ריסוס אורגני

כותב הטקסט המופלא:

פורסם ב-:

עודכן מתי?

ריסוס אורגני זה הדבר הראשון שאמרו לכם בטלפון?, חשוב שתדעו, ישנם מספר חומרי הדברה אורגניים יעילים שניתן להשתמש בהם כדי לשמור על ביתכם נקי ממזיקים – לא כל מה שהבטיחו לכם מדבירים אחרים בטלפון באמת נחשב לאורגני. מה זה ריסוס אורגני? מה הם החומרים האורגנים הנפוצים ביותר? האם הדברה ירוקה היא הדברה אורגנית? ולמה ריסוס אורגני טוב יותר מהדברה כימית – כל זאת ועוד בכתבה הבאה

מה זה ריסוס אורגני?

ריסוס אורגני והדברה אורגנית הן דרכים להיפטר ממזיקים באופן טבעי ללא שימוש בכימיקלים. הריסוס האורגני יכלול חומרים כמו אדמה דיאטומית, שמן נים, מלכודות ללא רעלים ומוצרים דומים שלא יצריכו מכם יציאה מהבית לאחר הריסוס. 

מדוע חומרי הדברה אורגניים עדיפים על הדברה כימית?

ראשית נעשה לכם סדר קטן. 

הדברה כימית – הדברה שבה משתמשים בזרחן אורגני כקוטל החרקים המרכזי. הדברות הללו אסורות בחוק מאז שנת 2008 אך עדיין נמצאות בשימוש כיוון שמוכרים אותן לשוק החקלאי. כל מדביר ולמעשה כל חקלאי יכול לקנות חומרים מסוג פולאריס, להדביר אצלכם ולגרום לנזק ארוך טווח (הוכרז כמסרטן). 

הדברה ירוקה – הדברה שבה משתמשים בחומרים על בסיס הפיריתרואיד כקוטל חרקים. גם בתחום ההדברה הירוקה ישנם חומרים מזיקים יותר וחומרים מזיקים פחות. כדי לדעת באילו חומרים צוות מזיקיס משתמש הכנסו לחומרי ההדברה שלנו. הכל אצלנו שקוף לחלוטין. היום אנו משתמשים בהדברה הירוקה כיוון שהיא מחד היעילה ביותר ומאידך הבריאה ביותר עבור המדביר ועבורכם. ההדברה הירוקה נשארת יעילה לאורך זמן כך שגם חודשים לאחר הריסוס תוכלו למצוא חרקים מתים. 

היתרון בשימוש בריסוס אורגני – ישנם יתרונות רבים לשימוש בחומרי הדברה אורגניים על פני הדברה כימית. ראשית, חומרי הדברה אורגניים הם בדרך כלל הרבה יותר בטוחים לבריאות האדם והסביבה. חומרי הדברה אורגניים נוטים להתפרק מהר יותר בסביבה ולהוות פחות סיכון לזיהום ארוך טווח. לדבר יתרון כיוון שלא ישארו שאריות הדברה מצד אחד, מצד שני אם מזיקים יחליטו להגיע ימים לאחר ההדברה תצטרכו להשתמש שוב בריסוס האורגני כדי לקטול אותם. 

מהם חומרי הריסוס האורגני הנפוצים ביותר?

נחושת

נחושת היא יסוד טבעי ששימש כחומר הדברה במשך מאות שנים. היא יעילה נגד מגוון רחב של מזיקים, כולל פטריות, חיידקים ווירוסים. נחושת גופרתית היא הצורה הנפוצה ביותר של נחושת המשמשת כחומר הדברה.

חומצת בורית

חומצת בורית היא אבקה לבנה המופקת מבורון, יסוד הקיים באופן טבעי. הוא יעיל נגד מגוון רחב של חרקים, כולל נמליםו ג’וקים. חומצת בורית זמינה באבקה ובפורמולציות נוזליות.

Bacillus thuringiensis

Bacillus thuringiensis (BT) הוא חיידק המייצר חלבונים רעילים לחרקים מסוימים. BT יעיל נגד זחלים, חיפושיות וזבובים. BT זמין בפורמולציות נוזליות ואבקה.

גלוטן תירס

גלוטן תירס הוא חלבון טבעי המפריע להתפתחות עשבים שוטים בכך שהוא מונע את נביטתם. גלוטן תירס זמין בפורמולציות גרגירים ואבקות.

שאלות על ג’וקיםתשובות מקוצרות

האם יש ריסוס ירוק לג’וקים?

בוודאי! תיקן אמריקאי (הג’וק הנפוץ בארץ), זה התיקן שמגיח מבורות הביוב ונכנס לביתינו דרך הצנרות, דרך הסדקים בבית, בתעופה מבחוץ ועוד – הינו החרק שהכי קל למגר בריסוס ירוק.  

