טרמיטים או נמלים

כותב הטקסט המופלא:

פורסם ב-:

עודכן מתי?

טרמיטים או נמלים? מה מסתובב אצלכם בדירה? האם זה מעוף המלכות של הנמלים או שאלה טרמיטים מכונפים? איך מזהים בכלל ומה עושים כשמזהים? 

שלב 1

במזיקיס אנו מטפלים בטרמיטים בשיטה המסורתית – קידוח במעטפת הבית (בפנים) בין המרצפות והחדרת חומר ההדברה לחול שמתחת לריצוף. עלות בממוצע של 30 ש”ח למטר.

שלב 2

במזיקיס תוכלו ללמוד גם כדאי לבצע לבד הדברת טרמיטים – 1. תוכלו לרכוש ג’ל לטרמיטים (מידת יעילות מוטלת בספק). 2. תוכלו לעקוב אחר הכתבה ולבצע אצלכם את מה שאנחנו מבצעים (רק תצטרכו גישה לחומרי הדברה – וזה דורש רישיון הדברה).

שלב 3

אחריות – 5 שנים אחריות להדברת טרמיטים, לא פחות מזה.

תוכן עניינים (שיעשה לכם חיים קלים)

נמלה מכונפת, נמלה או טרמיט

נמלה מכונפת

טרמיטים

טרמיט

כמה עולה הדברת טרמיטים?

הדברת טרמיטים הינה החל מ 29 ש”ח למ”ר. כלומר מחיר דירת 3 חדרים בממוצע נע בין 1800-2500 ש”ח עם 5 שנים אחריות! (קיימת אפשרות לטפל גם נקודתית)

האם טרמיטים אוכלים עץ?
כן! טרמיטים באמת אוכלים עץ! בטבע, טרמיטים ממלאים תפקיד משמעותי. הם עוזרים לעץ להפוך להומוס (לא חומוס). הומוס זה חומר אורגני מלא בנוטריינטים עבור הצמחים ומעלה גם את כושר ספיגת המים של הקרקע – כך שתוכל לספוג יותר מים.

האם טרמיטים יכולים לחדור בטון?

טרמיטים אינם יכולים לעבור בטון אבל כן לפרוץ דרך חורים בעובי של כרטיס אשראי.

מה משך תקופת האחריות בהדברת טרמיטים

5 שנים! משך זמן האחריות להדברת טרמיטים הינו ל – 5 שנים. 

טרמיטים – שאלות ותשובות

תעלות בוץ - סימן לטרמיטים

ש: מה הם הסימנים העיקריים לטרמיטים?

ת: מכיוון שרוב הנזק הנגרם ע”י טרמיטים הוא בקירות פנימיים, לעתים קשה לדעת אם יש לכם בעיית טרמיטים. למרות זאת, הנה שלושה סימני אזהרה אשר יעזרו לכם לקבוע האם יש פלישת טרמיטים בביתכם.

1.טרמיטים, מתים או חיים

טרמיטים בעלי כנפיים לעתים קרובות הם הסימן הראשון למציאת טרמיטים מתחבאים בביתכם. הם נמשכים לאור ולעיתים נמצאים על יד חלונות, דלתות, פתחי אוורור. במידה ואתם מוצאים נחיל טרמיטים זהו הסימן הראשון לפלישה בביתכם. הטרמיטים הם קטנים, בהירים הזזים במהירות כאשר הם חשופים לאור. בנוסף, הם ממשפחת החרקים אשר גורמת לנזק הרב ביותר לריהוט. גם אם אין לכם סימנים לטרמיטים בדקו את החלונות, אזורי החימום, דלתות, כיורים ואמבטיות בחיפוש אחר טרמיטים מתים או טרמיטים בעלי כנפיים.

2.תעלות בוץ

מערות בוץ מספקות לטרמיטים הגנה, ובעלות מראה בוצי, שטוח בערך בעובי של קש לשתיה. חפשו אחר תעלות באזורים סדוקים, מתחת לרצפה, מסביב לבסיס של הבית, על צינורות, על ארובה או אח, מאחורי חיפויים של הקיר או הצנרת. תעלות אלו עשויות להימצא גם על יסודות או אזורים חשופים אחרים.

