אדמה דיאטומית

כותב הטקסט המופלא:

פורסם ב-:

עודכן מתי?

אדמה דיאטומית זהו חומר רב שימושי! אנחנו נדון לגביו בכל הנוגע לשימוש כחומר הדברה טבעי למזיקים (ספויילר – הוא מעולה). אדמה דיאטומית נראת כמו אבקה לבנה – היא מורכבת מאצות מאובנות ובשימוש בחיים שלנו בהמון מקומות החל ממשחת שיניים ועד לניקיון פוליש. עבורנו זהו יכול להיות חומר הדברה יעיל, חסכוני וקל לשימוש (אה, ויש כאלה, לא שאנחנו ממליצים, שמוסיפים אדמה דיאטומית לתזונה שלהם). איך משתמשים בזה נגד ג’וקים, נמלים, פשפשי מיטה ועוד? בכתבה הבאה לפניכם. 

מה זה בכלל אדמה דיאטומית?

אדמה דיאטומית בהרגשה שלה מרגישה כמו טלק (של פעם), עשויה מאצות מאובנות (הנקראות דיאטום) וחומר שנקרא סיליקה. 

אבקה דיאטומית טובה היא אחת כזאת שמכילה סיליקה בכמות גבוהה. החלקיקים הקטנטנים של האדמה הדיאטומית (ניתן לראות מבעד לעדשת המיקרוסקופ) חודרים את גוף המזיק (זה יכול להיות ג’וקים ופשפשי מיטה למשל) והאבקה נדבקת לו לרגליים ולעור. ברגע שהאבקה נספגת בגוף המזיק, האבקה מייבשת גופו וכך המזיק מוצא את מותו (בניגוד לחומרי הדברה שפוגעים במערכת העצבים – האדמה הדיאטומית פוגעת בלחות הטבעית של הגוף והמזיק מתייבש ומת). 

אדמה דיאטומית נגד נמלים

איך להשתמש באדמה דיאטומית נגד נמלים? 

הדרך הטובה ביותר היא לפזר את האבקה הדיאטומית באזור בו נצפו הנמלים (האבקה אינה רעילה ככה שאין בעיה גם לשים אותה על משטחי מזון). 

פזרו את האבקה סביב הפנאלים, על הרצפה, ליד העציצים, בתוך חורים וחריצים בקיר, על השיש, על החלונות ובכל האזורים בהם הנמלים פלשו לביתכם. 

לפני פיזור האדמה לבשו כפפות ותוכלו גם להעזר במסיכה. נכון, האדמה הדיאטומית אינה רעילה ואינה מזיקה אבל יש כאלו שירגישו קצת חוסר נוחות בזמן הפיזור של האדמה (בטח אם תשאפו הרבה ממנה). 

כמה זמן אחרי פיזור האדמה הנמלים יעלמו? 

אם עשיתם את העבודה כמו שצריך תוך 24-28 שעות אתם תראו הפחתה בכמות של הנמלים. תחשבו על זה, הנמלים שאתם רואים אלו הפועלות – מה שאדמה דיאטומית לא תעשה עבורכם היא לא תהרוג את קן הנמלים מהשורש, כלומר בנוסף לשימוש באדמה תצטרכו להשתמש בתכשירי הדברה שנמלים יקחו (למשל ג’ל לנמלים) לקן וירעילו את הקן מהשורש. 

לכן אם אתם באמת רוצים להיפטר מהנמלים לאורך זמן ולמעשה לבצע הדברת נמלים לגמרי בעצמכם השתמשו בג’ל לנמלים ובאדמה דיאטומית – השילוב של שניהם יהיה שילוב מנצח! 

אם ניסיתם להשתמש באדמה דיאטומית או בג’ל נמלים ועדיין לא פתרתם את הבעיה – אנחנו כאן בשבילכם! 

אבקה דיאטומית נגד פשפשי מיטה

אדמה דיאטומית נגד פשפשי מיטה 

האם אבקה דיאטומית יעילה במלחמה נגד הפשפשים? אז כן ולא ולכן נסביר.

שלד הדיאטום זה שהאדמה הדיאטומית מורכבת ממנו עשוי מסיליקה, חומר טבעי שעוזר (לא מונע), עוזר במלחמה נגד הפשפשים. אלפי מוצרים מכילים אדמה דיאטומית בלי שאנחנו בכלל יודעים, מתעשיית התרופות עד תעשיית המזון – אך כמה הדבר יעיל במלחמה בפשפשים? 

אז אם זיהיתם סימנים של פשפשים בביתכם אל תפזרו את האדמה “במקומות לא קשורים” ותחשבו שהפשפשים ילכו לשם כדי למות, לא, זה לא השימוש הנכון באדמה. תוכלו כן להשתמש באדמה במקומות המסתור של הפשפשים – זה יכול להיות על גבי המזרון עצמו, בכפלי המזרון, על בסיס המיטה, בגב המיטה, בשידה שליד המיטה, בפנאלים ובכל מקומות המסתור שלהם. 