האם יש ריסוס ירוק לתיקן גרמני? 

בטח! עולם ההדברה הירוקה התפתח וכיום אנו משתמשים בחומר בשם טמפריד (עוד על חומרי ההדברה כאן) שהוא חסר ריח, חסר צבע ויחד עם הטיפול שלנו לתיקן גרמני בג’ל ובמלכודות – נוכל לנצח את התיקן הגרמני ללא בעיה. 

האם יש ריסוס ירוק לנמלים? 

חיובי! בנמלים אנו נוקטים ב – 2 גישות. האחת לחסל את כל ה”פועלות” אותן נמלים שאנו רואים על השיש, יוצאות מהחשמל, סביב הצמחייה וכו’. השנייה היא לחסל את הקן מהשורש על ידי פתיונות מורעלים. כאשר אנו מרססים מחד ומפזרים פתיונות שהפועלות לוקחות לקן מאידך אנו פותרים את בעיית הנמלים. 

האם בריסוס ירוק אין צורך לצאת מהבית? 

תלוי. אם מרססים רק חלק מהבית, והבית מספיק גדול תוכלו להישאר בחלק שלא מרוסס. על גבי חומרי ההדברה רשום לצאת מהאזור המרוסס ולא מהבית מכאן שיש הפרדה בין השניים. אם משתמשים רק בג’לים, פתיונות, מלכודות וללא ריסוס כלל כמו בהדברת מכרסמים ואו לפעמים הדברות ג’וקים ונמלים שונות אזי אין צורך לצאת מהבית בכלל. 

ריסוס אורגני אבקה דיאטומית

5 דרכים להיפטר באופן טבעי ממזיקים על ידי ריסוס אורגני

אדמה דיאטומית

אדמה דיאטומית היא חומר טבעי המורכב משאריות מאובנות של יצורים מימיים זעירים הנקראים דיאטומים. השלדים החיצוניים של הדיאטומים הללו עשויים מחומר הנקרא סיליקה, שהוא חד ומשונן ברמה מיקרוסקופית. כאשר חלקיקי הסיליקה המשוננים הללו באים במגע עם חרקים, הם מחוררים את גופם וגורמים להם להתייבש ולמות.

כדי להשתמש באדמה דיאטומית כאמצעי הדברה, פשוט פזרו אותו סביב היקף הבית שלכם או בכל אזור אחר שבו ראיתם מזיקים. אתם גם יכולים לשים אותו ישירות על אזורים בעייתיים, כגון סדקים וחריצים בקירות או רצפות שבהם חרקים אוהבים להסתתר. אדמה דיאטומית נכון לינואר 2023 ניתן לקנות באמזון (בקרוב אצלנו), ומהניסיון שלנו ניתן להשתמש בו נגד פשפשי מיטה וג’וקים

ריסוס אורגני - שמן נים

שמן נים

שמן נים מופק מזרעי עץ הנים. השמן שימש כקוטל חרקים באזור הודו במשך מאות שנים ויעילותו מתועדת היטב. למעשה, שמן נים כל כך יעיל בהרג מזיקים שהוא משמש לעתים קרובות כחומר הדברה ביולוגי.

כדי להשתמש בשמן נים כקוטל חרקים, פשוט ערבבו אותו עם מים ביחס של 3 כפות לליטר ורססו אותו בנדיבות סביב הפנאלים בבית או בכל אזור אחר שבו ראיתם מזיקים. אתם יכולים גם לשים אותו ישירות על אזורים בעייתיים, כגון סדקים וחריצים בקירות או רצפות שבהם חרקים אוהבים להסתתר. רק הקפידו על כפפות בעת השימוש בחומר, מכיוון שהוא עלול לעורר תגובות אלרגיות (גירוד בעיקר) על פני העור שלך.

ריסוס אורגני - אטימת סדקים

אטימה

דרך אחת למנוע ממזיקים להיכנס לביתך מלכתחילה היא לאטום את הסדקים או הפתחים שהם עשויים להשתמש בהם כנקודות כניסה. זה יכול להיעשות על ידי איטום רווחים סביב חלונות ודלתות ואיטום כל הסדקים בקירות החיצוניים של הבית שלכם. נכון, זה לא ריסוס אורגני פר אקסלנס כמו שאומרים אבל זאת עוד דרך יעילה וטבעית להיפטר ממזיקים.

סבון כלים הוא קוטל חרקים מצויין.

