הדברה משולבת

כותב הטקסט המופלא:

פורסם ב-:

עודכן מתי?

הדברה משולבת או בלעז –  IPM, או Integrated Pest Management, היא גישה כוללנית להדברה המביאה בחשבון את ארבעת העקרונות של הדברה: מניעה, זיהוי, ניטור וטיפול.

 נסקור לכם ועבורכם מקרוב את כל אחד מארבעת העקרונות הללו וכיצד תוכלו להשתמש בהם כדי לשמור על הבית נקי ממזיקים מחד ולבדוק אם המדביר שמגיע מקיים אותם מאידך.

מה זאת הדברה משולבת?

IPM, או Integrated Pest Management, היא גישה להדברה המקבלת ראייה הוליסטית של הבעיה. IPM מבקשת מלכתחילה למנוע מזיקים לחדור לביתכם, לזהות מזיקים כאשר הם אכן נכנסים, ולאחר מכן להשתמש בשיטה היעילה והפחות רעילה כדי להיפטר מהם. IPM מבוסס על ארבעה עקרונות: מניעה, זיהוי, ניטור וטיפול.

הדברת משולבת – מה זה בדיוק אומר?

דור – בסרטון קצר מהספארי בר”ג מסביר על הדברה משולבת

לכמה זמן יש להיעדר אחרי ביצוע הדברת מזיקים בבית?

לשעה אחת בלבד. אנו נוסיף (מה שאינו מצויין בתווית חומר ההדברה) שלנשים בהריון, תינוקות זוחלים ובעלי חיים נמליץ על 6 שעות. במקרים בהם ישנם בעלי חיים קטנים מאוד (אוגרים, תוכים, כלב מסוג פומריינאן וכו’) נמליץ לדבר איתנו לפני או על 24 שעות ככלל אצבע.

האם יש חומרי הדברה שמיועדים לגינה בלבד?

בגינה נשתמש בחומרים המיועדים לשימוש חיצוני בלבד כגון באג ליתושים ואימפקט לפרעושים

הדברה משולבת - מניעה

(כמו ששטיפת ידיים מונעת E-coli), ככה אטימת חורים וסדקים בקיר תמנע חרקים

הדברת מזיקים משולבת – מניעה.

כיצד למנוע ממזיקים לחדור לביתך?
אחד ההיבטים החשובים ביותר בהדברת מזיקים הוא מניעה. כמו ברפואה – שהרפואה הטובה ביותר היא הרפואה המונעת, גם כאן, ישנם מספר דברים שאתם יכולים לעשות כדי למנוע מלכתחילה ממזיקים מלהיכנס.

אחת הדרכים הטובות ביותר למנוע מזיקים היא לאטום סדקים או פתחים (בעיקר כדי למנוע מנמלים, ג’וקים ומכרסמים להכנס פנימה) סביב הבית שלך. זה כולל מרווחים סביב דלתות וחלונות, כמו גם סדקים בבסיס או בקירות, השלמות ברובה שרציתם לעשות הרבה זמן בשיש במטבח או אותן השלמות ברובה במרצפות במרפסת שאתם דוחים כבר תקופה (היזהרו מטרמיטים שיכולים לחדור משם בקלות!). אחת הדרכים היעילות למנוע מג’וקים מלהכנס מעבר לאטימה של הסדקים היא לקנות סף לדלת שאפשר למצוא בכל טמבוריה ולהתקין בדלת הכניסה (כן, ג’וקים יכנסו גם כשתסגרו את הדלת אם לא יהיה לכם סף כזה). 

דרך נוספת למנוע מזיקים היא לשמור על הבית נקי וללא עומס. מזיקים נמשכים (כמו כולנו) למקורות מזון, לכן הקפידו לשמור מזון מאוחסן במיכלים אטומים ולנקות אם מיץ נשפך על השיש או הרצפה. חשוב לנקות גם בעיקר היכן שלא רואים, מעבר למזון רוב המזיקים אוהבים חושך ולכן דווקא יערבו לכם במקומות שאתם לא מנקים באופן תדיר, או בואו נודה על האמת – מנקים רק בפסח.
בנוסף, יש לשאוב ולנגב באופן קבוע את המרצפות כדי להסיר חומרי משיכה פוטנציאליים (כן שמן, פירורים או כל חומר אורגני הוא תאווה לחיך של המזיקים).

כדאי גם לבדוק פריטים לפני הכנסתם לביתכם, בעיקר קרטונים שאתם מקבלים בהם סחורה מהסופר, משלוחים וכו’ – הקרטונים עלולים להיות נגועים כך שאם כבר קיבלתם קרטון היפטרו ממנו מהר ככל האפשר.

הדברה משולבת - זיהוי

(אנחנו לא כאלה יפים, אבל מבטיחים לחייך)

הדברה משולבת – זיהוי.

כיצד לזהות מזיקים? (ספויילר – דרך מגדיר המזיקים של מזיקיס). 

כתבנו כמה מילים אבל בתכלס – אם ראיתם את המזיק כנסו לאתר ותראו אם תזהו אותו, אם יש לכם תמונה שלחו לנו בוואטסאפ ונשמח לזהות לכם ולהסביר לכם כיצד להיפטר ממנו (בין אם תצטרכו הדברה מאיתנו או שניקיון פשוט יספיק). 

לעיתים גם אתם תמצאו קקי של עכברוש או ביצי תיקן – תוכלו לזהות גם אותם לפי הדפים הרלוונטים באתר או לשלוח לנו תמונה. במידה ואתם שולחים תמונה של צואה השתדלו להוסיף מטבע או משהו שיתן לנו קנה מידה. 