האדמה הדיאטומית תעשה את העבודה מולם, תייבש אותם ובסופו של דבר תהרוג אותם בצורה טבעית – אך רק השימוש באדמה נגדם לא יעזור. 

אם תרצו להיפטר מהפשפשים לבד תצטרכו לעשות הרבה יותר – כתבנו מאמר שלם על איך להיפטר מהפשפשים לבד.

לאחר שעשיתם את כל השלבים הנוספים שאנו מדברים עליהם באיך להדביר פשפשים לבד, האדמה הדיאטומית זה החומר שיחליף את הריסוס הכימי. תצטרכו כן להשתמש כמעט באופן יומיומי באדמה הדיאטומית נגד הפשפשים ולא לקוות שאם פיזרתם אדמה אתם מכוסים. אחרי שהאבקה הזאת מתפזרת באוויר או נמצאת יותר מידי זמן באותו מקום היא כבר לא תהיה יעילה מולם – לכן תהיו עקשנים ותמשיכו לפזר ולפזר במשך מספר ימים עד שתרגישו ירידה בעקיצות ואו ירידה בכמות הפשפשים שאתם רואים (או מרגישים). 

עוד נאמר שאם תפזרו בקמצנות את האבקה – הפשפשים חכמים מידי ופשוט יעקפו אותה – לכן פזרו בנדיבות ולא במשורה – זאת הדרך היחידה הטבעית האמיתית שלכם לנצח במלחמה נגד הפשפשים. 

אם ניסיתם וניסיתם ועדיין לא הצלחתם להיפטר לבד מהפשפשים – אנחנו כאן בצוות מזיקיס נבצע עבורכם הדברת פשפשי מיטה בחום – ולא רק שתוכלו לישון בשקט כבר מהלילה הראשון אלא גם תקבלו שנה אחריות!

אבקה דיאטומית נגד ג'וקים ותיקנים

אדמה דיאטומית נגד ג’וקים? כן! 

דיברנו כבר על אבקה דיאטומית בהקשר של פשפשי מיטה ונמלים – אך שתדעו אבקה דיאטומית נגד ג’וקיםגם יעילה! 

איך אבקה דיאטומית הורגת ג’וקים?

האבקה הלבנה חודרת לגוף הקשיח של הג’וק (השלד החיצוני – או האקסוסקלטון בלעז) ופשוט הורגת את הג’וק ברכות (סתם לא, פשוט הג’וק מתייבש). כשהתיקנים דורכים על האבקה, זה נתפס להם בשערות הרגליים שלהם (אני יודע, זה מגעיל) ולאחר מכן תמצאו אותם – כמו שאתם אוהבים – פרקדנים על הגב. 

איך להשתמש באדמה דיאטומית נגד ג’וקים?

הכי פשוט בעולם – פשוט פזרו את האבקה מאחורי מכשירי חשמל (כמו המקרר, התמי 4, התנור, המיקרו וכו’) מתחת לריהוט, בארון מתחת לכיור ובכל המקומות הנפוצים שג’וקים אוהבים להתחבא בהם ולהקים את הקנים שלהם! 

מאחר ומדובר באבקה – ברגע שתרצו להיפטר ממנה פשוט שאבו אותה עם שואב אבק והלכלוך יהיה מאחוריכם. האבקה אינה רעילה, לא משאירה כתמים וללא ריח. 

כדי לפזר את האבקה יש לכם 3 אפשרויות: 

 1. פזרו את האבקה באמצעות מאבקת מיוחדת שתוכלו לרכוש בכל טמבוריה, רשתות הדברה כמו הגרעין או אונליין (באמזון וכו’ ואולי בקרוב גם אצלנו). 
 2. לבשו כפפות ופשוט פזרו את האבקה כל המקומות המועדים לפורענות. 
 3. הכינו מאבקת DIY בעצמכם! שטפו בקבוק קטשופ שסיימתם או רוקנו את האבקה לבקבוק מים (חצי ליטר כזה של ילדים) ויישמו את האבקה במקומות הבעייתיים בעזרת המאבקת שהכנתם. 
אדמה דיאטומית פיזור האבקה בגינה

השימושים באדמה דיאטומית – סיכום 

אז אם תרצו לשקול להדביר בעצמכם ולהשתמש בחומרים טבעיים ככל האפשר אדמה דיאטומית היא בהחלט אפשרות חכמה. כמובן זה לא יחליף ריסוס איתנו (או עם כל מדביר אחר) אך בשילוב הניקיון הנכון, האיטום הנכון ופעולות אחרות (תלוי מזיקים) זה יכול להפחית עד להעלים את המזיקים. 