3.עץ חלול

דרך נוספת לבדוק על טרמיטים היא לנקוש על הקירות, בסיסי הבית ומשקופים כל כמה סנטימטרים בעזרת מברג. עץ פגום ישמע כחלול, ואם הנזק חמור מאוד, המברג יכול לשבור את השכבה העליונה של העץ. אם באזור שוכנים טרמיטים, אם תמצאו אותם בפנים. אזורים חשוכים ברצפת עץ הם סימן נוסף לטרימיטים מתחבאים. מכיוון שניתן למנוע פלישת טרמיטים, זהו רעיון טוב לבדוק את ביתכם על בסיס קבוע על ידי איש מקצוע.

טרמיטים תעלות בוץ

ש: כמה נזק טרמיטים מסוגלים לבצע?

ת: טרמיטים מזיקים לבתים יותר מאשר שריפות, נזילות וסופות טורנדו. טרמיטים יכולים לפורר לכם את כל הדלתות, המשקופים הרהיטים ובכלל – כל מה שעשוי עץ.

ש: כיצד אני יודע אם הטרמיטים בביתי הם טרמיטים בעלי כנפיים או נמלים עם כנפיים?

טרמיטים בעלי כנפיים הם בעלי גוף רחב ושתי כנפיים בדיוק באותו גודל וצורה, ובעלי גוף באורך של כחצי ס”מ. הם משילים את כנפיהם במהרה, אחרי התעופפות קצרה. לעומת זאת הנמלים בעלות זוג כנפיים השונות בגודלן בגודל ובצורה (הזוג הקדמי גדול יותר). הנמלים משילות את כנפיהן כמו טרמיטים. 

סרטון קצר של דימה בודק נזק טרמיטים במטבח

ש: כיצד אני מזהה טרמיט?

ת: הטרמיטים בצבע בהיר, באורך חצי ס”מ בערך. זה נראה שיש להם ראש וגוף מכיוון שבית החזה שלהם מחובר לבטן. המחושים שלהן ישרים. 

רבים שוגים ומכנים טרמיטים כנמלים לבנות, אבל בניגוד למראה, נמלים בדרך כהות יותר ויש להם שלושה חלקים בגוף- ראש, בית חזה ובטן. לנמלים בדרך כלל יש מותניים צרות והמחושים שלהן “מכופפים”.

טרמיטים מכונפים, הם בעלי צבע כהה יותר, עם גוף רחב וזוג כנפיים השוות בגודלן ובצורתן. הגוף שלהם באורך של כחצי ס”מ. טרמיטים משילים את כנפיהם במהרה אחרי התעופפות קצרה. לעומת זאת, נמלים בעלות כנפיים, הן בעלות גוף רחב, ושתי זוגות כנפיים השונות בגודלן ובצורתן. (הכנפיים הקדמיות גדולות יותר).

הדברת טרמיטים - טרמיטים מכונפים

ש: כיצד אני יודע אם הצואה שמצאתי היא של טרמיטים או חרקים אחרים?

ת: טרמיטים שוכני עץ מייצרים גללים קטנים בצורת עיגולים. לרוב הם נאגרים בדיוק מתחת לאזורים נגועים. עדות לטרמיטים ופעילותם עשויה להראות כמו חורים קטנים באזורים הנגועים, והגללים יהיו בדיוק מתחת. ניתן למצוא גם טרמיטים מכונפים. בדרך כלל ניתן למצוא בעונת הקיץ המוקדמת וסוף הסתיו, תלוי באזור מגורכם. 

ש: ישנן תעלות בוץ על קיר על קיר גבס החיצוני של הבית שלי. האם אני צריך להיות מודאג מטרמיטים? 

ת: תעלות בוץ הם אחד מהסימנים העיקריים המעידים על הופעת טרמיטים בביתך. התקשר לאיש מקצוע בהקדם האפשרי. 

נזקי הטרמיטים

ש: האם טרמיטים באמת אוכלים עץ?

ת: כן, טרמיטים באמת אוכלים עץ. בטבע, טרמיטים לוקחים חלק משמעותי בתרומה לעצים במחזור לקרקע כהומוס, חומר אורגני אשר מזין צמחים ומגביר את היכולת של הקרקע לספוג מים. 