ניתן גם לדעת איזה מזיק נמצא אצלכם על ידי הסתכלות על סוג הנזק שהמזיק גורם, למשל אם תראו נסורת במקום מסויים או תעלות בוץ תוכלו לדעת שמדובר בטרמיטים. אם תראו אבוקדו מכורסם תוכלו לדעת שמדובר במכרסמים וכן הלאה.. 

הדברת משולבת - ניטור

השלב השלישי בהדברת מזיקים משולבת – ניטור.

כיצד לעקוב אחר המזיקים? ניטור מזיקים הוא חלק חשוב ב-IPM. ישנן מספר דרכים שונות לנטר מזיקים, כולל בדיקות חזותיות, מלכודות ומכשירי ניטור.

בדיקות חזותיות הן הדרך הנפוצה ביותר למעקב אחר מזיקים, בעברית פשוטה אם ראיתם או לא ראיתם מזיק. אתים יכולים לחפש סימנים לפעילות מזיקים, כגון צואה, נזק למשטחים או חרקים חיים – התחילו בארון מתחת לכיור – זה המקום האולטימטיבי גם לג’וקים וגם לפעילות מכרסמים. חשוב לבדוק את כל אזורי הבית באופן קבוע, כולל מקומות שקשה להגיע אליהם ואו פחות מנקים אותם בכללי.

הדברת משולבת – השלב האחרון – טיפול.

כיצד לטפל במזיקים?

הדברה אינה אירוע חד פעמי. זהו תהליך מתמשך שצריך להשתלב בשגרה הקבועה שלכם, בין אם שנתית או אחת לכמה חודשים או חודשית במידה ומדובר בעסק מתחום המזון (שבועית אם אתם הספארי או גן החיות התנכ”י שאנחנו מטפלים בו ו..הבנתם).
הדרך הטובה ביותר להתמודד עם מזיקים היא להשתמש בשילוב של טכניקות, כולל מניעה, זיהוי, ניטור וטיפול.

מניעה היא תמיד השיטה הטובה ביותר להדברת מזיקים. אבל לפעמים, למרות מאמצינו, מזיקים עדיין מוצאים את דרכם לבתינו. זה הזמן לזהות את המזיק ולנקוט בפעולות מתאימות.

אז הגענו לשלב הטיפול. בשלב הזה אנו נבחר בין אם להדביר באמצעות חומרי הדברה או להשתמש במלכודות פיתיונות, ג’לים ודברים נוספים שאינן יצריכו ממכם לצאת מהבית לאחר הריסוס.
הכל כמובן יהיה תלוי מזיק. 

מה קורה בסיום הטיפול?

בסיום הטיפול עליכם לקבל מסמך שמכונה יומן ביצוע הדברה. במסמך הזה יתואר לכם בדיוק באילו חומרים השתמשו בהדברה שבוצעה אצלכם, מה סוג המזיק שעבורו בוצעה ההדברה, הטלפון של המרכז להרעלות ועוד פרטים רלוונטים אודות ההדברה.

הדברה משולבת – סיכום

הדברה חשובה לשמירה על בטיחות ביתך ומשפחתך ממזיקים וחשובה מאוד אם מדובר בעסק מתחום המזון על מנת לשמור על בריאות הלקוחות.
IPM, או ניהול מזיקים משולב, היא גישה המשתמשת ב-4 עקרונות כדי לעזור לך לנהל מזיקים. 4 העקרונות הללו הם מניעה, זיהוי, ניטור וטיפול. על ידי שמירה על עקרונות אלה תשמרו על הכללים הנכונים לביצוע הדברה. 

היה חלק שעניין אתכם במיוחד?

נושאים רלוונטים – שבטוח תרצו לקרוא מהם עוד:

הדברה משולבת - זיהוי

מי כתב את כל השטויות האלה?

לפוסט הקודם:
לפוסט הבא (עלינו לטובה):

יותר מעניין מזה – אין. (פוסטים אחרונים שנכתבו)

 • הדברת דג הכסף לבד

  הדברת דג הכסף לבד

  אתם לא בטוחים מה אתם רואים לנגד עיניכם נכון? הזזתם את הספה, פתחתם את המגירה במטבח, הרחקתם את המיטה כדי לנקות מאחוריה ופתאום חרק בצבע אפור כסוף עם צורה לא ברורה מזדחל שם. מזל טוב, דג הכסף אצלכם בבית – איך מבצעים הדברת דג הכסף לבד? בכתבה הקצרצרה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? זה יכול לנוע מנקטר צמחים ופירות עד כאלה שלא יכולים בלי המנה היומית הבשרית שלהם. רוצים לדעת עוד? (אנחנו יודעים שכן), בכתבה הבאה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • הזבובים הנפוצים ביותר

  הזבובים הנפוצים ביותר

  זבובים הם המזיקים הנפוצים ביותר הקיימים, אין דרך להתחמק מהם ואין דרך להעלים אותם לגמרי (לצערנו). כן יש דרך לשלוט בכמות שלהם, למתן אותם ולהפחיתם לרמה שלא תזיק לכם.בכתבה הקצרה נספר אודות עובדות מעניינות על הזבובים הנפוצים ביותר, מידע תמונות וכל מה שיעזור לכם כדי לקבל תמונה קצת יותר ברורה (אם אתם רוצים רק להעלים…

  קרא, קרא עוד..