סבון כלים כקוטל חרקים הוא אמצעי הדברה טבעי נוסף שיכול להיות יעיל למדי נגד מזיקים ביתיים נפוצים רבים, כולל כנימות, קמחיות, זבובים וקרדיות שונות. כדי להשתמש בסבון כקוטל חרקים, פשוט ערבבו כף אחת של סבון כלים עם 1 ליטר מים ורססו בנדיבות על עלי הצמח, תוך הקפדה על ציפוי משני הצדדים.
הוסיפו כמה טיפות של שמנים אתריים כמו מנטה או אקליפטוס להרתעה נוספת.
הקפידו לא להשתמש ביותר מדי סבון, שכן זה יכול להזיק לצמחים.

מלכודות

מלכודות הן עוד דרך מצוינת להיפטר ממזיקים מבלי להזדקק לכימיקלים רעילים. יש כל מיני מלכודות זמינות לסוגים שונים של מזיקים, ממלכודות עכברים וחולדות ועד מלכודות דבק לתיקנים, עכבישים ועוד.
אתם גם יכולים להכין מלכודות DIY לצרעות, זבובים וחרקים נוספים בעיקר באמצעות פתיונות טבעיים כמו בשר או פירות שימשכו את המזיק ומלכודת שיוכלו להיכנס אליה ולא יוכלו לצאת. 

חפשו בערוץ של מזיקיס הכנת מלכודות כאלו והכינו בעצמכם!

ריסוס אורגני מחיר

 ישנם מחירים שונים למזיקים שונים ולגודל דירות שונה – כנסו למחירון השקוף של מזיקיס.
דוגמא לריסוס אורגני לדירות לג’וקים ונמלים: 

 • דירת חדר – 280 ש”ח
 • דירת 2 חדרים – 300 ש”ח
 • דירת 3 חדרים – 350 ש”ח 
 • דירת 4 חדרים – 400 ש”ח 
 • דירת 5 חדרים – 500 ש”ח 
 • דירת 6 חדרים – 550 ש”ח 
 • בית פרטי? החל מ – 350 ש”ח (תלוי גודל הבית)
ריסוס אורגני חומצה בורית

ריסוס אורגני – סיכום

מזיקים יכולים להוות ומהווים בפועל מטרד עצום, אבל לא צריך להיעזר בחומרי הדברה כימיים (זרחן אורגני – זכרו הוא מחוץ לחוק) כדי להיפטר מהם. יש הרבה שיטות טבעיות וירוקות שהן יעילות לא פחות.

זכרו – אם מבטיחים לכם ריסוס אורגני בטלפון שאלו וחקרו בדיוק למה מתכוונים – אם הכוונה היא הדברה רגילה או שימוש חלילה בזרחן אורגני תבינו שעליכם לצאת מהבית לאחר ההדברה וגם להכין את הבית בצורה מסויימת. שימו לב, השימוש במילים הדברה ירוקה, ריסוס אורגני, הדברה ביולוגית וכו’ מבלבלים – בקשו לדעת בדיוק באילו חומרים משתמשים אצלכם בבית – זוהי חובת המדביר וגם חובתכם האישית. 

היה חלק שעניין אתכם במיוחד?

נושאים רלוונטים – שבטוח תרצו לקרוא מהם עוד:

ריסוס אורגני אבקה דיאטומית

מי כתב את כל השטויות האלה?

לפוסט הקודם:
לפוסט הבא (עלינו לטובה):

יותר מעניין מזה – אין. (פוסטים אחרונים שנכתבו)

 • הדברת דג הכסף לבד

  הדברת דג הכסף לבד

  אתם לא בטוחים מה אתם רואים לנגד עיניכם נכון? הזזתם את הספה, פתחתם את המגירה במטבח, הרחקתם את המיטה כדי לנקות מאחוריה ופתאום חרק בצבע אפור כסוף עם צורה לא ברורה מזדחל שם. מזל טוב, דג הכסף אצלכם בבית – איך מבצעים הדברת דג הכסף לבד? בכתבה הקצרצרה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? 

  מה זבובים אוכלים? זה יכול לנוע מנקטר צמחים ופירות עד כאלה שלא יכולים בלי המנה היומית הבשרית שלהם. רוצים לדעת עוד? (אנחנו יודעים שכן), בכתבה הבאה שלפניכם.

  קרא, קרא עוד..

 • הזבובים הנפוצים ביותר

  הזבובים הנפוצים ביותר

  זבובים הם המזיקים הנפוצים ביותר הקיימים, אין דרך להתחמק מהם ואין דרך להעלים אותם לגמרי (לצערנו). כן יש דרך לשלוט בכמות שלהם, למתן אותם ולהפחיתם לרמה שלא תזיק לכם.בכתבה הקצרה נספר אודות עובדות מעניינות על הזבובים הנפוצים ביותר, מידע תמונות וכל מה שיעזור לכם כדי לקבל תמונה קצת יותר ברורה (אם אתם רוצים רק להעלים…

  קרא, קרא עוד..