק אחד בלבד! ניסיתם בעצמכם, ריססתם K 200,300,50000 וכמה ימים אחרי זה עדיין הופיעו ג’וקים? אל תהססו לפנות למזיקיס בטלפון או להזמין אונליין (הכי כדאי) כדי לפתור את הבעיה אחת ולתמיד (וגם לקבל שנה אחריות).

איך להיפטר מתיקן אמריקאי (הג'וקים ה

צוות מזיקיס לשירותכם

אם אתם מנסים להיפטר מג’וקים אמריקאים בעצמכם ואפילו קראתם את כל מה שכתבנו כאן על הדרך להילחם בג’וקים לבד ולא הצלחתם (כי הנגיעות הייתה גדולה מידי, כי זה הגעיל אתכם, כי התרסיסים הביתיים מספיקים בדיוק ל – 24,48 שעות ועוד), ייתכן שתצטרכו לשכור את שירות ההדברה האדיב שלנו.

אנו נגיע אליכם בשמחה, נסביר לכם כיצד להכין את הבית לפני, כיצד להתנהג בבית אחרי, והג’וקים? יהיו מאחוריכם לתקופה ארוכה מאוד (או לפחות תקבלו שנה אחריות לג’וקים, שנה לפשפשים, חצי שנה לנמלים ופרעושים וכן הלאה..).

מדוע קשה להיפטר מג’וקים אמריקאים?

יכולת ההסתגלות שלהם

תיקנים אמריקאים מסוגלים להסתגל למגוון רחב של סביבות, מה שמקשה על השליטה בהם. הם יכולים לחיות באקלים חם וקר ועמידים בפני חומרי הדברה רבים (אמנם הם פחות עמידים מתיקנים גרמניים, אך גם אלו האמריקאים מפתחים תנגודת לחומרי ההדברה עם הזמן). התנגודת הזאת עלולה להשפיע כאשר חומרי ההדברה של המדבירים לא מתעדכנים, אבל אצלנו? אנחנו משתמשים תמיד ב – TOP NOTCH של חומרי ההדברה, מעוניינים לדעת באילו חומרי הדברה צוות מזיקיס משתמש?

שיעור הרבייה הגבוה שלה

לתיקן אמריקאי יש קצב רבייה גבוה מאוד, מה שמקשה להיפטר מהם ברגע שהם שורצים באזור. נקבה יחידה יכולה לייצר עד 800 ביצים במהלך חייה, והנימפות (ג’וקים) מתפתחות במהירות לבוגרות.

היעדר טורפים טבעיים

סיבה נוספת לכך שקשה להיפטר מג’וקים אמריקאים היא שיש להם מעט טורפים טבעיים. בטבע, הטורפים העיקריים שלהם הם ציפורים, לטאות ונחשים; עם זאת, בעלי חיים אלה אינם מצויים בדרך כלל באזורים עירוניים שבהם ג’וקים הם הנפוצים ביותר. בטח בתוך בורות הביוב אין להם אויבים טבעיים, ובארון מתחת לכיור? אנחנו מקווים שגם שם הם לא ימצאו את ה-אוייבים “הטבעיים” שלהם.

כיצד למנוע מג’וקים אמריקאים להיכנס לביתך?

איך להיפטר מתיקן אמריקאי (הג'וקים ה

1. שמירה על בית נקי.

הצעד הראשון להרחקת ג’וקים מהבית שלך הוא לשמור אותו נקי. ג’וקים נמשכים לאוכל ומים, ולכן הם ימשכו למטבחים ולחדרי רחצה. יש לשאוב ולטאטא (או לשהשתמש פשוט בשואב שוטף) באופן קבוע, לא בצורה מרוקאית, אבל בכל זאת.. (מותר לי עבדכם הנאמן היה נשוי למרוקאית).
אל תנקו רק איפה שרואים – הג’וקים אוהבים מעבר לאוכל ומים גם חושך – נקו פירורים שנפלו בתוך המגירות, הרימו את הכיריים ותראו מה תגלו בעצמכם, נקו מאחורי התנור, מאחורי המקרר, מאחורי הספה ובכלל, כל מה שמכיל את המילה “מאחורי” שאף פעם לא מנקים. 

נקו את הגומי של המקרר – במסעדות אנו רואים אינספור פעמים גומי וידיות מקרר שומניות המהוות כר פורה לתיקנים וג’וקים.

2. תיקון כל הסדקים והחריצים.

ג’וקים יכולים להידחק, להילחץ ולהידחס (הרגשתי מאיר אריאל לרגע) דרך חללים קטנים מאוד, ולכן חשוב לאטום את כל הסדקים או החריצים בבית שלכם. אטמו סביב הפנאלים, החלונות והדלתות. מלאו רווחים סביב מתקני אינסטלציה וצינורות גז.

3. חכו רגע עם כל הקרטונים האלה שאתם מקבלים במשלוח!