הטרמיטים משתמשים בחיידקים, פורוזה ומיקרובים החיים בבטנם, טרמיטים מסוגלים לעכל תאית- המרכיב העיקרי בעץ. הם מאוד עקביים ומסודרים בחיפוש שלהם אחר מקורות מזון. בניגוד למה שרבים חושבים, הם יאכלו כל דבר המכיל תאית- נייר, ספרים, קופסאות, קירות יבשים ואפילו רהיטים. 

 ש: האם טרמיטים יכולים לנוע בתוך בטון?

ת: טרמיטים לא יכולים לנוע בתוך בטון בוצק אך הם יכולים לעבור דרך חריץ בעובי 0.07 ס”מ בלבד. (זכרו – מספיק להם עובי של כרטיס אשראי כדי לעבור)

 פתח כזה או גדול יותר נפערים בדרך כלל כאשר שתי חתיכות בטון נשענות זו על זו, ובאזורי הצנרת דרך הבטון  או באזור בו הבטון נסדק.

הדברת טרמיטים - מעגל חיים - מזיקיס

ש: מהי תוחלת החיים של טרמיטים?

ת: טרמיט עובד יכול לחיות כשנה או שנתיים. טרמיטית מלכה יכולה לחיות במשך עשורים.

ש: כיצד טרמיטים מכונפים מאבדים את כנפיהם?

ת: טרמיטים משתמשים בכנפיהם כדי לעוף למרחק קצר מהקן. לאחר מכן ה שוברים את הכנפיים ולעולם לא עפים שוב. הטרמיטים מתחפרים בקרקע על מנת לבלות את שארית חייהם בקולוניה החדשה שלהם.

ש: מה טרמיטים עושים לאחר שהם מתרבים?

ת: טרמיטים מנסים להתרבות עם טרמיט מהמין השני מהמושבה שלהם. עליהם למצוא זיווג הולם על מנת להקים מושבה משל עצמם. בשביל זה הם  צריכים קרקע לחה בעדיפות למגע ישיר עם עץ, על מנת לשרוד. טרמיטים אשר מתרבים בתוך מבנה ולא יכולים לצאת החוצה במהירות ימותו ממחסור בלחות. הקולוניה של הטרמיטים אשר הוקמה, תמשיך להתקיים אחרי שהתרבו. 

ש: כיצד טרמיטים נכנסים לבית שלי?

ת: טרמיטים לא זקוקים להרבה מקום על מנת להיכנס לביתכם. מספיק להם עובי של כרטיס אשראי והם ימצאו את דרכם אליכם.

 טרמיטים בדרך כלל נכנסים למבנה מהקרקע דרך הבסיס של המבנה או הסדקים, חורים במבנה, סדקים בלבנות או הצנרת. דקים, מרפסות או מבני עץ אחרים הנמצאים במגע ישיר עם הקרקע גם כן מאפשרים מעבר מהיר עבור הטרמיטים. 

למרות שאת רוב התפשטויות הטרמיטים ניתן לאתר מתחת לקרקע מחוץ למבנה, חלק התפשטויות מתחילות מעל פני הקרקע. התפשטות זאת מתרחשת כאשר מלך ומלכה מחליטים להקים קולוניה משלהם, או כשטרמיט מתבודד לא יכול לחזור לבית הוריו. אירועים כאלו נפוצים בעיקר תנאי לחות גבוהים. מבנים בעלי גגות שטוחים או נזילות חוזרות עלולים להיות בסכנה, שכן המבנה מכיל מספיק לחות כך שטרמיטים יכולים להתרבות בתוכו. לחות גבוהה באופן קבוע מאפשרת לטרמיטים לחיות באזור גם ללא מגע ישיר עם הקרקע. במקרים כאלו, הלחות הגבוהה עלולה לפגוע במבנה כמעט כמו פעילות הטרמיטים. 

שיפוצים נרחבים תורמים גם כן לבעיות טרמיטים בכך שהם מספקים להם כניסה ישירה למבנה וגם יוצרים תנאי אדמה אופטימליים להתיישבות. חלק מהסיבות לכך הן מגע ישיר בין קרקע לעץ, קרשים שנשארים באזור אחרי השיפוץ, ניקוז שלא נבנה כהלכה או טיח ברמה נמוכה.