היתרון הגדול הוא שברגע שהמזיקים כבר לא בביתכם פשוט תשאבו את האדמה הזאת עם שואב אבק וזה הכל! ביצעתם הדברה ללא שימוש ברעלים כלל! 

נגד ג’וקיםאיך להשתמש באבקה הדיאטומית?
שלב ראשון

האבקה צריכה להיות יבשה כשאתם משתמשים בה – אז ראשית ודאו שלא הרטבתם את האבקה ושאתם מיישמים אותה באזורים הנגועים שהאזור יהיה יבש!

שלב שני

פזרו את האבקה “לרוחב ולא לעומק” הכוונה אל תיישמו הרים של אבקה בכל פינה אלא פזרו את האבקה שתיהיה מפוזרת בצורה דקה על פני שטח כמה שיותר נרחב. פזרו את האבקה בכל המקומות שראיתם סימנים לג’וקים או שהם יותר בעיתיים מלכתחילה כמו מאחורי המקרר, הארון מתחת לכיור, מאחורי התנור, מאחורי הכיריים וכו’. ראיתם חורים וחריצים בקיר? פזרו גם שם את האבקה ותמנעו מג’וקים להכנס ולחגוג בתוך הבית (מקסימום יכנסו וימותו). 

שלב שלישיפזרו את האבקה בכל החריצים, החורים בקיר, חורי הגז, החורים שבארון מתחת לכיור ובכל המקומות שג’וקים עלולים להכנס מהם בעתיד.
שלב רביעי

נסו את האדמה הדיאטומית בחוץ! פזרו את האדמה הדיאטומית (או בקיצור DE) באזור המרוצף בבית, באזור שקרוב לבור הביוב, בתוך בור הביוב, על גבי קירות חיצוניים ובכלל אם ראיתם מקומות נוספים בחצר שג’וקים טיילו שם – פזרו גם שם את האדמה הזאת. תנו לה לעשות את העבודה ותהיו מופתעים בעצמכם מכמה היא יעילה.

גרים בבית קרקע? פזרו את האדמה מסביב לביתכם וככה תוכלו למנוע מג’וקים בכלל מלהיכנס לביתכם (לפחות מאלו שנכנסים מבחוץ ולא חוצפנים כמו אלו שנכנסים ישירות דרך הצנרת מבורות הביוב). 

שלב חמישי ואחרון

חזרו על הפעולה אחת לכמה שבועות. בניגוד לריסוס של מדבירים שמבוצע פעם בשנה ויש לכם ראש שקט (שזאת האופציה המועדפת גם עלינו רק שתדעו), ברגע שאתם בוחרים בדרך טבעית יותר תצטרכו ליישם אותה אחת לכמה שבועות כדי שיעילות החומר תישאר ותישמר. הכל כמובן תלוי בעונה ובכמות הנגיעות של הג’וקים באזור שלכם – אבל רוב הסיכויים שבין מרץ – דצמבר תתקלו בג’וקים כמעט לא משנה איפה אתם גרים בארץ (ללא רמת הגולן ודרומית לב”ש) – או אז תצטרכו ליישם את האדמה הדיאטומית אחת למספר שבועות. 

היה חלק שעניין אתכם במיוחד?

אבקה דיאטומית

מי כתב את כל השטויות האלה?

לפוסט הקודם:
לפוסט הבא (עלינו לטובה):

יותר מעניין מזה – אין. (פוסטים אחרונים שנכתבו)

 • הדברת דג הכסף לבד

  הדברת דג הכסף לבד

  אתם לא בטוחים מה אתם רואים לנגד עיניכם נכון? הזזתם את הספה, פתחתם את המגירה במטבח, הרחקתם את המיטה כדי לנקות מאחוריה ופתאום חרק בצבע אפור כסוף עם צורה לא ברורה מזדחל שם. מזל טוב, דג הכסף אצלכם בבית – איך מבצעים הדברת דג הכסף לבד? בכתבה הקצרצרה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? זה יכול לנוע מנקטר צמחים ופירות עד כאלה שלא יכולים בלי המנה היומית הבשרית שלהם. רוצים לדעת עוד? (אנחנו יודעים שכן), בכתבה הבאה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • הזבובים הנפוצים ביותר

  הזבובים הנפוצים ביותר

  זבובים הם המזיקים הנפוצים ביותר הקיימים, אין דרך להתחמק מהם ואין דרך להעלים אותם לגמרי (לצערנו). כן יש דרך לשלוט בכמות שלהם, למתן אותם ולהפחיתם לרמה שלא תזיק לכם.בכתבה הקצרה נספר אודות עובדות מעניינות על הזבובים הנפוצים ביותר, מידע תמונות וכל מה שיעזור לכם כדי לקבל תמונה קצת יותר ברורה (אם אתם רוצים רק להעלים…

  קרא, קרא עוד..