לעתים קרובות ג’וקים (נכון יותר לתיקנים גרמניים אך קורה גם באמריקאים) נכנסים לתוך הבתים (כנ”ל גם במסעדות) מהקופסאות או מהחבילות.על זה נאמר אל תהרגו את השליח.

בדקו את כל הפריטים לפני הכנסתם פנימה, ונערו החוצה את כל הפריטים שנראים חשודים. אל תשאירו קופסאות קרטון בתוך הבית לאחר שהוצאתם את התכולה שלהם – מהרו לקרטוניה הקרובה לביתכם (תעשו טובה, גם אל תשאירו קרטונים בחדרי אשפה – הם מתמלאים בלחות, לא תמיד לוקחים אותם וגם זה מהווה כר פורה למזיקים). 

איך להיפטר מתיקן אמריקאי (הג'וקים ה

בקרת תיקנים אמריקאים – עובדות ומידע

תיקן אמריקאי זהו המין הנפוץ ביותר מקרב התיקנים במדינת ישראל. תיקנים אמריקאים מהווים מטרד עבור בעלי בתים רבים. למרות שלא ידוע שהם מעבירים מחלות (באופן ישיר, באופן עקיף הם מעבירים מחלות כי הם מגיעים מבורות הביוב, ושם לא כמו אצלכם בבית, פחות נקי), נוכחותם עלולה להיות מטרידה וגודלם הגדול (עד 4.5-5 סנטימטרים באורך) עלול להפחיד. אם אתה מתמודד עם נגיעות תיקן אמריקאי, יש כמה דברים שכדאי לדעת על שליטה ומניעה.

זיהוי תיקנים אמריקאים

הצעד הראשון בשליטה על תיקנים אמריקאים הוא לזהות אותם כראוי. מקקים אלה הם בצבע חום או חום אדמדם ויש להם פס צהוב ייחודי סביב קצה גופם. הם גם הרבה יותר גדולים מסוגים נפוצים אחרים של תיקנים, כמו תיקנים גרמנים. עוד על ההבדלים בין תיקן אמריקאי לגרמני.

כיצד אוכל למנוע מג’וקים אמריקאים להיכנס לביתי?

הדרך הטובה ביותר למנוע זיהום היא לנקוט בצעדים יזומים כדי להרחיק מקקים מהבית מלכתחילה. כמה עצות פשוטות כוללות:

 • שמירה על ניקיון הבית על ידי שאיבת אבק באופן קבוע (מבחינתם פירורים זה החיים), ושטיפה.
 • תיקון כל הסדקים או החריצים מסביב לבית שלך שבהם מקקים עלולים ויכנסו (הם לא מחכים להזמנה). 
 • בדיקת קופסאות וחבילות לפני הכנסתן לביתך (בעיקר במשלוחי מזון ובמעברי דירה) 
 • אחסון מזון במיכלים אטומים ושמירה על פחי אשפה אטומים (יש משמעות למכסה הזה של הפח). 
 • סילוק מקורות לחות, כגון דליפות או מים עומדים (הדלי הזה מתחת לכיור? כר פורה לג’וקים). 
 • ופנייה אלינו כדי לבצע ריסוס שירחיק ויהרוג ולא ישאיר סיכוי לג’וקים לשגשג בביתכם.

היה חלק שעניין אתכם במיוחד?

תיקי ביצים ותיקן אמריקאי - ארבעת הסימנים לגוקים בבית

מי כתב את כל השטויות האלה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לפוסט הקודם:
לפוסט הבא (עלינו לטובה):

יותר מעניין מזה – אין. (פוסטים אחרונים שנכתבו)

 • הדברת דג הכסף לבד

  הדברת דג הכסף לבד

  אתם לא בטוחים מה אתם רואים לנגד עיניכם נכון? הזזתם את הספה, פתחתם את המגירה במטבח, הרחקתם את המיטה כדי לנקות מאחוריה ופתאום חרק בצבע אפור כסוף עם צורה לא ברורה מזדחל שם. מזל טוב, דג הכסף אצלכם בבית – איך מבצעים הדברת דג הכסף לבד? בכתבה הקצרצרה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? זה יכול לנוע מנקטר צמחים ופירות עד כאלה שלא יכולים בלי המנה היומית הבשרית שלהם. רוצים לדעת עוד? (אנחנו יודעים שכן), בכתבה הבאה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • הזבובים הנפוצים ביותר

  הזבובים הנפוצים ביותר

  זבובים הם המזיקים הנפוצים ביותר הקיימים, אין דרך להתחמק מהם ואין דרך להעלים אותם לגמרי (לצערנו). כן יש דרך לשלוט בכמות שלהם, למתן אותם ולהפחיתם לרמה שלא תזיק לכם.בכתבה הקצרה נספר אודות עובדות מעניינות על הזבובים הנפוצים ביותר, מידע תמונות וכל מה שיעזור לכם כדי לקבל תמונה קצת יותר ברורה (אם אתם רוצים רק להעלים…

  קרא, קרא עוד..