 ש: האם בניה של בית חדש בדרך כלל מוגן מטרמיטים?

ת: ישנה בניה מסוימת אשר דורשת אדמה המונעת טרמיטים. צריך לבקש אותה במיוחד.

ש: יש לי גזע עץ המכיל טרמיטים, כדאי לי לטפל בזה?

ת: אתה לא צריך לטפל בעץ, אבל כדאי לך לשקול לטפל בבית שלך. באזורים בהם טרמיטים נפוצים, זה נפוץ למצוא טרמיטים באדמה, בעצים או באזורים ליד הבית. לכן, במידה ולא ריססת את הבית מפני טרמיטים, כדאי לך להשמר היטב מפניהם ולהזמין איש מקצוע אשר יבצע תכנית הימנעות נגדם.

 טרמיטים משתכנים באדמה ומחפשים אחר אוכל (עצים או תאיות) באזורים צרים של כחצי ס”מ. ישנה סבירות גבוהה שאם הם נמצאים בקרבת ביתכם, הם בסופו של דבר יפלשו פנימה- אם הם  לא עשו זאת כבר. 

 טיפול בגזע העץ לא משפיע באופן משמעותי על הקולוניה של הטרמיטים או חיפושם אחר אוכל. צרו קשר לבדיקה יסודית של טרמיטים בביתכם, וטיפול מונע.

 טיפול מניעתי יעיל בכל שלב ובכל אזור אופציונלי לטרמיטים. כדאי לכם לשקול להזמין תכנית נגד טרמיטים גם לפני שהם פלשו לביתכם. 

 הסירו כל שאריות עצים מסביב לביתכם, במיוחד לאחר שיפוץ הבית. זה כולל קרשים, פיגומים, שורשים, ואפילו מדורות. מאחר וטרמיטים נמשכים ללחות גבוהה וזקוקים לה כדי לשרוד, סדרו את האדמה מסביב לביתכם כך שהיא תוביל מים מחוץ לבית. בנוסף, הקפידו על מרזבים תקינים. 

ש: בשכונה שלי ישנם בתים נגועים בטרמיטים, כיצד אני מגן על ביתי?

ת: טרמיטים מחפשים אחר מזון כל השנה ומבלים את רוב זמנם מתחת לפני הקרקע. אם כרגע הבית שלך אינו נגוע בטרמיטים, הוא עלול להיות נגוע בטרמיטים השוכנים באזור. תכנית להגנה מפני טרמיטים תעזור לך להגן על ביתך. 

ש: כיצד אני מונע פלישה של טרמיטים?

ת: הטיפול לטרמיטים כולל קידוח ברובה בין המרצפות והחדרת חומר נגד טרמיטים לחול שמתחת לריצוף. כמו כן במידה ואתם גרים בבית פרטי אנו מבצעים “חגורת הגנה” סביב הבית וממלאים אותה בחומר נגד טרמיטים.

ש: בביתי אין טרמיטים, האם עדיין כדאי לטפל נגד טרמיטים?

ת: קח בחשבון שלמרות שאין בביתך טרמיטים כרגע, לא אומר שהבית של מוגן מפני פלישתם. אם אצל השכנים שלך או בשכונה שלך שמעת על מישהו שנפגע מטרמיטים – אנו ממליצים לך לבצע טיפול מונע נגד טרמיטים. 

 ש: כיצד אני מנטרל טרמיטים ומונע את פלישתם בעתיד? 

ת: ישנן הרבה אפשרויות יעילות בטיפול נגד טרמיטים, התלויות בסוג הטרמיטים בביתך. ישנם טיפולים מסוג נוזל, המיושמים על הקרקע בנקודות כניסה אפשרויות של הטרמיטים. בזמן שהטרמיטים תרים אחר מקורות מזון, הם יוצרים מגע עם הטיפול המניעתי בזמן שהם מנסים להיכנס למבנה. 

טיפולי מניעה באדמה נועדו לעזור במשך תקופות ארוכות. עם זאת, לעתים ישנן סיבות אשר יקטעו את הטיפול כמו פגיעה באזור (שיפוצים לדוגמה), שורשי עצים הגדלים דרך האדמה המטופלת או הכחדה טבעית של החומר. מהסיבות הללו, כלולה ברוב האמצעי מניעה נגד טרמיטים אחריות לשימוש חוזר.

  אנו במזיקיס נותנים 5 שנים אחריות לטרמיטים

שאלות על טרמיטיםתשובות קצרות
כיצד לזהות טרמיטים?מצאתם חרק? השוו עם התמונות כאן או שלחו אלינו – טרמיטים מכונפים מתים, תעלות בוץ, נסורת או משקוף חלול.
כמה עולה הדברת טרמיטים?החל מ – 30 ש”ח למטר. המחיר תלוי אם מטפלים בכל הבית (רצוי) או נקודתית היכן שפרצו.
לכמה זמן צריך לצאת לאחר הדברת טרמיטים?הדברת טרמיטים מבוצעת לרוב בכל חלקי הבית ואורכת כמה שעות (תלוי גודל הבית) לאחר סיום ההדברה יש לצאת לשעה אחת.
איך ההדברה מתבצעת בפועל?הדברת טרמיטים מבוצעת על ידי קידוח של הרובה שבין המרצפות כל 30-40 ס”מ. בבתים פרטיים אנו גם יוצרים “חגורת הגנה” סביב הבית כדי למנוע חדירת טרמיטים מהגינה לבית.
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 257 ביקורות
js_loader

מחיר הדברת טרמיטים – כמה עולה הדברת טרמיטים?

מספר חדרים (גודל במ”ר)מחיר
הדברת טרמיטים מקומית (לרוב סביב משקופים)למשקוף אחד המחיר הינו בין 600-800 ש”ח, לכמות גדולה יותר של משקופים המחיר עולה מעט יותר (לרוב בין – 100-300 למשקוף)
הדברת טרמיטים בדירה בבנייןמחיר למטר נע בין 30-40 ש”ח למ”ר. כלומר דירת 3 חדרים בשטח של 60 מ”ר תעלה בין 1800-2400 ש”ח (תלוי מרצפות, נגיעות הטרמיטים וכו’).
הדברת טרמיטים בבית פרטיהמחיר נע בין 30-40 ש”ח למ”ר ופוחת ככל שהשטח המטופל גדול יותר. בנוסף ישנה עלות נוספת ל”חגורת הגנה” שיש לבצע סביב הבית בבתים פרטיים
הדברת טרמיטים בבניין ובחללים אחריםלהדברות שונות מהדברה בדירה, בבניין או סביב משקופים ברוב המקרים עלינו להגיע (ללא תשלום) להעריך את העבודה ולתת לכם את הצעת המחיר במקום.

רוצים לחזור לנושא מסויים שאהבתם במיוחד?

טרמיטים עם כנפיים

מי כתב את כל השטויות האלה?

לפוסט הבא (עלינו לטובה):

יותר מעניין מזה – אין. (פוסטים אחרונים שנכתבו)

 • הדברת דג הכסף לבד

  הדברת דג הכסף לבד

  אתם לא בטוחים מה אתם רואים לנגד עיניכם נכון? הזזתם את הספה, פתחתם את המגירה במטבח, הרחקתם את המיטה כדי לנקות מאחוריה ופתאום חרק בצבע אפור כסוף עם צורה לא ברורה מזדחל שם. מזל טוב, דג הכסף אצלכם בבית – איך מבצעים הדברת דג הכסף לבד? בכתבה הקצרצרה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? זה יכול לנוע מנקטר צמחים ופירות עד כאלה שלא יכולים בלי המנה היומית הבשרית שלהם. רוצים לדעת עוד? (אנחנו יודעים שכן), בכתבה הבאה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • הזבובים הנפוצים ביותר

  הזבובים הנפוצים ביותר

  זבובים הם המזיקים הנפוצים ביותר הקיימים, אין דרך להתחמק מהם ואין דרך להעלים אותם לגמרי (לצערנו). כן יש דרך לשלוט בכמות שלהם, למתן אותם ולהפחיתם לרמה שלא תזיק לכם.בכתבה הקצרה נספר אודות עובדות מעניינות על הזבובים הנפוצים ביותר, מידע תמונות וכל מה שיעזור לכם כדי לקבל תמונה קצת יותר ברורה (אם אתם רוצים רק להעלים…

  קרא, קרא עוד..